11-metrowy przetrząsacz SaMASZ P10-1100T

SaMASZ wprowadza na rynek przetrząsacz 11-metrowy z innowacyjnymi mechanizmami regulacji kąta i wysokości pracy oraz pokonywania uwroci. Nowa maszyna, pomimo tak dużej szerokości roboczej, ma rekordowy zakres kopiowania poprzecznego nierówności podłoża.

SaMASZ P10-1100T to przetrząsacz ciągniony na wózku jezdnym. Dyszel jest przykręcany i dzięki temu można go obrócić o 180 stopni, co pozwoli połączyć maszynę z górnym lub dolnym zaczepem ciągnika. Po złożeniu przetrząsacza do pozycji transportowej, jego szerokość nie przekracza 3 m, a wysokość wynosi 2,7 m.

Regulacja intensywności pracy

W przetrząsaczu SaMASZ P10-1100T intensywność rozrzutu zielonki można łatwo ustawić za pomocą dźwigni w zakresie od 15 do 19 stopni. Pozwala na to opatentowany mechanizm, który ogranicza wysuw siłownika decydującego o stopniu pochylenia ramy głównej. Ostatecznie jej ustawienie wpływające na zmianę kątów i wysokości pracy palców sprężystych, przekłada się na intensywność rozrzutu przetrząsanej masy. Poza wspomnianą możliwością regulacji pracy przetrząsacza

SaMASZ P10-1100T, można jeszcze zmieniać ustawienia kół wirników. Dostępne są 3 pozycje robocze, których przestawienie powoduje zmianę kąta roztrząsania zielonki. Połączenie wszystkich regulacji umożliwia uzyskanie bardzo szerokiego zakresu dopasowania maszyny do warunków pracy. Rekordowy zakres kopiowania poprzecznego Zakres kopiowania poprzecznego przetrząsacza o szerokości roboczej wynoszącej 11 metrów ma kolosalne znaczenie dla jakości jego pracy i czystości paszy. Dlatego konstruktorzy firmy SaMASZ zwrócili na ten parametr szczególną uwagę i powstała maszyna mająca rekordowy zakres kopiowania poprzecznego nierówności podłoża. Pozwala on pracować skrajnemu wirnikowi o 82 cm niżej lub wyżej od wirników zamontowanych w środku maszyny. Teoretycznie różnica pomiędzy bocznymi wirnikami przetrząsacza może wynieść aż 164 cm. W praktyce rolniczej takich użytków zielonych się nie spotyka, ale technicznie maszyna jest przygotowana nawet na takie ekstrema.

Mechanizm uwroci ma dwa stopnie

Przetrząsacz ciągniony SaMASZ P10-1100T jest standardowo wyposażony w mechanizm ułatwiający pokonywanie uwroci. W tych istotnych dla czystości zbieranej paszy miejscach, wirniki są najpierw poziomowane. Po ich wyprostowaniu, w drugim stopniu pracy mechanizmu uwroci, są unoszone. Dzięki temu dwustopniowemu rozwiązaniu, palce sprężyste wirników nie wbijają się w darń i nie rozrzucają grudek gleby. W efekcie zbierana pasza nie jest zanieczyszczana. Ponadto manewrowanie wielką maszyną na uwrociu przebiega sprawnie. Wytrzymałe 10 wirników Maszyna wyposażona jest 10 wirników, z których każdy ma 6 ramion. Średnica karuzeli wynosi 1,52 m. Zabezpieczenie przed zgubieniem palców sprężystych pozwala pracować bez obawy pozostawienia na użytku zielonym kawałka metalu. Barierki ochronne skrajnych wirników posiadają unikatową konstrukcję, która tworzy kratownicę o wyjątkowej odporności na uderzenia i kontakt z przeszkodami. Przeguby Cardana i sprzęgła kłowe zapewniają stałe i płynne przekazywanie napędu. Co ważne, przekładnie maszyny na smar płynny nie wymagają konserwacji i są hermetycznie zamknięte. Opcjonalny ekran pokosu zapobiega przerzucaniu zielonki podczas pracy przy skraju pola. Jest on hydraulicznie składany i rozkładany oraz może być zamontowany z lewej lub prawej strony maszyny.

Wystarczy ciągnik o mocy od 50 KM

Minimalne zapotrzebowanie na moc przetrząsacza ciągnionego SaMASZ P10-1100T wynosi 50 KM. Maszyna do pracy wirników wymaga napędu od WOM traktora ustawionego na 540 obr/min. Do ciągnika podłączane są również złącza hydrauliczne Kennfixx – jedno dwustronnego działania i jedno jednostronnego działania. Masa przetrząsacza ciągnionego SaMASZ P10-1100T wynosi 2600 kg. Szerokie dwa koła transportowe z oponami w rozmiarze 340/55-16 pozwalają na łagodne traktowanie darni i wykonywanie bezpiecznych przejazdów po drogach.

 

Źródło: SaMASZ