Pierwszych pięć traktorów Valmet 360 D ukończono w grudniu 1960 r. Czas pokazał, że odważna i ryzykowna decyzja, by założyć fabrykę na drugim końcu świata, była jak najbardziej trafiona, dzisiaj spółka Valmet do Brasil stanowi drugi filar firmy Valtra.

valtra 60 lat w finlandii 60 lat ciągników Valtra w Finlandii

W 1978 r. firma Valmet kupiła zakłady produkcji ciągników od szwedzkiego Volvo BM. Korzenie firmy Volvo BM oraz jej poprzedników, firm Bolinder i Munktell, sięgają głęboko w przeszłość szwedzkiego przemysłu. Theofron Munktell założył warsztat mechaniczny w miejscowości Eskilstuna już w 1832 r., natomiast pierwszy ciągnik opuścił zakłady przyszłej szwedzkiej filii Valtra w roku 1913. Firmy Valmet i Volvo BM połączyły siły w 1978 r., a pierwsza wspólnie zaprojektowana Seria ciągników Volvo BM Valmet 05 została zaprezentowana w roku 1982.

 

Ściśle powiązana z historią firmy Valtra jest również fabryka silników AGCO Sisu Power w Linnavuori. Ciągniki Valtra z zakładów w Suolahti zawsze były wyposażane w silniki AGCO Sisu Power lub jej poprzedników – Sisu Diesel i Valmet Diesel. Obecnie silniki AGCO Sisu Power są produkowane w wielu zakładach na całym świecie i można je znaleźć nie tylko pod maską ciągników Valtra, ale również wielu innych maszyn terenowych.

Choć Valtra ma 60 lat, jest firmą świadomą swoich korzeni i z entuzjazmem patrzącą w przyszłość. Przeszła długą drogę od małego, lokalnego producenta w Finlandii do ogólnoświatowej marki ciągników, a stając się częścią AGCO Corporation zyskała wsparcie jednego z największych na świecie koncernów branży maszyn rolniczych.

 

źródło: Valtra

foto: Valtra