Jak poprawić precyzję wysiewu rzepaku?

Nadeszło lato. Zbliżają się żniwa. To już ostatni moment na podjęcie decyzji dotyczących zakupu materiału siewnego. O ile w przypadku innych środków do produkcji rolnej nie zawsze uzasadnione jest wybieranie topowych produktów, o tyle materiał nasienny, który determinuje przyszły plon powinien pochodzić od producentów, którzy zapewniają jego najwyższą jakość. I nie chodzi tylko o wysoką wydajność odmian. Ważny jest również sam proces przygotowania materiału siewnego.

Duże firmy nasienne mają przewagę nad lokalnymi, gdyż posiadają rozbudowane zaplecze. Ogromne działy badań i rozwoju. Taka infrastruktura zapewnia dobre dostosowanie oferty

do warunków konkretnych regionów. Nie tylko hodowla jest przedmiotem badań. Nowe odmiany są testowane na poletkach produkcyjnych w różnych systemach uprawy gleby. Przy zróżnicowanym poziomie agrotechniki. Ponadto prowadzone są doświadczenia agrotechniczne, których celem jest ustalenie zaleceń uprawowych dla poszczególnych odmian rzepaku ozimego. Badania te przeprowadzane są w wielu placówkach na terenie Europy, w tym i w Polsce. Różne warunki i zmienność klimatyczna pomagają uzyskać gwarancję skuteczności programu hodowlanego. Priorytetem jest dostarczanie produktów zgodnych z potrzebami i wymaganiami rolników z różnych regionów naszego kontynentu. Tylko wysoko i stabilnie plonujące, zdrowe odmiany będą znajdowały nabywców.

Po zakończonym procesie hodowli i badań polowych rozpoczyna się produkcja materiału siewnego. Obejmuje ona wiele procesów kontroli jakości. Przeprowadza się ją w wielu etapach. Po zebraniu z pola, po suszeniu i po oczyszczeniu. W laboratoriach przeprowadzane są dalsze testy i analizy w celu zagwarantowania odpowiednich poziomów zdolności kiełkowania i zgodności z normami jakości kwalifikowanego materiału siewnego. Kupując renomowany materiał siewny otrzymujemy także gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia. Standardem jest użycie zapraw – preparatów fungicydowych czy insektycydowych,

To zabezpiecza siewki przed pełnym spektrum zagrożeń, na jakie narażone są rośliny podczas wschodów. Jednak to nie wszystkie benefity. Dodatkowym jest standaryzowana wielkość nasion. Staranny siew, uprawa w szerokie rzędy, odpowiednia dystrybucja nasion w rzędzie, to kluczowe elementy technologii uprawy. Aby uzyskać taką precyzję niezbędny jest odpowiedniej wielkości materiał siewny – nasiona o ujednoliconej średnicy, jednorodne. Odpowiednia ich wielkość wynosi powyżej 2 milimetrów (2,2 – 2,4mm). Idealnie pasuje do precyzyjnych siewników punktowych i oznacza nieporównywalnie lepszą precyzję siewu oraz równomierne rozmieszczenie nasion w rzędzie. Przy takiej wielkości i wyrównaniu nasion mamy gwarancję, że każde nasionko jest zasysane pojedynczo do jednego otworu tarczy wysiewającej siewnika. Precyzja wysiewu wzrasta do blisko 90%. Duża średnica i równa wielkość nasion zapobiegają blokowaniu się w tarczy. A to pozwala na większą szybkość wysiewu i znacząco podnosi jego precyzję. Coraz więcej oferowanego materiału siewnego spełnia te standardy. Przykładem są chociażby nasiona jednej z najpopularniejszych na polskich polach odmiany DK Excited. Przez trzy lata z rzędu była rekordzistką plonowania. Wciąż jest obowiązującą w COBORU odmianą wzorcową, niezmiennie od 2021 roku. Nie trzeba jej rekomendować. Jest drugim, najchętniej uprawianym mieszańcem w naszym kraju. Odmiana jest odporna na wirusa żółtaczki rzepy. Wyróżnia ją doskonały wigor jesienny, co staje się niezmiernie istotne w przypadku konieczności opóźnienia siewu, jak również w jesiennej strategii zwalczania szkodników. Intensywnie rozwijające się rośliny lepiej znoszą ataki pchełki, śmietki kapuścianej czy gnatarza rzepakowca. Efektywnie wykorzystuje azot. Nie ma tendencji do elongacji szyjki korzeniowej przed zimą, co zapewnia roślinom bardzo dobrą zimotrwałość. Bardzo wysokie i stabilne w latach plonowanie oraz powtarzalna i wysoka zawartość tłuszczu w nasionach zwiększają rentowność produkcji. Wielotorowe rekomendacje, stabilne plonowanie oraz zadowolenie rolników znalazło swoje odzwierciedlenie w Listach Odmian Zalecanych, w których ta odmiana polecana jest do uprawy aż w14 województwach (LOZ / COBORU / 2025).

Rolnicy decydujący się na wykonanie siewu punktowego powinni wybrać taki standaryzowany materiał siewny. Jednak niezależnie od wyboru technologii wysiewu, zastosowanie tak przygotowanych nasion poprawi precyzję zabiegu. Zmniejszy ilość użytego materiału – zapewni oszczędności, a siewkom większy komfort wzrostu.

Anna Rogowska