Ładowarki Kramer – sprawdzony pomocnik w gospodarstwie

W roku 1925 bracia Kramer bazując na własnych doświadczeniach związanych z rolnictwem wypuścili na rynek swoją pierwszą maszynę rolniczą. Była to 4 konna kosiarka do trawy. Udany debiut, szybko przekształcił się w prężnie rozwijającą się markę maszyn rolniczych i budowlanych. Sukces pierwszych maszyn marki Kramer zaowocował szybkim wzrostem produkcji. 5 lat po wyprodukowaniu pierwszego ciągnika w 1930 roku został wykupiony teren pod nową siedzibę firmy w miejscowości Überlingen nad jeziorem Bodeńskim.

 

 

Kramer dzięki praktycznym rozwiązaniom szybko podbił niemiecki rynek ciągników rolniczych. Po wojnie w 1948 marka z sukcesem wznowiła produkcję, która składała się z ciągników wszystkich klas mocy, typów specjalnych oraz modeli produkowanych na indywidualne zamówienie. W 1973 roku nastąpił wielki kryzys naftowy i jednocześnie był to ostatni rok produkcji ciągników rolniczych. Od tego momentu firma skupiła się na rozwijającej się branży budowlanej, budując kompaktowe maszyny posiadające 4 koła skrętne. Już 1957 roku Kramer stworzył pierwsza ładowarkę, w 1987 roku powstała pierwsza ładowarka oparta na dwóch osiach skrętnych. Z kolei 1993 rok powstał pierwszy model z teleskopowym wysięgnikiem. Przez lata firma sukcesywnie wdrażała innowacyjne rozwiązania, budując swoja renomę w branży budowlanej. Kramer to przede wszystkim sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne, hydraulicznie ryglowana ramka narzędzi powstała w 1963 roku i po dziś dzień jej konstrukcja pozostała niezmieniona, a wszystkie nowo powstające egzemplarze nadal mogą pracować z osprzętem, który powstał wiele lat temu. Użytkownicy tych maszyn z aprobatą określają je, jako wszechstronne, uniwersalne i niezawodne.

W 2008 roku produkcja przeniosła się do nowej fabryki w miejscowości Pfullendorf, dwa lata później powstał pierwszy model z europejską homologacją pozwalającą zarejestrować ładowarkę, jak ciągnik rolniczy. Był to kolejny krok, który zrobiła marka Kramer by wrócić na europejski rynek maszyn rolniczych. Od stycznia bieżącego roku marka Kramer rozpoczęła współpracę z firmą Korbanek Spółka z o.o. Wprowadzając na rynek 10 nowych modeli ładowarek rolniczych. Wszystkie modele przeznaczone dla polskich rolników opierają się na tych samych, dobrze sprawdzonych w branży budowlanej rozwiązaniach. Konstrukcja została oparta na jednoczęściowej sztywnej ramie, oraz dwóch osiach skrętnych. Takie rozwiązanie ma szereg zalet, nie dostępnych dla innych rozwiązań konstrukcyjnych.

Zalety konstrukcji opartej na sztywnej ramie:

  • Stała długość pojazdu, ułatwia manewry operatorowi, którego kwalifikacje i umiejętności mogą być teraz mniej zaawansowane.
  • Środek ciężkości nie zmienia pozycji, zapewniając stabilność, zwiększając udźwig użyteczny oraz zapewniając bezpieczeństwo operatorowi.
  • Niezmienna pozycja środka ciężkości pozwala pojazdowi na większe wychylenie boczne. Co zwiększa bezpieczeństwo pracy, minimalizuje ryzyko uszkodzenia maszyny oraz pozwala bezpiecznie prowadzić maszynę mniej doświadczonym operatorom. To także bezpieczeństwo przewożonego ładunku oraz osób przebywających wokół pojazdu.
  • Bezpieczna praca w każdych warunkach, nawet na grząskim terenie! Fakt, iż środek ciężkości nie zmienia swej pozycji względem osi pojazdu gwarantuje nam, że oba przednie koła naciskają na grunt z taka samą siłą, co zapewnia optymalny rozkład masy minimalizując ryzyko ugrzęźnięcia.
  • Mniejsze ryzyko wywrotu pojazdu podczas pracy, zmiany kierunku jazdy lub hamowania awaryjnego. Niezmienny środek ciężkości oraz idealnie dobrane parametry udźwigu użytecznego pozwalają na bezpieczne wykonywanie szybkich manewrów, oraz gwarantują, że maszyna zachowa stabilność podczas nagłego hamowania.
  • Zmniejszone ryzyko spowodowania wypadku przez niedoświadczonego operatora. Stabilność maszyny oraz intuicyjna obsługa, sprawia, że już po kilku chwilach nawet niedoświadczone osoby mogą prowadzić ładowarki Kramer ciesząc się komfortem, jaki zapewniają te maszyny podczas wykonywania codziennych prac.

Gama ładowarek kołowych:

KL10 – Najmniejsza ładowarka z rodziny rolniczych ładowarek kołowych marki Kramer. Ten mały pomocnik, mierzy tylko 117 cm szerokości i 198 cm wysokości. Dzięki kompaktowej konstrukcji i niesamowicie małemu promieniowi zawracania wynoszącemu jedynie 195 cm zmieści się na korytarzu każdej obory oraz chlewni. Masa wywracająca, czyli ciężar po próbie uniesienia, którego ładowarka pozostanie w pozycji równowagi opierając się jedynie na przedniej osi wynosi 1080 kg. Punkt obrotu łyżki w pozycji maksymalnego uniesienia znajduje się na wysokości 280 cm. Ładowarka napędzana jest 3 cylindrowym silnikiem produkcji Yanmar o mocy maksymalnej wynoszącej 31 KM, napędza zespół pomp hydraulicznych. Napęd przenoszony jest za pomocą 4 silników hydrauliczny, które umieszczone są na zwrotnicach napędzając każde z kół osobno, takie rozwiązanie pozwoliło zachować kompaktowe rozmiary maszyny. KL10 jest najprostszym modelem, którego przeznaczaniem jest być pomocnikiem, co wiąże się z częstym wsiadaniem i wysiadaniem z maszyn, dlatego też, model ten dostępny jedynie w wersji kabiny bez drzwi. Ładowarka w wyposażeniu standardowym posiada hydrauliczne ryglowanie narzędzi oraz 3 sekcje hydrauliczną, zwiększającą jej uniwersalność i wielozadaniowość.

kramer kl10 Ładowarki Kramer   sprawdzony pomocnik w gospodarstwie

KL 12 – Model ten bazuje na tej samej ramie i rozwiązaniach, które zostały zastosowane w modelu KL10. W stosunku do swojego brata dwunastka ma zwiększony udźwig i w tym przypadku ciężar wywracający wynosi 1280 kg, udało się to uzyskać zwiększając nieznacznie, bo o jedyne 10 cm długość maszyny. Pozostałe parametry takie jak rozstaw osi, zasięg podnośnika oraz promień zawracania pozostały bez zmian. KL 12 jest wyposażony w pełną kabinę z możliwością zamontowania klimatyzacji, może także posiadać złącze PowerFlow z dodatkową pompą o wydajności 60 l/min oraz 4-tą sekcję hydrauliczną. Dostępny jest w dwóch wersjach mocy silnika standardowej 31 KM oraz wzmocnionej (turbodoładowanie) wynoszącej 37 KM. Podobnie jak wszystkie modele ładowarek Kramera, dwunastka wyposażona jest system hydraulicznego ryglowania narzędzia a w standardowym wyposażeniu dostępna jest z łyżką i paleciarką.

kramer kl12 Ładowarki Kramer   sprawdzony pomocnik w gospodarstwie

KL19 –Model ten podobnie jak dwa mniejsze został również wyposażony w silnik produkcji Yanmar, lecz w tym przypadku jednostka posiada 4 cylindry i generuje moc 48 KM. Konstrukcja ładowarki została oparta na sztywnej ramie z centralnie umieszczoną przekładnią hydrostatyczną. Jest to cecha wspólna wszystkich dużych (nie kompaktowych) ładowarek marki Kramer. Ciężar wywracający w tym przypadku wynosi 1980 kg, a punkt obrotu łyżki znajduje się na wysokości 304 cm. Długość maszyny z łyżką, mierzona od końca zaczepu z tyłu ładowarki do początku krawędzi łyżki wynosi 495 cm a jej waga 3,5 tony. Szerokość ładowarki to zaledwie 156 cm a rozstaw osi wynosi 185 cm. Przy tych rozmiarach ładowarka posiada bardzo mały promień zawracania wynoszący jedynie 270 cm, a to dzięki konstrukcji opartej na 2 osiach skrętnych, które sterowane są za pomocą układu hydraulicznego z siłownikami dwustronnego działania oraz systemem automatycznej synchronizacji w pozycji końcowej. W standardzie podobnie jak wszystkie większe od niego modele wyposażony jest w amortyzację wysięgnika i funkcję pływającą. Model ten może posiadać homologacje ciągnika rolniczego.

kramer kl19 Ładowarki Kramer   sprawdzony pomocnik w gospodarstwie

KL 32 – Ciężar wywracający w przypadku tej maszyny wynosi 3200 kg, a obciążenie użyteczne z paleciarką 2 tony. Uzyskano to poprzez zwiększenie rozstawu osi w stosunku do KL19 o 7 cm oraz masy o ponad tonę, która w tym przypadku wynosi 4500 kg. Jest to najmniejszy z modeli, w którym został użyty silnik niemieckiego producenta Deutz. 4 cylindrowa jednostka o pojemności 3,6 litra generuje moc 61 KM. Mimo większych gabarytów model ten ma znacznie mniejszy promień zawracania niż KL19 i wynosi jedyne 255 cm. Ładowarka wyposażona jest w zębatą pompę hydrauliczna o wydatku 70 l/min, dzięki któremu podnosi ładunek na wysokość 310 cm (wysokość załadunku) w czasie 5,5 sekundy. Konstrukcja podnośnika podobnie jak w dziewiętnastce oparta została na kinematyce równoległej, co gwarantuje idealne prowadzenie równoległe. Dwie osie skrętne, z których tylna jest wahliwa dzięki samoblokującemu się mechanizmowi różnicowemu zawsze zapewniają idealną trakcję. Ładowarka dostępna jest z dwiema przekładniami, standardowa przekładnia hydrostatyczna 0-20 km/h oraz wzmocnioną 0-30 km/h. Na polskim rynku w standardowe wyposażenie zawiera paleciarkę i łyżkę.

KL 27T – Jest to model oparty na tej samej ramie, co model KL32, w tym przypadku jednak ładowarka została wyposażona w teleskopowy wysięgnik, który znacząco zwiększą jej możliwości i sprawia, że maszyna staję się jeszcze bardziej uniwersalna. Punkt obrotu łyżki znajdujący się na maksymalnej wysokości 466 cm oraz wysokość wysypu (mierzona do dolnej krawędzi łyżki, podczas gdy łyżka jest otwarta) wynosząca 4 metry gwarantuje, że nawet najwyższe przyczepy ciężarówek nie będą stanowić problemu. Ze względu na wysięgnik teleskopowy ładowarka jest cięższa niż model KL32 na bazie, którego powstała i waży 5100 kg. Zmiany konstrukcyjne wysięgnika spowodowały zmniejszenie obciążenia użytecznego aczkolwiek nadał pozostaje on imponujący i na paleciarce wynosi 1730 kg. Zgodnie z przepisami przestronna i ergonomiczna kabina podobnie jak w większym modelu teleskopowym spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa w tym ROPS i FOPS. Operator ma do dyspozycji multifunkcyjny joystick z obsługą 3 sekcji oraz hydrostatycznej przekładni napędowej.

KL35 – Ciężar wywracający tej maszyny wynosi 3,5 tony a obciążenie użyteczna na paleciarce 2 tony, co w przypadku maszyny, która waży zaledwie 4,3 tony jest rewelacyjnym wynikiem. W stosunku do modelu KL32 zwiększył się o 10 cm rozstaw osi, co zapewnia temu modelowi jeszcze większą stabilność podnosząc komfort i bezpieczeństwo pracy. Niestety wzrósł również promień zawracania, ale nadal pozostaje on na bardzo dobrym poziomie i wynosi jedynie 290 cm. Ładowarka ma tylko 172 cm szerokości i 5 metrów długości (mierzonych od krawędzi łyżki do tylnego zaczepu). Punkt obrotu łyżki znajduje się na wysokości 3 metrów a zębata pompa hydrauliczna o wydatku 50 l/min podnosi ramię wysięgnika w 5 sekund. Sterowanie wysięgnikiem oraz obsługa 3 sekcji a także zmiana kierunku jazdy odbywa się za pomocą wielofunkcyjnego joysticka. Kabina z regulacją siedzenia oraz kierownicy posiada dwie pary otwieranych drzwi w wyposażeniu standardowym. Ładowarka może posiadać homologację ciągnika rolniczego z homologowanym zaczepem do przyczep i instalacje pneumatyczną, co umożliwia holowanie przyczep po drogach publicznych.

KL37 – Dłuższa o 40 cm w stosunku do modelu KL35, lecz przy tym samym rozstawie osi wynoszącym 202 cm ładowarka ta może zaimponować obciążeniem użytecznym podczas pracy z paleciarką wynoszącym 2300 kg. Masa maszyny to prawie 5 ton, dlatego zastosowano w niej ten sam silnik, co w modelu KL32 i KL35, ale w wersji turbodoładowanej o mocy 75 KM. Pompa hydrauliczna ma wydajności 60 l/min dysponuje imponującym maksymalnym ciśnieniem wynoszącym 240 bar. Podobnie jak model KL35 ładowarka może posiadać homologację ciągnika rolniczego. Przestronna i ergonomiczna kabina z możliwością zamontowania klimatyzacji oraz radia w standardowym wyposażeniu posiada dwie pary drzwi oraz multifunkcyjny joystick za pomocą, którego sterujemy wszystkimi podstawowymi funkcjami ładowarki. 3 Tryby skrętu kół oraz promień zawracania wynoszący jedynie 290 cm zapewniają tej maszynie niesamowite właściwości jezdne, które doceni każdy operator. Podobnie jak pozostałe ładowarki marki Kramer, KL37 w standardzie wyposażona jest w hydrauliczne ryglowanie osprzętu a na polskim rynku sprzedawana jest w komplecie z łyżką i paleciarką.

kramer 37 Ładowarki Kramer   sprawdzony pomocnik w gospodarstwie

KL43 – Napędzana turbodoładowanym silnikiem Deutz’a o mocy 75 KM, ładowarka o masie 6100 kg może bezpiecznie pracować z obciążeniem użytecznym na widłach do palet wynoszącym 2900 kg. Ciężar wywracający tego modelu wynosi 4300 kg. Wysięgnik oparty o konstrukcje kinematyki równoległej zapewnia idealne prowadzenie narzędzia. Wygłuszona kabina z 4 punktową amortyzacją i izolacją termiczną, joystick ze składaną konsolą oraz opcjonalny podgrzewany fotel, programowalne ogrzewanie a także klimatyzacja zapewnia komfort operatorowi. Ładowarka dostępna jest z jedną z trzech przekładni 0-20, EcoSpeed 0-30 km/h lub EcoSpeed 0-35 km/h. Silnik napędza zębatą pompę hydrauliczną o wydajności 84 litrów i maksymalnym ciśnieniu roboczym wynoszącym 240 bar. Pozwala to na uniesienie wysięgnika w nieco ponad 6 sekund. Ładowarka sprzedawana jest w zestawie z łyżką i paleciarką.

KL35T – Jest to większy z dwóch modeli ładowarek teleskopowych, jakie firma Kramer produkuje dla sektora rolniczego. Powstał w oparciu o konstrukcje modelu KL43. Maszyna waży 5750 kg a jej długość wraz z łyżką mierzona od krawędzi łyżki do tylnego zaczepu wynosi 6 metrów. Ciężar wywracający wynosi 3,5 tony a obciążenie użyteczne na paleciarce 2300 kg. Mimo swych gabarytów ładowarka dysponuje imponującym promieniem zawracania wynoszącym jedynie 295 cm. Zębata pompa hydrauliczna o wydatku 84 litrów podnosi ramie wysięgnika w 5 sekund. Ładowarka dostępna jest wraz z trzema przekładniami do wyboru: standardowej 0-20 km/h, EcoSpeed 0-30 oraz EcoSpeed 0-35 km/h, która dostępna jest wraz z pakietem transportowym oraz homologacją ciągnika rolniczego, w którego skład wchodzi również zaczep. Ponadto ładowarkę można wyposażyć w instalację pneumatyczną umożliwiając tym samym ciąganie przyczep do 14 ton po drogach publicznych. Ładowarka ma również w standardzie permanentną blokadę mechanizmu różnicowego.

kramer kl35t Ładowarki Kramer   sprawdzony pomocnik w gospodarstwie

KL 54 – Największa i najpotężniejsza ładowarka marki Kramer. Model KL54 dysponuje 4 cylindrowym turbodoładowanym silnikiem Deutz o mocy 120 KM. Silnik ten napędza jedną z trzech przekładni hydrostatycznych o prędkościach maksymalnych odpowiednio 20, 30 i 35 km/h. Tłoczkowa pompa hydrauliczna o zmiennym wydatku wynoszącym 140 l/min i maksymalnym ciśnieniu roboczym aż 270 bar pozwala tej maszynie na uniesienie wysięgnika do pozycji maksymalnej, w której punkt obrotu łyżki znajduje się na wysokości 378 cm w niecałe 5 sekund. 8 tonowa maszyna, której promień zawracania wynosi jedynie 345 cm jest idealnym rozwiązaniem dla dużych gospodarstw i przedsiębiorstw rolniczych. Hydrauliczny hamulec wielotarczowy oraz mechaniczna permanentna blokada mechanizmu różnicowego gwarantuje nam, że maszyna poradzi sobie w nawet najtrudniejszych warunkach. Multifunkcyjny joystick za pomocą, którego sterujemy wysięgnikiem, trzecią sekcją oraz kierunkiem jazdy posiada także przyciski funkcyjne pozwalające na uruchomienie blokady mechanizmu różnicowego a także opcjonalnie umożliwia sterowanie systemem samopoziomującym łyżki. System ten w łatwy i wygodny sposób (jeden przycisk) sprawi, że łyżka powróci do wcześniej ustalonej pozycji. Podobnie jak inne modele marki Kramer ładowarka dostępna jest w zestawie z łyżką i paleciarką.

kramer 54 Ładowarki Kramer   sprawdzony pomocnik w gospodarstwie

źródło: Korbanek