AEROSEM 1002 nowa generacja siewników pneumatycznych firmy Pöttinger

 

 

AEROSEM serii 1002 występuje w szerokościach roboczych 3 i 4 m. Siewnik jest osadzony na wale maszyny towarzyszącej, np. na krótkiej kombinacji FOX, bronie wirnikowej LION lub na bronie talerzowej TERRADISC-Multiline. Punkt ciężkości maszyny leży blisko ciągnika.

Zbiornik na ziarno ma pojemność 1.250 litrów. Duży otwór, szerokości 2,2 m zapewnia łatwe i szybkie napełnianie, także przy pomocy BigBag. Dzięki mieszadłu pracującemu nad systemem dozowania możliwy jest stały, równomierny przepływ ziarna do dozowania.

poettinger aerosem 1 AEROSEM 1002 nowa generacja siewników pneumatycznych firmy Pöttinger

Maszyna jest seryjnie wyposażona w hydrauliczny napęd dmuchawy, który jest napędzany przez ok. 25 litrów oleju przy blisko 4.000 obr/min. W ten sposób zostało zminimalizowane zużycie oleju i dokładnie dopasowane do koniecznej ilości powietrza. Obudowa dmuchawy jest wykonana z mocnego, grubościennego aluminium. Dmuchawa pracuje bardzo cicho.

System dozowania umożliwia wysiew od 1,5 kg do 340 kg – i to przy prędkości do 12 km/h. Koła dozowania można szybko i łatwo, bez użycia narzędzi, wymieniać w zależności od ilości wysiewu koniecznej do wysiewu normalnego lub nasion małych. Równie prosta jest próba kręcona. Z jednej strony siewnika jest zamontowany „wózek do próby kręconej“ jeżdżący po szynie.

Napęd może być według wyboru mechaniczny lub elektryczny. Włącznik ścieżek technologicznych stanowi zawsze wyposażenie seryjne.
Przy mechanicznym napędzie dozowania napęd idzie od koła gwiaździstego po lewej stronie maszyny. Koło gwiaździste pozostaje przy tym w obrębie 3 m szerokości roboczej. Bezstopniowa przekładnia w kąpieli olejowej znajduje się w z lewej strony obok pomostu załadowczego. Próba kręcona jest przeprowadzana przy pomocy korby. Jako opcja, hydrauliczne podnoszenie koła gwiaździstego. Ścieżki technologiczne są włączane przez naciśniecie przycisku na zafoliowanej klawiaturze prostego i przejrzystego sterownika COMPASS. Przy pomocy COMPASSu obsługiwane są również opcje próby kręconej, wskaźnik prędkości, licznik hektarów częściowych i całkowitych, jak również kontrola wałka wysiewającego i stanu wypełnienia zbiornika.

Przy elektrycznym napędzie dozowania do dyspozycji przez POWER CONTROL lub ISOBUS ciągnika jest płynna regulacja ilości wysiewu wraz z biblioteką. Próba kręcona jest komfortowo uruchamiana przez naciśnięcie przycisku. Dozowanie samoczynnie steruje ilością kierowaną do wanny. Sygnał prędkości do dozowania pochodzi z czujnika DGPS. Inne korzyści niesie ze sobą dozowanie wstępne oraz fakt, że koło gwiaździste nie wystaje z tyłu nad maszynę. Znakomitym rozwiązaniem jest również automatyczna redukcja ilości dozowanej przy zakładaniu ścieżek i opcjonalnie przy pracującej połowie siewnika.
Nowy AEROSEM jest dostępny z 3-rzędowymi redlicami ciągnionymi, 2-rzędowymi redlicami jednotalerzowymi lub 2-rzędowymi podwójnymi redlicami talerzowymi DUAL DISC. Siewnik potrafi dostosować się do każdych warunków pracy.

Niepowtarzalny, opatentowany system rozdzielający IDS

Niepowtarzalny, zupełnie nowy system rozdzielający IDS spełnia wszystkie wymagania praktyków. Podstawą nowego systemu jest elektryczny napęd dozowania, który jest sterowany przy pomocy POWER CONTROL lub ISOBUS z ciągnika. Głowica rozdzielacza daje możliwość wyboru szerokości ścieżek technologicznych, szerokości śladu, uruchamiania ścieżek specjalnych, systemu podwójnych ścieżek i wyłączania połowy siewnika z lewej lub prawej strony. Ilość wysiewu jest automatycznie redukowana przy włączaniu ścieżek i wyłączaniu połowy siewnika. Wszystkie wyloty są sterowane przez system BUS.

IDS to jedyny tego rodzaju system na świecie. Jego działanie gwarantuje stała liczbę nasion w rzędzie i przy tym oszczędność ziarna. Możliwość wyboru opisanych powyżej parametrów pozwala na dostosowanie siewu do indywidualnej sytuacji i do każdych warunków pracy. To realizacja potrzeb klienta z najwyższej półki.

poettinger aerosem 2 AEROSEM 1002 nowa generacja siewników pneumatycznych firmy Pöttinger

Precision Combi Seeding System PCS: technika wysiewu punktowego zintegrowana w siewniku pneumatycznym

Pöttinger rozwijając koncepcję nowego siewnika pneumatycznego AEROSEM dokonał swego rodzaju przewrotu: zintegrował technikę siewu punktowego w standardowym siewniku pneumatycznym. To co najlepsze z dwóch światów połączono w jednej maszynie, która doskonale sprawdza się zarówno przy wysiewie kukurydzy jak i słonecznika. Maszyna posiada do 10 elementów dla wysiewu punktowego dla odstępu rzędów 37,5 cm względnie 75 cm (tylko w AEROSEM ADD dla 12,5 cm). W siewniku uwzględniono również możliwość dostosowanego do potrzeb podsiewu nawozu: nawóz jest rozprowadzany obok rzędów z pojedynczymi nasionami przez tradycyjny system dozowania po zastosowaniu odpowiedniej nakładki na głowice rozdzielacza. Takie rozwiązanie stwarza możliwość zastosowania podsiewu traw w kombinacji z wysiewem punktowym, aby chronić glebę przed erozją. To kolejny krok w przyszłość.

poettinger aerosem 3 AEROSEM 1002 nowa generacja siewników pneumatycznych firmy Pöttinger

Szczegóły rozwiązania technicznego

Zbiornik na ziarno jest podzielony na dwa segmenty, 400 litrów jest przeznaczonych na nasiona do wysiewu punktowego (nie ma pojedynczych zbiorników na rząd) i ok. 850 litrów na nawóz lub podsiew. Przestawienie z wysiewu normalnego na wysiew punktowy odbywa się przez wychylne przegrody. Dla nasion jest zamontowany z obu stron czujnik stanu wypełnienia.

Elementy dozowania pojedynczych nasion są umiejscowione poniżej dodatkowych lejków wysiewu, to znaczy, że możliwe jest maksymalnie 10 rzędów (4 m szerokości roboczej). Napęd elementów dozowania pojedynczych nasion jest zupełnie niezależny od napędu przy dozowaniu standardowym. Rozdzielenie ziarna jest mechaniczne i polega na transporcie pojedynczych nasion do redlicy przy pomocy systemu nadciśnienia układzie pneumatycznym. Gwarantuje to precyzyjne wydzielenie pojedynczego ziarna i przez to równomierne wzdłużne rozdzielenie nasion.

Koniecznością przy precyzyjnym odłożeniu ziarna są wielkowymiarowe podwójne redlice talerzowe DUAL DISC: przesuwają one resztki roślinne na bok nie wciskając ich w glebę. W kombinacji z zintegrowanym formierzem rowka wysiewu powstaje równy, czysty rowek wysiewu. Rolka wychwytuje nadchodzące pojedyncze ziarno z przewodu powietrznego i natychmiast wciska je w glebę, tak że ziarno nie może się stoczyć. Równomierne wschody są wiec pewne. Ugniecenie wtórne i prowadzenie na głębokości jest zapewnione przez sprawdzoną, standardową rolkę dociskową. Głębokość odłożenia jest regulowana centralnie z lewej i prawej strony.

Obsługa siewnika odbywa się przez POWER CONTROL, terminal CCI lub przez ISOBUS z ciągnika. Można wprowadzić odstęp rzędów i ilość nasion na hektar względnie odstęp wzdłużny nasion. Wielkość wysiewu może być zmieniona bez przekładania łańcuchów lub tym podobnych zabiegów. Dodatkowo maszyna jest wyposażona we wskaźnik stale pokazujący średnią jakość wysiewu i odchylenie poprzecznego rozdzielenia ziarna. Kontroli przez optyczne czujniki są poddawane rzędy z wysiewem punktowym. Klasyczna próba kręcona należy już więc do przeszłości – komfort i precyzja w czystej postaci dla profesjonalisty.

źródło: Pöttinger