Siewnikiem Rapid z System Disc Agressive Crossboard Light możemy doprawić zarówno ciężką zaoraną glebę jak i pole z dużą ilością resztek pożniwnych przeznaczone do uprawy w technologii uprawy uproszczonej. W sekcji System Disc Agressive Crossboard Light zastosowano talerze uprawowe mocowane na jednym ramieniu, amortyzowane znanym systemem składającym się z gumowych elementów. Sekcję tworzą dwa rzędy talerzy ustawionych przeciwstawnie. Ramiona, łożyskowanie oraz talerze zapożyczone są z agregatu Carrier. W tych agregatach uprawowych talerze zaprojektowano tak, aby radziły sobie w trudnych warunkach glebowych, dodatkowo z dużą ilością resztek pożniwnych. Taką samą rolę będą też pełniły w siewnikach. Średnica dysków jest większa niż do tej pory stosowanych w agregatach Rapid. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest intensywniejsze spulchniane głębszej warstwy gleby. Aby wytrzymać duże obciążenie dynamiczne łożyskowanie również jest odpowiednio wzmocnione.

vaderstad rapid 2 2 Agregaty Rapid A 600 800S firmy Väderstad z nowym narzędziem przednim

Produkowany przez Väderstad od 20 lat, agregat uprawowo-siewny Rapid sprawdza się w różnych systemach uprawy od zaoranego pola, poprzez uprawę uproszczoną, aż do siewu bezpośredniego. Szeroka paleta przednich sekcji roboczych, które możemy dobrać zależnie od warunków glebowych naszego gospodarstwa zmniejsza się ilość przejazdów potrzebnych przed siewem. Duży nacisk redlicy wysiewającej powoduje dobrą zdolność penetracji oraz możliwość siewu bezpośredniego.

Każdy użytkownik może tak naprawdę zbudować swojego własnego Rapida. Stosując tylko włókę Crossboard Heavy uzyskamy kompaktowe narzędzie o dużej wydajności, co przełoży się na bezproblemowe manewrowanie na mniejszych polach. Na lżejszych glebach odpowiedni będzie system Agrilla, czyli sekcje zębowe, które spulchnią glebę, także o twardej, zaskorupiałej powierzchni.

vaderstad rapid 2 1 Agregaty Rapid A 600 800S firmy Väderstad z nowym narzędziem przednim

Uniwersalna sekcja talerzowa System Disc umożliwia wykorzystanie siewnika w gospodarstwach, gdzie stosuje się jednocześnie, na różnych polach technologię orkową i uprawę uproszczoną. Jeśli wyposażymy System Disc we włókę Crossboard to zyskamy dodatkowo narzędzie przednie zdolne do efektywnego kruszenia brył. System Disc Agressive z włóką Crossboard Light (RDA 600-800S) najlepiej sprawdzi się w trudnych warunkach polowych zarówno po orce jak i w uprawie uproszczonej przy znacznej ilości resztek pożniwnych.

 

źródło: Väderstad Polska