Agrihandler z siewnikiem no-till firmy NOVAG na Agro Show 2023 w Bednarach

Siew bezpośredni „No till” z firmy NOVAG to nowość z portfolio firmy Agrihandler z Torunia. Największy docisk redlic oraz wyjątkowa aplikacja ziarna i nawozu do gleby z unikalnym systemem T-Slot Plus w kształcie odwróconej litery „T” już w Polsce. 

Firma Novag została oficjalnie pierwszy raz zaprezentowana w Polsce na targach AGRO TECH Kielce. 

Jest to francuski producent maszyn, której właścicielem jest Ramzi Frikha. Natomiast unikalny system odwróconej litery „T” o nazwie T-Slot Plus jest ulepszonym systemem technologii Cross Lot wywodzącej się z Nowej Zelandii. Maszyny Novag powstają we Francji, natomiast dystrybucja maszyn na Europę znajduje się w Niemczech, bo tam właśnie najbardziej przyjęła się ta technologia. Aktualnie jest sprzedanych ponad 100 maszyn. 

Na targach w Bednarach Agrihandler zaprezentuje siewnik T-ForcePlus 650 o szerokości roboczej 6 m. Wyposażony w zaczep dolnego podnośnika, zbiornik o pojemności 5.400 litrów. W jego wnętrzu zamocowana jest ściana, która dzieli zbiornik na dwie komory. Można ustawić ją tak, aby uzyskać podział 55 do 45 proc. (3.000 do 2.400 l) lub 33 do 66 proc. (1.800 do 3.600 l).

Na wyposażeniu znajduje się również dźwig, dzięki któremu będzie można załadować materiał bez użycia ładowarki teleskopowej. Nasiona i nawóz ze zbiornika rozprowadzają napędzane hydraulicznie aparaty wysiewające, które są przenoszone przez strumień powietrza wytworzony przez wentylator do głowic rozdzielających. Na koniec przewodami są kierowane do sekcji.

Siewnik posiada w dwa dodatkowe zbiorniki o pojemności po 120 litrów z dozownikami, które można wykorzystać do siewu rzepaku i kukurydzy oraz innych nasion. Maszyna ma 24 sekcje rozstawione co 25 cm z systemem monitorowania przepływu nasion, nawozu. W tym modelu sekcje mogą występować również co 16,67 lub 18,75 cm. Jedna sekcja waży 100 kg, a jej nacisk można osiągnąć siłownikami hydraulicznymi nawet do 500 kg. Jest to największy docisk oferowany na rynku maszyn w Europie w tego typu siewnikach. Sekcje składają się pionowo i są zamontowane na równoległoboku. Zbudowane z karbowanych talerzy o grubości 5 mm i średnicy 520 mm (opcjonalnie 575 mm), które mają za zadanie rozciąć glebę i resztki pożniwne. Talerze mogą się zagłębić do 8 centymetrów. Obok każdego talerza są zamocowane dwa ostrza (skrzydełka). Tworzą one bruzdy poziome w kształcie odwróconej litery T. W jedną część bruzdy mogą być aplikowane nasiona, w drugą nawóz na tej samej lub innej głębokości w zależności od długości ostrzy. Ogólnie można dozować do czterech składników do gleby. Zachowanie ok. 5-centymetrowej odległości między nawozem a materiałem siewnym daje możliwość aplikacji pełnej dawki nawozu wraz z siewem w jednym przejeździe.

Dwa koła podporowe w kształcie litery V utrzymują głębokość roboczą oraz zamykają łoże siewne. Rozmiar kół, które są w stanie kopiować niezależnie teren do 430 mm to 410 mm średnicy i 75 mm szerokości (opcjonalnie 400 mm średnicy i 115 mm szerokości).

Głównym argumentem do zakupu maszyny przemawia pozioma bruzda na kształt odwróconej liter „T”, która zatrzymuje parowanie wody w glebie, chroni glebę przed wysychaniem, erozją i nie ingeruje w powierzchnię roli, co ma bezpośredni wpływ na ograniczenie chwastów, a co z tym wiąże się, zmniejszenie nakładów, w tym na środki chemiczne. Nasiona mają możliwie jak najdłuższy i stały dostęp do wody, są rozmieszczane na stałej głębokości dzięki automatycznemu dociskowi redlic systemu IntelliForce mając idealny kontakt z glebą. Natomiast w miejscu nacięcia przez talerz, gdzie nasiona kiełkują mają luźniejszą strefę, co ma wpływ na skuteczność wschodów roślin. Maszynę podczas pracy nie ogranicza ilość resztek pożniwnych jak w przypadku maszyn do technologii „Strip till”, które ulegają podczas pracy zapychaniu z powodu zbyt dużej ilości masy znajdującej się na powierzchni pola. 

Siewnik oprócz swojego 7 calowego ekranu i josticka do obsługi bieżącej siewnika posiada dodatkowy inteligentny ekran. System IntelliRatePlus jest przepustką firmy Novag do możliwości oferowanych przez rolnictwo precyzyjne. Można przesłać swoje dane GPS pola i mapy aplikacyjne dla dawek produktów do monitora, a sam system dzięki współpracy z systemem IntelliForcePlus analizuje profile odporności gleby co pozwala uzyskać cenne informacje na temat struktury gleby lub istniejących problemów z zagęszczeniem.

Maksymalna prędkość robocza siewnika to 12 km/h, a zapotrzebowanie mocy w granicach 250 KM. Maszyna dedykowana jest typowo do zapewnienia w gospodarstwach eko schematów z powodu nadchodzącej polityki węglowej skoncentrowanej na sekwestracji węgla w glebie. 

 

źródło: Agrihandler