Bezorkowa uprawa kukurydzy z maszynami Vaderstad – jak wypadły wschody?

Szukając oszczędności oraz chcąc sprostać wymaganiom Wspólnej Polityki Rolnej wiele gospodarstw w Polsce wprowadza technologię uprawy bezorkowej. Goszcząc w jednej z farm mlecznych na Krajnie (kuj-pom) w tym roku podglądaliśmy uprawę i siew kukurydzy na kiszonkę w systemie uproszczonym.

Po zbiorze kukurydzy w ubiegłym roku, rozrzucono i przytalerzowano obornik. Wiosną pole została zasilone gnojowicą i RSMem oraz ponownie przetalerzowane. Następnie do prac uprawowych wkroczył uniwersalny agregat uprawowy Vaderstad TopDown 400 sprzężony z ciągnikiem John Deere 8400R. Agregat pracował na głębokości 25 cm.

Widoczny zestaw został wynajęty, ponieważ inwestycja w tak potężny sprzęt w widocznym gospodarstwie jest ekonomicznie nieopłacalne. Następnie bezpośrednio po zakończonych pracach uprawowych przystąpiono do siewu kukurydzy. Właściciel gospodarstwa konsekwentnie postawił na siew precyzyjny siewnikiem Tempo T6 marki Vaderstad, w tym przypadku sprzężony z ciągnikiem Deutz-Fahr Agrotron 6180. Widoczny zestaw również należy do jednej z firm usługowych w tym regionie. Warto dodać, że widoczny siewnik to nowa maszyna, pracująca pierwszy sezon w polu.

Należy wspomnieć, że właściciel widocznego gospodarstwa przez ostatnie lata przetestował wiele systemów bezorkowych, m.in. uprawę pasową, która w jego gospodarstwie mlecznym w którym generuje spore ilości nawozów naturalnych – nie sprawdziła się.

Dowodem na trafny wybór technologii uprawy uproszczonej i widocznych maszyn były terminowe wschody kukurydzy mimo narastającej suszy w tym regionie.

Mamy nadzieję, że zastosowany w tym roku rodzaj uprawy bezorkowej przyniesie wysoki plon i spełni oczekiwania gospodarza.

maxresdefault Bezorkowa uprawa kukurydzy z maszynami Vaderstad   jak wypadły wschody?

 

 

Produkcja: Bartek Urban, M.K. / MDF