Brona TINECARE V 12200 MASTER – kolejna maszyna do mechanicznej pielęgnacji upraw firmy PÖTTINGER

W nowoczesnej uprawie gleby skuteczna mechaniczna pielęgnacja upraw jest uzależniona od wielu czynników. Ważną rolę w tym procesie odgrywają rodzaj rośliny uprawnej, warunki glebowe, pogodowe, zachwaszczenie, jak również ustawienie maszyny. Ustawienia brony TINECARE V 12200 MASTER o szerokości roboczej 12,2 m podlegają regulacjom, które pozwalają dostosować maszynę do pracy w różnych warunkach. Maszyna ta będzie dostępna na rynku w najbliższych miesiącach.

 

Możliwości ustawienia

Koła prowadzenia na głębokości i pozycja pływająca dolnych cięgieł ciągnika zapewniają optymalne kopiowanie nierówności terenu. Hydrauliczna, bezstopniowa regulacja docisku zębów umożliwia precyzyjne dopasowanie metody pracy. Dodatkowo intensywność pracy zabiegu regulowana jest przez prędkość roboczą oraz kąt zagłębienia zębów w glebie.

 

Układ stałego ciśnienia

Brona TINECARE V 12200 MASTER posiada unikalny system sprężyn dociskowych. Wstępnie naprężone zęby zapobiegają wahaniom ciśnienia, a docisk zębów pozostaje taki sam na całej szerokości roboczej – niezależnie od nierówności podłoża. System jest sterowany hydraulicznie i regulacja docisku zębów odbywa się płynnie z kabiny ciągnika w zakresie od 500 do 5 000 g. Taki zakres ciśnienia pozwala na optymalne dostosowanie do każdych warunków pracy. Przy zróżnicowanych warunkach ciśnienie można zmieniać podczas jazdy. Zapewnia to możliwość łagodnego lub agresywnego odchwaszczania w zależności od stadium rozwoju roślin.

 

Sposób działania i możliwości zastosowania

Brona może być używana do całopowierzchniowej pracy w uprawie zbóż, w uprawach rzędowych, okopowych i w uprawach specjalnych. Rozstaw belek wielkości 330 mm, rozstaw śladu wynoszący 30 mm i dokładne, precyzyjne prowadzenie zębów mają decydujące znaczenie dla powodzenia zabiegu.

Celem jest przez zastosowanie brony o stałym nacisku uszkodzenie, wyrwanie lub przysypanie glebą chwastów, gdy są one jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Dodatkowo w uprawach zbóż zastosowanie tej maszyny prowadzi do stymulowania wzrostu roślin. Dochodzi do kruszenia zaskorupionej

 

źródło: Pottinger