Case IH poszerza ofertę pras zwijających

 

Nowa seria RB składa się z dwóch modeli, RB 455 lub 465 — prasują one bele o wymiarach 1,2 x 0,9 do średnicy 1,5 m (RB 455) lub 1,2 x 0,9 do średnicy 1,8 m (RB 465). Oprócz tego obydwa modele mogą zostać opcjonalnie wyposażone w nagarniacz wirnikowy lub wirnikowy zespół tnący. Dzięki temu RB 455/465 można dostosować do różnych warunków eksploatacji.

Zewnętrznym znakiem rozpoznawczym nowej generacji pras jest nowoczesne wzornictwo — skrzydłowe drzwi znajdują się na całej długości po obydwu stronach prasy. Dzięki temu możliwy jest łatwy dostęp — na przykład w celu przeprowadzenia prac serwisowych.

Równomierne bele o nienagannej powierzchni
RB 455/465 pracuje na zasadzie kombinacji elastycznych taśm i wałków dociskowych. Skrócona droga pomiędzy podbieraczem i wirnikiem oznacza, że wydajność jest znacznie zwiększana. Dzięki walcom dociskowym szybko tworzony jest gęsty i stabilny rdzeń beli. Następnie taśmy zapewniają równomierną gęstość zwiększającej się beli.

W tym celu wykorzystane zostały nowe materiały i zoptymalizowana powłoka taśm bezkońcowych, które zapewniają większą przyczepność, a także gwarantują mniejsze rozciąganie oraz dłuższą trwałość. Aby zmniejszyć straty spowodowane kruszeniem się zostały zastosowane cztery szerokie pasy.

Wstępne napięcie pasów realizowane jest za pośrednictwem sprężyn. Wraz ze zwiększającą się średnicą pasy są napinane hydraulicznie. Dzięki temu można optymalnie regulować nacisk prasy.

Opcjonalna, nowa funkcja Dual Density umożliwia prasowanie bel tak, aby uzyskiwały dodatkową gęstość. W rezultacie bele można transportować po niższych kosztach, co sprzyja również możliwości układania w stosy.

Nowy podbieracz
Nowa seria RB może zostać wyposażona w wysokowydajny, resorowany podbieracz o szerokości od 2,0 do 2,3 m, który również w przypadku szerokiego pokosu jest w stanie bez problemu zrekompensować duże nierówności terenu. Standardowo nowe prasy posiadają zwijające cztery wsporniki cynkowe w sumie z 28 lub 32 resorowanymi parami wczepów.
case ih rb 2 Case IH poszerza ofertę pras zwijających
Na życzenie klienta dostępna jest opcja o dużej trwałości (Heavy Duty) z czterema belkami — znajdujące się na nich wzmocnione, resorowane gumą wczepy zbierające stosowane są w szczególnie trudnych warunkach podczas żniw.
Produkowany seryjnie, regulowany przytrzymywacz rolek gwarantuje równomierny przepływ zbieranego plonu.

Podbieracz opcjonalnie może zostać wyposażony w biernie kierowane koła kopiujące, które w trakcie jazdy na zakrętach nie uszkadzają warstwy ornej. Koła te można bez narzędzi złożyć z powrotem do pozycji transportowej w celu zachowania wymiarów transportowych.

Z podbieracza materiał przedostaje się do większego, poprzecznego przenośnika ślimakowego, który transportuje go w kierunku wirnika, dzięki czemu zwiększana jest wydajność urządzenia w terenach górzystych. Można również opcjonalnie, w przypadku prasy do bel wielkogabarytowych, zamontować podwójny przenośnik ślimakowy. Materiał o dużej objętości transportowany jest do kanału wirnika przez dwa poprzeczne przenośniki ślimakowe umieszczone jeden na drugim. Ta zaleta przyczynia się do wyjątkowo dużego zwiększenia wydajności w trakcie pierwszego cięcia lub w przypadku bardzo dużych mas słomy.

Wirnik o wysokiej wydajności
Nagarniacz tnący posiada trzy rzędy podwójnych wczepów, które równomiernie tną prasowany materiał za pomocą 15 hydraulicznie składanych noży. Dzięki temu osiągana jest krótka i równomierna długość cięcia. Noże zabezpieczone są przed kamieniami sprężynami i mogą zostać wymienione bez narzędzi za pomocą kilku ruchów ręki. Sterowanie odbywa się hydraulicznie. Opcja „Dropfloor“ pozwala na bardzo szybkie usuwanie zatorów w obszarze wirnika — uruchamia się ją za pomocą znajdującego się w ciągniku pilota.

Nowa koncepcja obsługi
Kolejną nowością jest innowacyjna koncepcja obsługi prasy RB 455/465. Cały proces prasowania sterowany jest w pełni automatycznie za pośrednictwem ekranu dotykowego. Poprzez naciśnięcie właściwej opcji można na nim na przykład wybrać, średnicę beli, od której ma rozpoczynać się cykl wiązania. W ten sam sposób można również ustawić różne wzorów wiązania sznurka. Prasa zgodna z magistralą ISOBUS może być obsługiwana w pełnym zakresie za pośrednictwem monitora ciągnika. Możliwy jest przy tym wybór dwóch monitorów. Użytkownicy mogą wybrać tańszy monitor czarno-biały lub czterokolorowy monitor TFT.

Monitor ten umożliwia nadzór nad napełnianiem komory prasującej. Oprócz tego wyświetlane są wszystkie istotne funkcje maszyny, na przykład napełnienie komory prasującej z lewej i prawej strony, status urządzenia wiążącego, status pracy wirnika i wirnikowego zespołu odcinającego oraz statystyki żniw. Ułatwia to uzyskanie optymalnego kształtu i gęstości beli w przypadku nierównego pokosu. Obsługa odbywa się za pośrednictwem opcji dostępnych na ekranie dotykowym.

case ih rb 1 Case IH poszerza ofertę pras zwijających

Optymalne zwijanie siatki i sznurka
W zależności od wyposażenia podstawowego prasy mogą zostać zamówione z wiązaniem siatki lub sznurka bądź z kombinacją wiązania siatki i sznurka. W poszczególny wersjach współprowadzonych jest sześć rolek wiążących sznurek i maksymalnie trzy rolki siatki.

Nowa funkcja wiązania siatki „Over-Edge” posiada nową, szerszą od komory prasującej prowadnicę sieci. Dzięki temu w przypadku użycia sieci standardowej o szerokości 1,2 m krawędzie beli są zakrywane. Dzięki siatce o szerokości 1,3 m bele zakrywane są także w obszarze wykraczającym poza lewą i prawą krawędź.

Oprócz tego dostępne jest podwójne wiązanie sznurka za pośrednictwem dwóch specjalnych, teleskopowych ramion. Wiązanie odbywa się automatycznie. Ilość zwojów może zostać ustalona za pośrednictwem monitora kontrolnego (Control Monitor).

Bezpieczeństwo przede wszystkim — nowe, szczegółowe rozwiązania
Nową prasę RB 544 wyposażono ponadto w liczne nowe, szczegółowe rozwiązania, które w trakcie praktycznego zastosowania umożliwiają większe bezpieczeństwo i komfort. Wszystkie nowe prasy RB mogą być np. napędzane za pośrednictwem wałka przekaźnika mocy 500 lub 1000. Oprócz tego główny wałek przekaźnika mocy wyposażony został w automatyczne sprzęgło poślizgowe.

Wszystkie łańcuchy napędowe posiadają teraz stałe smarowanie olejem, a podbieracz zabezpieczony jest sworzniem ścinanym.

Nowy jest także wyłącznik bezpieczeństwa na prasie. Umożliwia on przeprowadzenie prac konserwacyjnych systemu elektronicznego prasy bez konieczności włączania funkcji elektrycznych, które mogą stwarzać zagrożenie dla personelu konserwacyjnego.

Oferta opon została aktualnie poszerzona o opony o wielkości 500/55-20. Większe opony zapewniają przede wszystkim większą ochronę gleby. W zależności od wyposażenia dostępnego w poszczególnych krajach dostępne są hamulce hydrauliczne lub pneumatyczne.

źródło: CASE IH