CENTRALNE TARGI ROLNICZE 2017

 

10 milionów hektarów upraw, blisko półtora miliona indywidualnych gospodarstw rolnych i cztery miliony Polaków utrzymujących się z rolnictwa – agrobiznes to jedna z kluczowych gałęzi naszej gospodarki. Mimo, że jakość gleb w Polsce nie należy do najwyższych, cała produkcja rolna składa się na 3,4 % PKB. Polskie produkty są eksportowane na cały świat, gdzie doceniane są przede wszystkim ich smak oraz jakość. Nie bez znaczenia są przy tym ekologiczne metody upraw. Ale to tylko wierzchołek rodzimej potęgi. Urządzenia takich firm jak Ursus, Metal-Fach czy SaMasz pracują na polach i farmach w najdalszych zakątkach świata. Począwszy od Japonii, Kazachstanu czy Kirgizji na wschodzie, po Peru czy Kanadę na zachodzie. Od Skandynawii na północy, po Australię i Nową Zelandię na południu kuli ziemskiej. Teza o polskiej potędze rolniczej nasuwa się więc sama. Zresztą, każdy będzie mógł się o tym przekonać już pod koniec tego roku. Od 30 listopada do 2 grudnia w warszawskim Nadarzynie odbędzie się druga edycja Centralnych Targów Rolniczych.

 

Już ubiegłoroczne targi zakończyły się sukcesem. W ciągu trzech dni tereny Centrum Targowo-Kongresowego Ptak Warsaw Expo odwiedziło blisko 80 tysięcy gości. Wśród nich między innymi delegacje z Azerbejdżanu, Argentyny, Brazylii, Chin, Kenii i Ukrainy, które były bardzo aktywne w strefie B2B.

Nasz autorski program hosted-buyer spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jako organizatorzy Centralnych Targów Rolniczych, na własny koszt gościmy klientów biznesowych z całego świata. W ten sposób ułatwiamy polskim firmom ekspansję właściwie w dowolny zakątek kuli ziemskiej – tłumaczy dyrektor targów Agnieszka Rembisz. Jak dodaje, na pięć miesięcy przed początkiem imprezy, ma już potwierdzenie oficjalnych delegacji m.in. z Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Chin, Iranu, Kazachstanu, Kenii, Turcji czy Ukrainy.

 

Ale to tak naprawdę dopiero początek. II edycja Centralnych Targów Rolniczych odbędzie się z jeszcze większym rozmachem. Już wiadomo, że sama powierzchnia targowa zostanie zwiększona co najmniej o 50 %. Dużą część wystawy zajmą Targi Dobrej Żywności, w ramach których wiodący producenci będą się chwalić swoimi wyrobami z sektorów: mleczarskiego, owocowo-warzywnego, mięsnego oraz pozostałych produktów spożywczych.

 

W halach targowych zostaną ponadto zorganizowane specjalistyczne salony: techniki rolniczej, środków do produkcji rolnej, usług specjalistycznych i wsparcia dla branży AGRO oraz innowacji dla branży spożywczej. Z kolei w specjalnej strefie Kół Gospodyń Wiejskich będzie można podziwiać rękodzieło i degustować smakołyki, przygotowane przez koła ze wszystkich regionów Polski.

 

Tegoroczne Centralne Targi Rolnicze to też seria spotkań branżowych. W ciągu trzech dni w warszawskim Nadarzynie odbędą się np. IV Forum Sektora Wołowiny, Europejska Konferencja Producentów Owoców i Warzyw czy Forum Branży Drobiarskiej. Tematyka współpracy międzynarodowej będzie również z pewnością poruszana w trakcie Europejskiego Forum Młodych Rolników oraz Polsko-Ukraińskiego Forum Branży Rolno-Spożywczej. Dodatkowo, w trakcie targów zostanie rozstrzygnięta II edycja konkursu „Złoty Żuraw”, do którego zgłaszane są polskie produkty z sektora maszyn i urządzeń dla rolnictwa, nawozów, środków ochrony roślin, pasz i nasion, żywności i innych produktów oraz usług związanych z działalnością rolniczą.

Tak wielka impreza nie mogłaby się oczywiście odbyć bez odpowiedniego wsparcia i zaplecza. Pierwsze zapewniają m.in. Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych, a także Europejska Rada Młodych Rolników, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, Koła Gospodyń Wiejskich, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polskim Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie czy Instytu Technologiczno-Przyrodniczy.

 

II edycja Centralnych Targów Rolniczych zostanie zorganizowana w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo. To największy tego typu obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej – blisko 50 hektarów powierzchni to więcej, niż suma podobnych obiektów w Poznaniu i Kielcach. Dzięki autostradzie A2 i drodze ekspresowej S8 warszawski Nadarzyn jest znakomicie skomunikowany z każdym zakątkiem Polski. Niewątpliwym walorem lokalizacji jest też bliskość Warszawy. Dotarcie na lotnisko Chopina zajmuje około 10, a do centrum miasta – 15 minut.

 

 

źródło: CTR