Chwastowniki TINELINER od firmy KUHN

Ograniczanie ilości chemicznych substancji aktywnych wpływa na trudności z ochroną roslin przed chwastami w plonie głównym. KUHN oferuje kompletną metodę zwalczania chwastów z wykorzystaniem innowacyjnego systemu precyzyjnego selektywnego chemicznego zwalczania chwastów KUHN I-Spray połączone z możliwością tworzenia map zachwaszczenia oraz mechanicznych metod zwalczania chwastów w trakcie wegetacji i po zbiorach.

Brona chwastownik umożliwia niszczenie młodych siewek chwastów w uprawach już rosnących. Najczęściej stosuje się ją pod koniec zimy i wczesną wiosną na zbożach takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Maszyna ta może być również używana w zabiegach przedwschodowych o bardzo delikatnej pracy. Obecnie KUHN posiada w ofercie trzy modele tych maszyn o szerokościach roboczych 6, 9 i 12 m.

Budowa maszyny jest modułowa. 

  • wersja 6 metrowa ma cztery sekcje bron,
  • wersja 9 metrowa sześć sekcji bron, 
  • wersja 12 metrowa 8 sekcji bron.

Każda sekcja bron posiada 6 rzędów zębów

  • TINELINER 600 posiada 192,
  • TINELINER 900 posiada 288,
  • TINELINER 12000 posiada 384.

Są sprężyste zęby o długości 540 mm i średnicy Ø 7 mm a rzeczywisty odstęp pomiędzy zębami wynosi 3,1 cm.  Taka długość zębów i średnica pozwala na skuteczną pracę w różnych warunkach.

Uniwersalna maszyna do różnych zadań

Brona chwastownik KUHN TINELINER pracuje płytko i delikatnie w wierzchniej warstwie gleby w różnych warunkach. Może być wykorzystywana do wiosennego niszczenia chwastów w zbożach i użytkach zielonych, może również w sprzyjających warunkach być dobrym narzędziem do ultra płytkiej uprawy po zbiorze rzepaku, aby spowodować szybkie wschody nasion rzepaku – taka uprawa jest również szczególnie tania i bywa w sprzyjających warunkach skuteczna.

Praca chwastownikiem TINELINER

Duży prześwit (do 55 cm w zależności od zużycia i pozycji zębów) pozwala na swobodną pracę nawet w wyższych roślinach podczas wiosennych zabiegów. Sterowanie intensywnością pracy (docisk) jest hydrauliczny bezstopniowy. Maszyna posiada również pozycję intensywnej pracy (podgięte końce zębów są skierowane do przodu przy dużej wysokości do ramy) kiedy chcemy zerwać skorupę glebową. Każdy z zębów może być indywidualnie wymieniony.

Zapotrzebowanie na moc

Lekka konstrukcja maszyny oparta na wytrzymałym profilu umożliwia wykorzystanie lekkich ciągników średniej mocy co gwarantuje niskie koszty uprawy. Dla maszyny o szerokości roboczej 12 metrów wymagany jest ciągnik o mocy ok. 74 KM

Cała maszyna jest prowadzona przez centralny układ zawieszenia gdzie w przedniej części zaczepu znajdują się dwa koła natomiast z tyłu dzięki ramie zastosowano kolejne dwa koła. Zamontowane zostały również koła kopiujące na skrajnych segmentach ramy z przodu maszyny. Tylne koła kopiujące są skrętne co umożliwia również swobodną pracę na łukach pól. Precyzyjne prowadzenie przez układ kół kopiujących oraz wahliwe mocowanie sekcji bron umożliwia zachowanie równomiernej głębokości roboczej i stabilną pracę chwastownika TINELINER w każdych warunkach. Głębokość pracy palcy chwastownika reguluje się na kołach kopiujących a intensywność pracy zębów hydraulicznie.

 

Źródło: Kuhn