Ciągniki nowej serii XERION 12 firmy CLAAS trzykrotnie nagrodzone.

Seria XERION 12 firmy CLAAS zdobywa potrójną koronę: Po zdobyciu tytułów Tractor of the Year 2024 i Farm Machine 2024 (w kategorii dużych ciągników) zaprezentowane latem 2023 r. ciągniki z Harsewinkel otrzymują teraz przyznawaną w USA nagrodę AE50 Award.

Program AE50 Awards Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierii Rolniczej i Biologicznej (ASABE) co roku wyróżnia 50 produktów, które wyróżniają się najwyższym poziomem innowacyjności, znaczącym postępem technicznym i wpływem na obsługiwany rynek. Oprócz sześciu innych maszyn i technologii CLAAS – TRION 740, CEMOS dla ciągników, DISCO 9700 RC AUTO SWATHER, podwójnego napędu walców dla kosiarki DISCO 3600 FRC, VARIANT SMART DENSITY i nowego systemu owijania siatką VARIANT – w tym roku nagrodzono również nowe duże ciągniki serii XERION 12. „Niezmiernie cieszymy się z otrzymania prestiżowej nagrody AE50 Award za naszą nową serię XERION 12” – podkreśla dr Johannes Weisbrodt, Senior Vice President Product Unit System Tractors. „Po dwóch ważnych tytułach na targach Agritechnica ta nagroda stanowi kolejny dowód uznania dla naszego zespołu projektowego XERION i jego wieloletniej pracy, potwierdzając także innowacyjne podejście serii z licznymi funkcjami, które są unikalne w tej klasie mocy”.

Claas Xerion 12 trzy nagrody Ciągniki nowej serii XERION 12 firmy CLAAS trzykrotnie nagrodzone.

W ciągu sześciu lat rozwoju nowa seria XERION 12 była intensywnie testowana w wielu różnych obszarach zastosowania w gospodarstwach rolnych w Ameryce Północnej i Europie. Innowacje, takie jak koncepcja niskich prędkości obrotowej 2.0, solidna i łatwa w obsłudze przekładnia bezstopniowa CMATIC, prędkość maksymalna 40 km/h dla TERRA TRAC i 50 km/h dla TRAC, wydajna hydraulika robocza pracująca przy niskich obrotach, przestronna kabina z niezakłóconą widocznością na wszystkie strony i czteropunktową amortyzacją kabiny, a także nowe gąsienice TERRA TRAC mają uczynić pracę rolników jeszcze bardziej wydajną, produktywną, opłacalną i komfortową. Unikalna koncepcja XERION dzięki mocnej sztywnej ramie z dwiema osiami kierowanymi zapewnia niezrównaną precyzję kierowania, ekstremalną wytrzymałość i zrównoważony rozkład masy, co przekłada się na bezkompromisową trakcję i maksymalną ochronę gleby.

Seria XERION 12 obejmuje modele 12.590 i 12.650, które są dostępne w wersji TERRA TRAC z trójkątnymi gąsienicami i na wybranych rynkach jako wariant kołowy TRAC z największą dostępną kombinacją kół bliźniaczych dla ciągników z napędem na wszystkie koła. Główne rynki sprzedaży to Ameryka Północna, Europa, Australia i Ameryka Południowa.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas ASABE Agricultural Equipment Technology Conference w dniach 11-14 lutego w Louisville, Kentucky (USA).

Duże ciągniki z serii XERION 12 wraz z sześcioma innymi produktami i innowacjami CLAAS otrzymały prestiżową nagrodę AE50 Award przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierii Rolniczej i Biologicznej (ASABE).

O serii XERION 12:

Seria XERION 12 obejmuje dwa modele 12.590 i 12.650, które są produkowane na rynek globalny zarówno jako wersje TERRA TRAC, jak i TRAC w głównym zakładzie CLAAS w Harsewinkel. Nowe duże ciągniki zostały opracowane z myślą o czterech kluczowych cechach:

  • Siła zysku dzięki niskiemu zużyciu paliwa, niskim kosztom konserwacji i zużycia oraz wysokiej wartości przy odsprzedaży
  • Siła trakcji dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu, dużym powierzchniom przylegania, optymalnemu rozłożeniu ciężaru 50:50 we wszystkich warunkach pracy i wysokiej wydajności hydraulicznej
  • Siła komfortu dzięki dużej kabinie z czteropunktową amortyzacją i doskonałą widocznością we wszystkich kierunkach, podwoziem gąsienicowym w wariancie TERRA TRAC z funkcją tłumienia i komfortowym układem kierowniczym
  • Siła wsparcia dzięki CEBIS, CMOTION, CEMOS i GPS PILOT CEMIS 1200.

Sześciocylindrowe silniki Mercedes-Benz o pojemności 15,6 litra są dopuszczone do pracy z uwodornionymi olejami roślinnymi (HVO) – ponadto pierwsze tankowanie wszystkich nowych maszyn odbywa się w fabryce z wykorzystaniem zrównoważonego paliwa produkowanego z odpadów i materiałów resztkowych. Najnowocześniejsze funkcje pokładowe i poza pokładowe dla cyfrowego rolnictwa umożliwiają nie tylko zautomatyzowane kierowanie, korzystanie z funkcji Section Control, zmienne dawkowanie i automatyczną dokumentację, ale także optymalizację wydajności maszyny i procesów za pomocą systemu CEMOS. Od końca 2024 r. seria XERION 12 dzięki nowej platformie CLAAS connect stanie się jeszcze bardziej połączona sieciowo i będzie stanowić podstawę do dalszego rozwoju w kierunku zaawansowanej automatyzacji procesów roboczych aż po autonomię.

 

Źródło: CLAAS