Zetor Major nowy design

Ciągniki serii Major w nowym designie w produkcji seryjnej

Ciągniki serii Major w nowym designie w produkcji seryjnej

Z linii produkcyjnej firmy ZETOR zjeżdżają pierwsze ciągniki serii MAJOR w nowym designie. Nowe maszyny dotrą do pierwszych klientów w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Ciągnik serii MAJOR w nowej odsłonie został zaprezentowany jesienią 2017 roku na targach Agritechnica w Niemczech. Zainteresowani tą linią modelową nareszcie się doczekali – 16 lipca rozpoczęto produkcję seryjną w brneńskim zakładzie produkcyjnym, w obu wersjach CL i HS. Mowa tutaj o czterocylindrowych maszynach o mocy 75 koni, z silnikami DEUTZ.  Wersja CL to prosta konstrukcja mechaniczna ze skrzynią biegów 12/12. Natomiast wersja HS oferuje większy komfort obsługi dzięki skrzyni biegów z zakresem prędkości 24/12 oraz maksymalnej prędkości 40 km/h. Skrzynia biegów jest wyposażona w dwustopniowy wzmacniacz momentu obrotowego oraz rewers elektrohydrauliczny, umożliwiający zmianę kierunku jazdy pod obciążeniem. Siła podnoszenia modelu CL wynosi 2400 kg, z kolei HS podniesie do 3300 kg, co stanowi ponadstandardowy wynik wśród traktorów tej klasy.

Zetor Major by Pininfarina

Stylistyka nowego MAJORA jest projektem włoskiego studia Pininfarina, znanego ze swych prac dla innych ikon motoryzacji rozpoznawalnych po czerwonym kolorze, takich jak Ferrari czy Alfa Romeo. Początkowo impulsem do współpracy ze studiem był zamiar stworzenia produktu o wyraźnej estetyce, podkreślającej siłę i dynamikę maszyn ZETOR. Projekt – ZETOR by Pininfarina – odniósł duży sukces podczas odbywających się w 2015 roku targach techniki rolniczej Agritechnica w Hanowerze. W kolejnym roku opracowano koncepcję produkcji seryjnej. Z uwagi na fakt, iż seria modeli MAJOR jest jedną z najbardziej lubianych wśród klientów, to właśnie ją wybrano jako premierowy model do produkcji seryjnej.

ZETOR by Pininfarina cieszył się ogromnym, międzynarodowym zainteresowaniem na targach Agritechnica 2015. W zeszłym roku dotrzymaliśmy słowa i podczas targów Agritechnica 2017 zaprezentowaliśmy nowy traktor MAJOR o zupełnie nowej sylwetce. Już teraz możemy potwierdzić, że jego gorące przyjęcie przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Sukces nowego designu utwierdził nas w przekonaniu, że jego aplikacja na wszystkie linie modelowe jest właściwą decyzją. Już w przyszłym roku wprowadzone zostaną na rynek ciągniki PROXIMA i FORTERRA w nowej odsłonie – opowiada o nowym designie Marián Lipovský, dyrektor wykonawczy ZETOR TRACTORS a.s.

Nowy design

Nowy design ma wyraźną estetykę i nową wizję ikony marki ZETOR. Ujemne nachylenie maski, jej masywny kształt, umiejscowienie i wygląd reflektorów czy też przesunięcie logotypu ZETOR na środek maski, to wszystko stwarza niezwykłe wrażenie u odbiorcy. Nie można również pominąć tylnych świateł maszyny, które elegancko osadzono w błotnikach, stwarzają wrażenie wdzięku i spójności. Nowy kształt dachu posiada również znaczenie praktyczne, umożliwiając lepszą widoczność z kabiny ciągnika.

Udało się nam poprawić również funkcjonalność ciągników serii MAJOR. Na przykład nowe rozmieszczenie przednich reflektorów oświetla większą przestrzeń roboczą przed ciągnikiem. Z kolei nietypowe nachylenie maski i nowy kształt dachu umożliwiają traktorzyście lepszą widoczność wokół maszyny oraz ładunków podczas pracy z przednimi ładowaczami – wymienia zalety nowego designu Marián Lipovský.

Pierwsze traktory o nazwie handlowej MAJOR powstały już w 1999 roku, jednakże była to wówczas zmodernizowana seria modeli oznaczana jako Model 92, maszyny te produkowano do 2006 roku. W 2013 roku firma zaprezentowała unowocześnioną serię modeli o tej samej nazwie. Na przełomie lat 2016 i 2017 firma poszerzyła ofertę serii MAJOR o nowy model HS. Dzięki swoim możliwościom MAJOR stał się w portfolio  firmy ZETOR uniwersalnym modelem ciągnika rolniczego o mocy do 80 koni. To maszyny, które świetnie sprawdzają się w hodowli, gospodarstwach o profilu roślinnym.

źródło: ZETOR TRACTORS a.s.