CLAAS EVION – nowa seria kombajnów zbożowych

Poprzez trzy nowe kombajny z pięcioma wytrząsaczami firma CLAAS rozszerza swoją ofertę kombajnów zbożowych o serię poniżej modeli TRION i LEXION. Kompaktowe maszyny są wyposażone w nowoczesne sześciocylindrowe silniki Cummins i koncepcję obsługi CEMIS 700, zapewniając osiągi, komfort, elastyczność i nowoczesność na nowym poziomie w tej klasie. Seria EVION jest dostępna jako wariant CLASSIC lub MAXI oraz w dwóch liniach wyposażenia TREND i BUSINESS i idealnie spełnia potrzeby gospodarstw rodzinnych, a także przedsiębiorstw usług rolniczych i przedsiębiorstw rolnych o mniejszej powierzchni.

Najnowocześniejsza technologia łączy się z tradycją serii DOMINATOR: seria EVION w wersjach CLASSIC i MAXI

EVION to ostatni krok w rozpoczętej w 2019 roku wraz z nową serią LEXION reorganizacji kompletnej oferty kombajnów zbożowych CLAAS. Trzy modele kombajnów z pięcioma wytrząsaczami jako następcy serii AVERO oraz TUCANO, uzupełniają portfolio maszyn poniżej serii TRION. „EVION to dla CLAAS bardzo ważny produkt” – wyjaśnia Jan-Hendrik Mohr, dyrektor generalny CLAAS, który w Zarządzie firmy odpowiada za Dział Zbioru Zbóż. „Za sprawą trzech nowych kombajnów oferujemy nowoczesne, a jednocześnie przystępne cenowo maszyny dla gospodarstw rolnych o mniejszych powierzchniach, dla których ważne są zbiory własnymi maszynami. Jako firma rodzinna również w przyszłości chcemy oferować odpowiednie maszyny dla mniejszych gospodarstw we wszystkich naszych segmentach produktowych. Motto kampanii EVION „Family matters / Rodzina jest najważniejsza” zawiera zatem trzy przesłania: Po pierwsze, uzupełnienie rodziny kombajnów CLAAS o nową serię EVION, po drugie, ustanowienie rodzinnych gospodarstw rolnych jako głównej grupy klientów, i po trzecie, stworzenie więzi z nami jako największym na świecie rodzinnym przedsiębiorstwem technologii rolniczych”.

Claas Evion 2 CLAAS EVION   nowa seria kombajnów zbożowych

Technologia EVION opiera się na systemie modułowym, który oprócz niemal 40 wariantów LEXION i TRION obejmuje również modele DOMINATOR 260 i 370 przeznaczone na określone rynki sprzedaży. „W serii EVION wykorzystujemy technologię wypróbowaną tysiące razy i nie pozwalamy sobie na żadne eksperymenty” – kontynuuje Mohr. „Aby sprostać różnym wymaganiom naszych klientów, modele EVION 430 i 450 mogą być dostarczane w wersji CLASSIC lub MAXI na wzór legendarnej serii DOMINATOR. Wszystkie warianty, w tym EVION 410 CLASSIC, można następnie zamówić z pakietem TREND lub BUSINESS, co zapewnia dalsze możliwości personalizacji. Nasi klienci mogą wówczas ponownie wybrać dodatkowe opcje niezależnie od wariantu wyposażenia”.

 

Łatwe młócenie dzięki dużemu bębnowi i maksymalnemu bezpieczeństwu pracy

Oprócz zastosowania wysokiej klasy sprawdzonych podzespołów i bezkompromisowej jakości omłotu, a także niezawodności działania nawet w trudnych warunkach pracy, w serii EVION konstruktorzy skupili się również na łatwości obsługi. Dlatego też w kombajnach EVION połączono jednobębnowy styczny zespół młócący z dużym bębnem młócącym o średnicy 600 mm i zsynchronizowanym bębnem odrzutnika z pięcioma wytrząsaczami klawiszowymi o długości 4,40 m każdy na szerokości kanału 1420 mm. Daje to imponujące 0,95 m2 powierzchni klepiska młocarni i 6,25 m2 powierzchni wytrząsaczy, co w połączeniu ze standardowymi klapami kłosownika pod klepiskiem przekłada się na wysoką przepustowość przy zachowaniu najwyższej jakości ziarna.

Claas Evion 3 CLAAS EVION   nowa seria kombajnów zbożowych

Prędkość obrotową bębna młócącego można płynnie regulować z poziomu terminala CEMIS 700. W wersji EVION CLASSIC można korzystać z zakresu prędkości od 480 do 1150 obr/min (z zestawem redukcyjnym 420 – 1080 obr/min), a w EVION MAXI dzięki dwustopniowemu napędowi pasowemu możliwe są zakresy prędkości od 220 do 630 i od 415 do 1150 obr/min. Regulacja szczelin klepiska odbywa się hydraulicznie z kabiny, a zintegrowane zabezpieczenie przed przeciążeniem za pomocą membranowego akumulatora ciśnieniowego zapobiega blokadom w zespole młócącym. Klepisko w wersjach MAXI serii EVION jest zaprojektowane w koncepcji MULTICROP, dzięki czemu przezbrajanie go na potrzeby różnych popularnych roślin omłotowych jest konieczne rzadko lub nawet w ogóle. Segmenty klepiska można łatwo wymieniać poprzez chwytacz kamieni. Na potrzeby omłotu kukurydzy możliwe jest zamontowanie blach osłonowych bębna młócącego, pomiędzy ośmioma cepami.

Aby zapewnić bardziej efektywne oddzielanie resztek ziarna i wyższą przepustowość, nakładki środkowe wytrząsaczy zostały przeprojektowane, aby jeszcze skuteczniej rozluźniać warstwę materiału i szybciej przenosić ją na kolejne stopnie wytrząsaczy. Oprócz zabezpieczenia przed przeciążeniem na klepisku, do bezpieczeństwa pracy w dużym stopniu przyczynia się również sensoryczne monitorowanie przepływu materiału na wytrząsaczach. Gdy tylko w trudnych warunkach zbioru dojdzie tam do zatorów, operator odpowiednio wcześnie otrzyma akustyczne i graficzne ostrzeżenie na terminalu CEMIS 700. Ponadto opcjonalny system CEMOS AUTO CROP FLOW w przypadku poważnego ryzyka blokady na bębnie młócącym lub dużego poślizgu pasa automatycznie dezaktywuje przyrząd żniwny i zespół wciągania, co zatrzymuje dalsze podawanie plonu. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych przestojów.

Claas Evion 7 CLAAS EVION   nowa seria kombajnów zbożowych

Wydajne czyszczenie z komfortową regulacją

Pomimo kompaktowych wymiarów zewnętrznych konstruktorom udało się zintegrować w kombajnach serii EVION niezwykle wydajny system czyszczenia. Skrzynia sitowa jest wyposażona w przeciwbieżne sito górne i dolne, a jej całkowita powierzchnia przesiewania wynosi 4,80 m2. Konstrukcja sit ze zoptymalizowanymi pod kątem przepływu otworami sprawdziła się już w maszynach LEXION i TRION w najróżniejszych warunkach pracy.

Oprócz elektrycznej regulacji sit wyposażenie standardowe wszystkich modeli EVION obejmuje również pomiar strat. Ponadto z kabiny regulowana jest również prędkość dmuchawy promieniowej – podczas zbiorów w górę lub w dół zbocza na życzenie odbywa się to także automatycznie za pomocą funkcji AUTO SLOPE. Powrót zgonin można wygodnie obserwować z fotela operatora przez przeznaczone do tego okienko. Pakiet wyposażenia BUSINESS również obejmuje układ czyszczenia 3D, który może wyrównywać do 20% nachylenia poprzecznego podczas pracy na zboczach.

Duże zbiorniki ziarna i mocne elewatory

Zintegrowany za kabiną zbiornik ziarna ma pojemność 5600 l w modelu EVION 410, 6500 l w modelu EVION 430 i 8000 l w topowym modelu EVION 450. Czujniki informują operatora, gdy poziom napełnienia zbiornika osiągnie 70 i 90 procent. Ponadto duże okno zbiornika ziarna zapewnia operatorowi bezpośredni, całościowy wgląd w poziom napełnienia i jakość ziarna. Podczas opróżniania wszystkie trzy modele EVION korzystają z rury rozładowczej zbiornika ziarna o średnicy 330 mm i tym samym możliwej prędkości opróżniania 90 l/s – dzięki temu wyładunek trwa od 1 do 1,5 minuty. Kąt 105-stopni wychylenia rury rozładowczej zbiornika ziarna zapewnia operatorowi stale doskonałą widoczność procesu wyładunku. Na życzenie dostarczana jest znana z serii TRION i LEXION regulowana końcówka rury do precyzyjnego sterowania wyładunkiem strumienia ziarna na pojazd transportowy.

Claas Evion 6 CLAAS EVION   nowa seria kombajnów zbożowych

Kombajny EVION mają wiele do zaoferowania także w kwestii elewatora. Dzięki wysokiej przepustowości wynoszącej 34 l/s możliwy jest efektywny zbiór kukurydzy na ziarno przy użyciu maksymalnie 6-rzędowych przystawka nawet na obszarach o wysokim plonowaniu.

Zero kompromisów podczas rozdrabniania i rozdzielania

Zwłaszcza na obszarach o średnich i wysokich plonach rolnicy przywiązują dużą wagę do dobrego rozdrabniania i rozdzielania słomy. Dlatego też jako alternatywa dla standardowego siekacza słomy z 52 nożami, dla wszystkich kombajnów EVION dostępny jest opcjonalnie wariant z 72 nożami – nowość w tej klasie kombajnów. Przeciwostrze i listwę cierną można regulować bez użycia narzędzi, a przełączanie z siekania na odkładanie pokosu odbywa się po prawej stronie osłony tylnej. Blachy prowadzące słomy są ręcznie dostosowywane do szerokości roboczej, dzięki czemu możliwe jest równomierne rozdzielanie słomy nawet z przyrządem żniwnym o szerokości 6,80 m. Plewy i krótka słoma są rozprowadzane na całą szerokość roboczą przez opcjonalnie napędzany hydraulicznie rozrzutnik plew.

Mocny sześciocylindrowy silnik Cummins z DYNAMIC POWER

Wszystkie trzy modele EVION są wyposażone w silnik Cummins B6.7 zgodny ze Stage V o pojemności skokowej 6,7 l. Sześciocylindrowa jednostka Common Rail jest znana z serii TRION i charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym przy niskich prędkościach obrotowych. Moc znamionowa 204 KM (EVION 410), 231 KM (EVION 430) i 258 KM (EVION 450) jest w pełni dostępna już przy 1900 obrotach silnika, a prędkość obrotowa biegu jałowego wynosi zaledwie 800 obr/min (1200 obr/min z aktywnymi funkcjami hydraulicznymi). Dzięki seryjnemu systemowi zarządzania mocą DYNAMIC POWER wykorzystywane jest tylko tyle mocy, ile faktycznie jest potrzebne. Pozwala to zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10 procent. Po aktywacji opróżniania zbiornika ziarna automatycznie aktywowany jest najwyższy poziom mocy.

Silnik jest doskonale dostępny z platformy konserwacyjnej po odchyleniu pokrywy chroniącej go przed pyłem i brudem, wspartej przez dwa amortyzatory gazowe. Wirujący kosz zapewnia ciągłe czyszczenie w obszarze wlotu powietrza. Do oczyszczania maszyny każdego ranka i kompletnego czyszczenia po sezonie opcjonalnie dostępna jest sprężarka powietrza z trzema opcjami podłączenia w pobliżu kabiny (czyszczenie kabiny), po lewej stronie nad tylną osią (czyszczenie w obszarze sit i wytrząsaczy oraz napędów po prawej stronie) oraz w pobliżu silnika (czyszczenie okolic silnika).

Za przenoszenie mocy na jednostki odpowiada koncepcja napędu oparta częściowo na komponentach serii TRION i LEXION. Napęd nagarniacza, kanał wciągający i rewers przyrządu roboczego, a także bęben młócący i wariator dmuchawy są sterowane hydraulicznie, co dla tej klasy kombajnów jest unikalnym rozwiązaniem, zapewniającym doskonałą niezawodność działania w trudnych i zmiennych warunkach. Także inne ważne jednostki, takie jak wariator zespołu młócącego, siekacz słomy, przyrząd żniwny lub ślimak rozładowczy są włączane i wyłączane za pomocą sterowania elektrohydraulicznego. Dostępne w standardzie napinacze pasów ułatwiają kontrolę techniczną na początku każdego dnia pracy.

Napęd jezdny bazuje na 3-stopniowej, ręcznie przełączanej przekładni z hydrostatem. Prędkość maksymalna w zależności od wyboru wynosi 20, 25 lub 30 km/h. Dla wariantu MAXI dostępna jest załączana elektrycznie blokada mechanizmu różnicowego dla kół przednich o średnicy do 1,85 m. Dla osi tylnej do wyboru są koła o średnicy 1,35 m, a dla maksymalnej ochrony podłoża nawet 1,50 m.

Na długie dni pracy: duża kabina z CEMIS 700 i CMOTION

W dostępnej poprzez uchylane schody wejściowe kabinie oprócz dużej ilości miejsca uwagę zwraca nowoczesny podłokietnik z ergonomiczną dźwignią wielofunkcyjną CMOTION, przejrzyście rozmieszczoną klawiaturą i terminalem dotykowym CEMIS 700. 7-calowy terminal CEMIS 700 można indywidualnie dostosować do potrzeb operatora, a wyświetlacz o wysokim kontraście umożliwia niezakłócone monitorowanie funkcji maszyny nawet przy silnym nasłonecznieniu. Wywołanie zapisanych ustawień dla wszystkich popularnych roślin omłotowych pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy z maszyną i łatwe, oszczędzające czas przełączanie między gatunkami zboża. Operator może zmieniać zapisane ustawienia w dowolnym momencie podczas omłotu i dostosowywać je do warunków pracy. Ponadto CEMIS 700 posiada pamięć zleceń i dokumentuje zużycie paliwa osobno dla jazdy po drogach, jazdy polowej, litrów na godzinę i litrów na hektar. Ponieważ CEMIS 700 stanowi pełnowartościowy terminal ISOBUS, może być wykorzystywany także do innych prac z ciągnikami i narzędziami dołączanymi poza sezonem żniwnym.

Claas Evion 4 CLAAS EVION   nowa seria kombajnów zbożowych

Wszystkie modele EVION są standardowo wyposażone w klimatyzację automatyczną i kamerę, a jako opcja dostępne są podnóżki przy kolumnie kierownicy oraz 30-litrowy chłodzony schowek pod fotelem pasażera. Wyposażenie opcjonalne obejmuje również pneumatyczny fotel komfortowy, elektrycznie regulowane lusterka wsteczne i drugą kamerę. W kabinie znajduje się również wiele półek i schowków, a za pomocą złącza USB i dwóch złączy USB-C możliwe jest ładowanie smartfonów, tabletów i innych urządzeń elektrycznych.

Kombajny EVION są już standardowo wyposażone w kompleksowy pakiet oświetlenia LED. Opcjonalnie możliwe jest fabryczne zamontowanie do 17 reflektorów LED – w tym oświetlenia wewnętrznego zbiornika ziarna i serwisowych taśm świetlnych pod klapami bocznymi.

Claas Evion 5 CLAAS EVION   nowa seria kombajnów zbożowych

Obsługa i monitorowanie wszystkich ważnych funkcji za pomocą CEMIS 700, CMOTION i wielofunkcyjnego podłokietnika, z interfejsem CEMIS 1200 do zautomatyzowanego kierowania z wykorzystaniem GPS.

Przyrządy żniwne z automatycznym złączem do 6,80 m szerokości roboczej

Dzięki kanałowi wciągającemu ze standardowym uchwytem mocującym CLAAS i wielozłączem, kombajny EVION mogą współpracować ze znanymi z serii TRION i LEXION przyrządami żniwnymi do zbioru zbóż o szerokości roboczej do 6,80 m oraz ze zrywaczem kukurydzy z maksymalnie sześcioma rzędami. Napęd przyrządu roboczego w wersji CLAASIC odbywa się za pomocą jednego paska, a w wersji MAXI za pomocą dwóch pasków. W związku z tym do pracy przy omłocie kukurydzy na ziarno zalecany jest EVION w wariancie MAXI. Pakiet wyposażenia TREND standardowo obejmuje przy tym system prowadzenia przyrządu żniwnego CONTOUR, który dostosowuje się do nierówności podłoża równoległych do kierunku jazdy, natomiast modele EVION w konfiguracji BUSINESS są wyposażone w system regulacji AUTO CONTOUR z możliwością dokonywania ustawień w CEMIS 700 dla precyzyjnego prowadzenia przyrządu w przypadku nierówności podłoża występujących zarówno wzdłuż, jak i w poprzek kierunku jazdy.

Seria EVION, opracowana w CLAAS Selbstfahrende Erntemaschinen w Harsewinkel (CSE), będzie produkowana w otwartej w 2014 roku fabryce kombajnów CLAAS w Gaomi w Chinach. Od 2019 i 2022 z taśmy zjeżdżają tam już udane modele DOMINATOR 370 i DOMINATOR 260 do dystrybucji lokalnej i na wybrane rynki eksportowe: Gaomi – Many Places. One Passion. | CLAAS

maxresdefault CLAAS EVION   nowa seria kombajnów zbożowych

 

Mocne argumenty – wszystkie nowości serii EVION w skrócie:

  • Trzy modele o mocy od 204 KM do 258 KM
  • Wariant podstawowy CLASSIC dla czystego omłotu zboża
  • Wyposażenie MAXI dla pełnej wydajności podczas omłotu zboża, kukurydzy i fasoli
  • Pakiety wyposażenia TREND i BUSINESS z szeroką gamą indywidualnych funkcji dodatkowych
  • Wykorzystanie sprawdzonych komponentów z serii TRION, LEXION i DOMINATOR
  • Jednobębnowy zespół młócący z bębnem młócącym o średnicy 600 mm i szerokością kanału 1420 mm
  • Klepisko młocarni MULTICROP o powierzchni 0,95 m2 dla kombajnów EVION w wersji MAXI
  • Pięć długich wytrząsaczy klawiszowych ze środkowymi nakładkami o zoptymalizowanym przepływie materiału i powierzchnią oddzielania 6,25 m2
  • Opcjonalne aktywne monitorowanie przepływu materiału za pomocą systemu CEMOS AUTO CROP FLOW
  • Wydajne czyszczenie z powierzchnią sit 4,80 m2, pomiar strat i elektryczna regulacja sit w standardzie
  • Pojemność zbiornika ziarna do 8000 litrów i szybki wyładunek z prędkością 90 l/s
  • Duża wydajność elewatora ziarnowego na poziomie 34 l/s
  • Siekacz słomy z 52 lub 72 nożami, opcjonalnie z rozdzielaczem plew
  • Sześciocylindrowy silnik Cummins o wysokim momencie obrotowym i niskich obrotach
  • Zarządzanie mocą DYNAMIC POWER dla nawet 10 procent mniejszego zużycia paliwa
  • 3-stopniowa przekładnia z hydrostatem
  • Łagodne dla podłoża opony o średnicy do 1,85 m z przodu i maksymalnie 1,50 m z tyłu
  • Duża kabina z klimatyzacją automatyczną, pneumatycznym fotelem, ergonomicznym podłokietnikiem, CEMIS 700 i CMOTION
  • Pakiety świetlne LED dla perfekcyjnego oświetlenia wieczorem i nocą
  • CEMIS 700 z zarządzaniem zleceniami i zróżnicowaną dokumentacją zużycia
  • Uproszczona konserwacja dzięki trzem złączom sprężarki, reflektorom konserwacyjnym LED i doskonałemu dostępowi z każdej strony

 

źródło: CLAAS