Nowe Jaguary wyposażone są w nowe silniki marki MAN i Mercedes-Benz. CLAAS POWER SYSTEM (CPS) oferuje silnik najlepiej dostosowany do całokształtu koncepcji maszyny. Duże silniki MAN w układzie V12 oraz V8, proponowane są dla sieczkarni JAGUAR 980 i 970. Wyróżnikiem tych jednostek napędowych jest bardzo spokojna praca i wyjątkowy stopień skuteczności w oferowanym zakresie mocy. Modele JAGUAR 960 do 930 wyposażone są w silniki Mercedes-Benz OM 502 w układzie V8 i silniki OM 460 w układzie R6.

 

Silniki JAGUAR

Typ

kW*

KM*

980 z V12 MAN

D 2662

650

884

970 z V8 MAN

D 2868

570

775

960 z V8 MB

OM 502

480

653

950 z V8 MB

OM 502

390

530

940 z V8 MB

OM 502

350

476

930 z R6 MB

OM 460

315

428

 

 • ECE R120 przy 1800 obr/min.

 

CLAAS DYNAMIC POWER automatycznie dostosowuje moc silnika do aktualnych potrzeb i wymaga od niego tylko tak wiele, jak to konieczne w konkretnych warunkach pracy.

Połączenie DYNAMIC POWER z tempomatem, obok oszczędności paliwa dba także o wyraźne odciążenie kierowcy. Dzięki temu sensowne staje się ekonomiczne wykorzystanie wysokowydajnych sieczkarni polowych JAGUAR także w bardzo zróżnicowanych warunkach pracy lub na polach o ubogim poroście. Wynikiem jest maksymalna efektywność w pełnym zakresie mocy oraz automatyczne dostosowanie zużycia paliwa przy częściowym obciążeniu maszyny.

Wymagania odnośnie elastyczności nowych maszyn stale rosną. Firma CLAAS proponuje do standardowego rozdrabniacza CORN CRACKER całkowicie nowy, mały lub duży MULTI CROP CRACKER (tylko JAGUAR 980 i 970). Przez szybką i łatwą wymianę walców można dostosować MCC do różnych warunków zbioru. Dzięki wyjątkowo mocnej konstrukcji, także przy najwyższej przepustowości zapewnione jest doskonałe naruszenie siekanego materiału.

Nowe Jaguary wyposażono w przyspieszacz ze zmienną siłą działania. Zmienna wydajność wyrzutu przyspieszacza zwiększa jego skuteczność. Pozycję przyspieszacza w stosunku do tylnej ściany można ustawiać podczas pracy. Jeśli nie jest konieczna wielka wydajność wyrzutu, odstęp należy zwiększyć co zredukuje zapotrzebowanie paliwa i zużycie części. Aby zwiększyć wydajność wyrzutu, wystarczy zmniejszyć odstęp. Wszystko jest regulowane i sterowane wygodnie przez CEBIS w kabinie. Przy każdym ostrzeniu noży, koło łopatkowe jest w celu samooczyszczenia ustawiane raz na daleki i raz na bliski odstęp od ścian szybu a następnie powraca do poprzedniej pozycji.

Jako uzupełnienie znanego już czujnika zawartości suchej masy, opcjonalnie można automatycznie dostosować długość cięcia do zmierzonej ilości SM. Kierowca wstępnie ustawia w systemie CEBIS zakres regulacji. Przy zawartości suchej masy ustalonej np. na 40%, długość sieczki wynosić będzie 4 mm a przy zawartości 30%, sieczka pocięta będzie na 8 mm. W ten sposób sieczkarnia JAGUAR automatycznie wyprodukuje doskonały materiał, znakomicie nadający się do ugniecenia w silosie także wtedy, gdy zawartość suchej masy na różnych polach jest bardzo nierówna.

W nowych sieczkarniach rozbudowano oprogramowanie CEBIS o nowe funkcje, np. szybka aktywacja powtarzających się czynności jak np. sterowanie tunelem wyrzutowym (OPTIFILL), dołożono również drukarkę pokładową z wyborem parametrów wydruku specyficznych dla klienta. Operator sieczkarni ma również do dyspozycji monitor połączony z kamerą tylną co daje odpowiedni przegląd sytuacji także przy manewrach wykonywanych tyłem maszyny. Zmiana obrazu między kamerą tunelu wyrzutowego a kamerą tylną następuje automatycznie, po przesunięciu drążka jezdnego na jazdę wstecz. Dołączanie przyczep jest bezpiecznie wykonywane przez kierowcę z pełnym obrazem sytuacji podczas jazdy do tyłu.

Pracę po zmroku ułatwia nowoczesne oświetlenie. Dodatkowo pod pokrywami bocznymi i pokrywą tylną oraz w schowku na narzędzia i akumulator zamontowano reflektory robocze. Lampa z magnetyczną podstawą pozwala oświetlić strefę czołową. Przy seryjnej funkcji doświetlania, reflektory robocze działają jeszcze przez 60 sekund po wyłączeniu zapłonu a opcja oświetlenia konserwacyjnego pozwala widzieć stopnie drabinki wejściowej. Tak komfortowe rozwiązanie daje kierowcy możliwość bezpiecznego opuszczenia kabiny w ciemnościach.

Jaguary wyposażono w nowe opony Ultraflex produkcji Michelin w rozmiarach 800/70R32 dla osi napędzanej i 620/70R26 dla osi kierującej co pozwala uzyskać większą powierzchnię przylegania, lepszą trakcję i ochronę gleby. W połączeniu z układem regulacji ciśnienia w oponach przedniej osi sieczkarni JAGUAR znacznie zwiększa się wtedy zakres regulacji i możliwości wykorzystania maszyny.

 

ORBIS – kiszonka z całych roślin

Kiszonka z całych roślin zbierana jest zespołem tnącym DIRECT DISC. Jeśli szuka się alternatywy dla tego rodzaju technologii, istnieje możliwość wykorzystania podbieracza do zbioru z pokosów. Kolejnym sposobem jest bezpośrednie siekanie z przyrządem roboczym ORBIS. Po dokonaniu kilku drobnych zmian ORBIS umożliwia zbiór kiszonki z całych roślin.

Pakiety wyposażenia

Do sieczkarni JAGUAR firma Claas oferuje dwa różne pakiety wyposażenia. Dzięki temu maszyna jest nie tylko najlepiej dostosowana do każdych warunków, ale pozwala oszczędzić także żywą gotówkę w porównaniu do wyposażenia w poszczególne opcje pojedynczo.

Pakiet BIOGAZ:

Bęben nożowy V-MAX

 • Długość cięcia 3,5–37 mm

 • Bez konieczności dosuwania noży

 • Prosty montaż noży

Noże / stalnica do kukurydzy

 • Lepsza jakość sieczki do kiszonki z kukurydzy

CORN CRACKER

 • 30 % różnicy liczby obrotów

 • Duża średnica, wynosząca 250 mm

 • Optymalne naruszenie materiału

MCC dla 980–970

 • INTENSIV CRACKER L 125 dla 960–940

ACTISILER 20

 • Podawanie skoncentrowanych środków zakiszających

 • Dozowanie zgodne z przepustowością

 • Ustawianie bezpośrednio przez CEBIS

 • Prostota czyszczenia


Pakiet BUSINESS:

QUANTIMETER

 • Pomiar wielkości zbioru

Czujnik SM

 • Stały pomiar wilgotności

Ustawianie długości cięcia

 • Automatyczne, zależnie od suchej masy

Pomiar zużycia paliwa

 • Szczegółowe dane: ogółem, droga, pole, czas pracy, powierzchnia

Zarządzanie zleceniami

 • Rejestracja danych klienta

TELEMATICS

 • Dostępność danych o maszynach i zleceniach przez internet

 

{gallery}Claas Jaguar 2012{/gallery}

źródło: claas.pl