CLAAS JAGUAR z numerem 40.000 – historia sukcesu rozpoczęta w 1973 roku

Firma CLAAS w fabryce Harsewinkel wyprodukowała 40.000 egzemplarz sieczkarni JAGUAR. Od momentu rozpoczęcia produkcji pierwszej serii JAGUAR w 1973 roku, firma osiągnęła pozycję jednego z czołowych producentów sieczkarni samojezdnych na świecie. Innowacyjne rozwiązania i wyjątkowa wydajność określiły historię sukcesu modelu JAGUAR w ciągu czterech dekad. Ostatnio JAGUAR TERRA TRAC został zdobywcą tytułu Gold Innovation Award na wystawie SIMA w Paryżu.

Debiut Jaguara w 1973 roku

Szybki wzrost uprawy kukurydzy pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku wymagał coraz wydajniejszej technologii zbioru, a dołączone narzędzia i urządzenia ciągnione osiągnęły swoje granice wydajności. CLAAS szybko dostrzegł potencjał tego segmentu i w czerwcu 1973 roku rozpoczął produkcję wysokowydajnej samobieżnej sieczkarni JAGUAR 60 SF. Trzy lata później, w 1976 r., Claas w modelu JAGUAR 80 SF wprowadził szereg znaczących ulepszeń. Po rozszerzeniu asortymentu o JAGUARA 70 SF następna generacja składająca się z czterech modeli została wprowadzona w 1983 roku. Sprzedając ponad 7.000 sztuk sieczkarni, JAGUAR 690, 680, 685 i 675 uczynił firmę CLAAS liderem rynku w Europie. Pięć lat później skład został poszerzony o sześć modeli o mocy silnika od 354 KM do 215 KM.

JAGUAR 800

Seria JAGUAR 800 zadebiutowała w małej skali produkcji seryjnej w 1993 roku. Silniki z nowej serii, których moce wyjściowe mieściły się w zakresie od 310 KM do 481 KM, zostały zamontowane poprzecznie. Dzięki korzystnemu obciążeniu osi napędowej, po raz pierwszy udało się zastosować 8-rzędową przystawkę do kukurydzy. Specjalnym wariantem serii JAGUAR 800 była technologia FIELD SHUTTLE, która została wprowadzona do sprzedaży w 1997 roku. Bazowała na modelu JAGUAR 880 i była dostępna w wersji z przyczepą (FS 880 T), a także w wersji kontenerowej (FS 880 C ). Innowacyjna koncepcja logistyki umożliwiła połączenie konwencjonalnych przyczep ciężarówek z sieczkarnią JAGUAR lub montaż kontenera. W tym przypadku proces przenoszenia materiału odbywał się na końcu pola, aby pojazdy transportowe nie musiały wjeżdżać na pole.

Przełomowy moment w rozwoju sieczkarni samojezdnych marki Claas nadszedł w 2001 roku, z mocą 605 KM pod maską modelu JAGUAR 900. Kolejnym nowym osiągnięciem był zupełnie nowy projekt miejsca pracy operatora. Wszystkie funkcje były łatwo regulowane i monitorowane za pomocą terminala. Od sezonu 2003 klienci mogą wybrać szybką wersję SPEEDSTAR z maksymalną prędkością 40 km / h a legendarny GREEN EYE, wprowadzony na rynek w 2006 roku, o mocy 623 KM wraz z licznymi innowacjami miał jeszcze bardziej zwiększyć wydajność i wygodę użytkownika.

JAGUAR 900 – następna generacja

Seria JAGUAR 900 wprowadzona w sezonie 2008 zapewnia wyjątkową wydajność i najwyższą jakość cięcia. Nowe modele zostały wyposażone w szeroką gamę silników, nowy, inteligentny układ sterowania silnikiem, ciągły pomiar wilgotności, wygodę systemu CEBIS i nowy walec siekający V-MAX. Automatyczny system napełniania AUTO-FILL w sieczkarniach JAGUAR 900 został nagrodzony złotym medalem na targach Agritechnica 2009. System ten zapewnia prostszy, automatycznie kontrolowany proces napełniania przyczep, znacznie zmniejszając obciążenie operatora.

CLAAS JAGUAR otrzymał kolejną prestiżową nagrodę na AGRITECHNICA 2011 jako „Maszyna Roku”. Wśród funkcji wymienionych przez sędziów był nowy system sterowania DYNAMIC POWER, który dopasowuje moc wyjściową do popytu. Od 2013 roku seria 900 obejmuje także silniki o dużej mocy spełniające normę emisji spalin Tier 4i.

W 2014 roku zadebiutowała kolejna generacja serii JAGUAR 800. Również tutaj automatyczny układ sterowania silnikiem DYNAMIC POWER zapewnia maksymalną wydajność i przepustowość w pełnym i częściowym zakresie obciążenia, automatycznie zwiększając lub zmniejszając moc silnika. Oznacza to, że operator zawsze pracuje w najbardziej wydajnym zakresie prędkości obrotowej silnika i zapewnia większy komfort niż kiedykolwiek wcześniej w przeprojektowanej kabinie.

W roku 2017 CLAAS wprowadził kolejne udoskonalenia w sieczkarniach samojezdnych serii 900. Nowe funkcje to m.in.: bezstopniowy napęd przystawki, kolejny ulepszony system przepływu masy, nowa koncepcja podwozia.

CLAAS JAGUAR – historia najnowsza

Najnowszy, flagowy JAGUAR 960 Terra Trac jest fabrycznie wyposażony w gąsienicowy układ jezdny przedniej osi co ma zapewnić optymalną ochronę gleby nie zwiększając szerokości maszyny. Aktualnie Claas w ofercie posiada 12 modeli sieczkarni JAGUAR.

 

Źródło: CLAAS