Claas wyprodukował kombajn o numerze 450 000

 

Komponenty LEXION wysyłane są z Harsewinkel w podróż do zakładów CLAAS w Omaha/Nebraska (USA), gdzie następuje końcowy montaż. Wysyłka elementów w kontenerach jest bardziej ekonomiczna od dostaw całych maszyn ciężarówkami i statkiem. TUCANO pojechał do Krasnodaru nad Morzem Czarnym, do rosyjskiej Izby Ziarna, gdzie od roku 2007 znajduje się także montownia CLAAS.

claas kombajn jubileusz Claas wyprodukował kombajn o numerze 450 000

Rozwój i budowa kombajnów mają w CLAAS długą tradycję: pierwszą maszyną do koszenia, omłotu i wiązania słomy (MDB) z roku 1936 był kombajn zaczepiany, który podczas jednego przejazdu równocześnie kosił zboże, młócił je i wiązał słomę. Aktualnie CLAAS produkuje w Harsewinkel cztery modele w różnych wariantach: DOMINATOR, AVERO, TUCANO oraz czołowa jednostka, LEXION. Jego „mniejszy brat“ TUCANO, produkowany od roku 2008, pokrywa segment Premium w wyższej klasie średniej. W klasie kompaktowej kombajny AVERO i DOMINATOR znakomicie sprawdzają się w mniejszych i średnich gospodarstwach, stawiających na własną mechanizację. Pierwszy kombajn LEXION powstał w CLAAS w 1995 roku. Wtedy, maszyna oznaczona symbolem 480 potrafiła w ciągu godziny omłócić ponad 40 ton pszenicy. Dzisiaj, 42 800 kombajny LEXION później, wydajność wzrosła ponad dwukrotnie. Podczas ustanawiania w roku 2011 rekordu świata w omłocie LEXION 770 TERRA TRAC pracował z wydajnością prawie 120 ton ziarna na godzinę. Tym samym stał się najsilniejszym kombajnem świata.


W roku 1962 zjechał z taśmy stutysięczny kombajn CLAAS, w roku 1968 był to kombajn o numerze dwieście tysięcy. Rok 1979 oznaczał trzysta tysięcy maszyn, a w lutym 2003 było ich już czterysta tysięcy. Teraz, prawie dokładnie 10 lat później, CLAAS zbudował kombajn o numerze 450 000.

źródło: Claas