CLAAS XERION 12 – Wyniki testów polowych ciągnika, który rekordowo obniży koszty pracy

CLAAS celowo nie czekał z premierą nowego ciągnika XERION serii 12 do listopadowych targów Agritechnica. Dlaczego jego premiera miała miejsce już w lipcu? Bo od tego czasu – poprzez żniwa aż do późnych prac polowych – nowym ciągnikom XERION serii 12 czas upływał na wytężonych pokazach polowy. We wrześniu polskie przedsiębiorstwa rolne testowały ten ciągnik na swoich polach. Dzięki temu można teraz zaprezentować precyzyjne wyniki nowej konstrukcji ze stajni CLAAS.

 

 

Wyniki pracy nowym XERIONEM serii 12 w dziewięciu gospodarstwach w Polsce są bardzo przekonywujące. Przy zastosowaniu agregatów uprawowych o szerokości 9 m i pracy na głębokości 15-18 cm, w ciągu godziny można było uprawić od 9 do 11 ha. Spalanie wahało się wówczas w granicach 9-13 litrów ON/ha. Gdy agrotechnika wymagała głębszej uprawy 25-33 cm, wydajność sięgała od 7 do ok. 9 ha/h, a spalanie wahało się w granicach 11,5-15,5 litrów ON/ha. Ostatni pokaz to praca z 6 metrową maszyną ustawioną na 35 cm, niby nic wielkiego ale pole było gliniaste i dopiero co zostały zebrane na nim buraki cukrowe, nawet w takich ekstremalnych warunkach XERION zaskoczył wszystkich spalaniem 21 ON/ha oraz wydajnością 5 ha/h. Tak więc XERION radzi sobie z każdy zadaniem jakie się przed nim stawia.

Polscy rolnicy przyznawali, że nowy XERION serii 12 to maszyna bardzo wydajna i przy tym ekonomiczna oraz dopracowana w każdym elemencie. Szczególnie na uwagę w ich przekonaniu zasługiwała:

– doskonała współpraca przekładni bezstopniowej z silnikiem,

– ogromna, komfortowa, amortyzowana kabina z niskim poziomem hałasu

Tak dobre efekty pracy polowej i współdziałania maszyny z operatorem to efekt synergii czterech sił: trakcji, komfortu, wsparcia i zysku.

Siła trakcji w CLAAS XERION 12.650

Ciągniki z rodziny XERION serii 12 nie są byle czym. Każda maszyna tej marki już z daleka robi wrażenie i budzi respekt. Do tego ponad 24 tony masy własnej, a dopuszczalna masa całkowita to 30 ton. Czy taki kolos nie utknie na pierwszym-lepszym rozmoczonym stanowisku?

Okazuje się, że nie! Na osiągi w zakresie trakcji odpowiada dopracowana sztywna rama, dwie skrętne osie, skrzynia bezstopniowa CMATIC i dwa rodzaje podwozia. W Europie można zamówić ciągnik XERION serii 12 tylko i wyłącznie na wózkach gąsienicowych TERRA TRAC ze względu na szerokość ciągnika. Jeśli chodzi o napęd gąsienicowy TERRA TRAC, jego koncepcja jest od trzech dekad stale udoskonalana w fabryce CLAAS w Paderborn. Dopracowano się tego, że teraz cały masywny ciągnik można oprzeć na czterech skrętnych wózkach gąsienicowych. Każdy wózek wyposażony jest w odrębny układ smarowania i układ tłumienia drgań. Koła i rolki gąsienicowych wózków napędowych są bardzo łatwe w wymianie. Do ciągników XERION serii 12 dedykowane są do wyboru dwie o szerokości gąsienic: 914 mm lub 762 mm. W przypadku tej ostatniej wersji szerokość całego pojazdu utrzymuje się poniżej trzech metrów.

Wybierając natomiast standardowe koła, do dyspozycji jest ogumienie bliźniacze o wysokości 2,15 m. To zapewnia maszynie unikalną w tej klasie ciągników dużą powierzchnię styku z glebą. Opony są dostępne w rozmiarach od 710/70 R42 do 800/70 R42. Dodajmy, zawsze można maszynę doposażyć w szybką automatyczną regulację ciśnienia kół.

Prędkość jazdy na podwoziu gąsienicowym to maks. 40 km/h przy zaledwie 1400 obr./min. Wersja TRAC na bliźniakach pędzi nawet 50 km/h przy prędkości obrotowej silnika rzędu 1800 obr./min.

Ciągnikiem XERION można sterować używając kierowania standardowego lub programu kierowania DYNAMIC STEERING. Kierowanie standardowe reguluje sterowanie osią tylną zależnie od prędkości, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort nawet przy wyższych prędkościach jazdy. Z układem DYNAMIC STEERING można osiągnąć pełny kąt skrętu na uwrociach przy niewielu obrotach kierownicą. Przy kierowaniu wszystkimi kołami obydwie osie sterowane są zawsze synchronicznie, zapewniając prędkość i zwrotność na polu. Jak więc widać, SIŁA TRAKCJI w CLAAS XERION jest zawsze pod kontrolą i wspomaga operatora.

Claas Xerion 12 kabina CLAAS XERION 12   Wyniki testów polowych ciągnika, który rekordowo obniży koszty pracy

Siła komfortu w CLAAS XERION 12.650

Wygoda czy komfort to odczucie subiektywne. Jednym zależy na klimatyzowanej kabinie czy intuicyjnym operowaniu ustawieniami ciągnika. Inni – wolą wygodę w codziennej obsłudze serwisowej: dobry dostęp do filtrów, do punktów smarowania, do silnika… A XERION serii 12 ma to wszystko! Rozwiązania techniczne w tej maszynie zadowolą nawet najwybredniejszego użytkownika. Zacznijmy od kabiny.

Gdy po raz pierwszy operator wejdzie do kabiny, jego oczom ukazuje się wielkie, przestronne pomieszczenie. Od razu widać, jak dużą wagę przywiązano do jego estetyki i funkcjonalności. Kabina jest największa na rynku, amortyzowana w czterech punktach, w pełni oszklona – z minimalnym udziałem słupków nośnych. Fotel operatora – pneumatycznie amortyzowany i wentylowany, z możliwością obrotu w prawo o 45 stopni. Wbudowane podłokietniki, monitory ukazujące maszynę dookoła i wielofunkcyjny joystick CMOTION. Do tego dochodzą podnóżki, wygodne podłokietniki, schowki, klimatyzacja, nagłośnienie i wygodny fotel dla pasażera. Doprawdy, w tak wygodnym gniazdku trzeba uważać, aby nie zapomnieć o czekającej robocie na polu.

W kabinie na operatora czeka również jego osobisty asystent CEMIS 1200. To wszechstronny terminal do wszystkich zastosowań rolniczych. Obejmuje system automatycznego prowadzenia. System może sterować wszystkimi maszynami roboczymi ISOBUS oraz wymieniać dane i zarządzać zleceniami dla każdego pola.

Maszynę zasila 6-cylindrowy silnik marki Mercedes-Benz. Już w dolnym zakresie liczby obrotów silnika w przypadku XERION 12.650 użytkownik ma do dyspozycji moment obrotowy 3100 Nm. Pełna moc silnika jest osiągana przy minimalnym zużyciu oleju napędowego i zaledwie 1600 obrotach/min. Opcjonalne trzy pompy hydrauliczne tłoczą do 537 litrów na minutę. Nawet przy niskich prędkościach obrotowych silnika ta ilość, wystarcza, aby wydajnie obsługiwać nawet najbardziej wymagające narzędzia.

Dodatkowo na komfort pracy ma wpływ seryjne wyposażenie maszyny w bezstopniową przekładnię CMATIC. To ona zapewnia maksymalną przyjemność z jazdy – i najlepszą efektywność i ekonomikę pracy. Należy podkreślić, że od 01.10.2023r. każdy fabrycznie nowy ciągnik CLAAS z przekładnią bezstopniową CMATIC będzie objęty specjalną ochroną MAXI CARE Protect CMATIC na przekładnię bezstopniową na 5 lat lub 5000 godzin bez udziału własnego. Ochrona MAXI CARE Protect CMATIC będzie obejmowała wyłącznie komponenty przekładni CMATIC. Oczywiście możliwe jest dokupienie ochrony MAXI CARE Protect na cały ciągnik.

Dla tych użytkowników, którzy szukają komfortu w praktycznej obsłudze maszyny, mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość. Maska silnika jest jednoczęściowa – co umożliwia szybki dostęp do wszystkich punktów konserwacji. Bieżące czyszczenie chłodnic zapewnia w trakcie pracy wentylator rewersyjny.

Aby wszystko było jasne – w opcji można zamontować do 22 reflektorów! Dają one 53 400 lm światła, co odpowiada iluminacji powierzchni małego boiska sportowego.

Siła wsparcia w CLAAS XERION 12.650

Bezpośrednio z komfortem pracy i codziennej obsługi maszyny, wiąże się też komfort psychiczny operatora maszyny. Wraz z nabyciem ciągnika XERION – użytkownik dostaje w pakiecie namacalną SIŁĘ WSPARCIA w jego obsłudze. Ciągnik wyposażony jest bowiem w system telemetryczny CLAAS MACHINE CONNECT. To pozwala właścicielowi na kontrolę napełnienia zbiorników, lokalizacji, liczby godzin pracy i terminów przeglądów. Całość działa w czasie rzeczywistym.

Do dyspozycji jest również system CEMOS, który tak jak trener personalny podpowie jak najlepiej zbalastować i ustawić ciągnik do pracy z daną maszyną roboczą. To wszystko umożliwia zoptymalizowanie procesów roboczych. Systemy elektroniczne sprzężone są z GPS PILOT i terminalem CEMIS 1200.

Elektroniczne wsparcie jest w stanie nawet diagnozować podzespoły maszyny, zawiadamiając właściciela i pobliskiego dealera o konieczności serwisu czy ewentualnej wymianie konkretnego podzespołu. Ważnym elementem SIŁY WSPARCIA jest ochrona MAXI CARE Protect CMATIC na przekładnię bezstopniową, którą przedstawialiśmy wcześniej. Poprzez taką SIŁĘ WSPARCIA, maszyna może być wykorzystana w maksymalny sposób i pozwalać osiągnąć właścicielowi niższe koszty eksploatacji i maksymalny ZYSK.

Siła zysku dzięki CLAAS XERION 16.650

Zysk jest kategorią ekonomiczną, oznaczającą w uproszczeniu różnicę pomiędzy przychodem a ponoszonymi kosztami. Optymalizację zysku osiąga się przez maksymalizację przychodu lub/i minimalizację kosztów.

Udowodniliśmy już wyżej, że ten, kto zdecyduje się na zakup i użytkowanie ciągnika XERION serii 12, zdobywa profesjonalnego pomocnika. To wsparcie przychodów i finalnie ZYSKU gospodarstwa poprzez SIŁY: TRAKCJI, KOMFORTU i WSPARCIA. Dodatkowe wsparcie ZYSKU pojawia się przy jednoczesnej redukcji kosztów użytkowania takiej maszyny, jaką jest XERION. Bowiem ciągnik tak wysokiej klasy nie potrzebuje wiele obsługi. Wymiana oleju silnikowego następuje rzadko, co 1000 godzin pracy. W osiach i rolkach olej wymienia się jeszcze rzadziej, co 2000 godzin pracy. Gdy do tego dołożymy fakt, że poprzez zdalne układy elektroniczne można połączyć całą flotę własnych maszyn z rodziny CLAAS, uzyskuje się jeszcze lepszą przejrzystość i kontrolę kosztów.

Jeszcze więcej szczegółów na temat wyników pracy podczas testów polowych ciągnika XERION serii 12 w Polsce można pozna na poniższym filmie

maxresdefault CLAAS XERION 12   Wyniki testów polowych ciągnika, który rekordowo obniży koszty pracy

Jak więc widać, już tylko przy wykorzystaniu pojedynczej maszyny jaką jest XERION serii 12, optymalizacja prac jest zasługą synergii czterech sił: TRAKCJI, KOMFORTU, WSPARCIA i ZYSKU.

 

Źródło: CLAAS