CONNECTED FARMING – nowe rozwiązania cyfrowe od SDF

Nowy zestaw rozwiązań cyfrowych, zaprezentowanych przez SDF na targach Agritechnica 2019, ma pomóc rolnikom i usługodawcom zwiększyć wydajność prowadzonej działalności rolniczej. W skład nowych systemów Connected Farming wchodzą: system prowadzenia automatycznego SDF Guidance, zarządzanie flotą SDF Fleet Management, zarządzanie danymi SDF Data Management i inne, które będą działać w połączeniu z nowym iMonitorem oraz wykorzystywać funkcje Isobus i TIM do uzyskania optymalnej wydajności zestawu ciągnik – maszyna. Oprócz tego, SDF potwierdziła swoje zaangażowanie w budowanie otwartej platformy Agrirouter.

Wprowadzając nowe systemy Connected Farming, SDF umożliwia rolnikom wkroczenie w świat Rolnictwa 4.0, który daje możliwość wyboru pośród szerokiej gamy wzajemnie powiązanych usług i komponentów, zachowując jednocześnie pełną kontrolę nad danymi. Nowa oferta obejmuje trzy obszary: praca ciągnika lub kombajnu rolniczego, łączność między nimi i osprzętem, a także gromadzenie, zarządzanie i analiza danych, którymi można zarządzać bezpośrednio z poziomu maszyn, za pomocą specjalnego oprogramowania lub nowych aplikacji, takich jak myDEUTZ-FAHR, czy mySAME. Rolnicy mogą wybrać poziom cyfryzacji swoich działań, korzystając z różnych modułów.

 

PRECYZJA JEST PODSTAWOWYM WARUNKIEM WYDAJNOŚCI

Connected Farming Systems to połączenie wielu rozwiązań cyfrowych, umożliwiające wydajną i wygodną obsługę ciągników i kombajnów. Obejmuje ono niezawodne, automatyczne, precyzyjne systemy prowadzenia z autosterowaniem, wykorzystanie ISOBUS, zarządzanie danymi i zarządzanie flotą. Kluczowym urządzeniem do obsługi większości aplikacji jest iMonitor3 – proste w obsłudze, intuicyjne centrum sterowania.

 

IMONITOR3


iMonitor3 to centrum sterowania do obsługi wszystkich ważnych aplikacji. Należą do nich ustawienia ciągnika, autosterowanie w systemie Agrosky, funkcje sterowania maszynami ISOBUS oraz zarządzanie danymi. Do tego dochodzi zaleta jaką jest to, że wszystko jest dostępne na jednym interfejsie. Obsługa na nowoczesnym ekranie dotykowym, opcjonalnie wyposażonym w zewnętrzną konsolę MMI z przyciskami i pokrętłem, którą zamontowano we wsporniku na podłokietniku, czynią z urządzenia iMonitor3 niezwykle praktyczny łącznik pomiędzy ciągnikiem, podłączonym osprzętem, operatorem i biurem. Zintegrowane funkcje, takie jak szybka pomoc i wbudowany asystent zadania oraz przejrzysta struktura menu gwarantują prostotę obsługi. Jeśli jakiekolwiek kwestie związane z obsługą pozostaną mimo to niejasne, klient może uzyskać wsparcie dzięki usłudze zdalnej pomocy. Monitor jest dostępny w dwóch rozmiarach: jest to wersja 12-calowa, czyli największy dostępny na rynku terminal do ciągników, oraz wersja 8-calowa.

 

SDF GUIDANCE


Nowoczesne układy sterowania to oszczędność zasobów, wzrost wygody i produktywności oraz gwarancja precyzji. Na ich niezawodności można polegać nawet podczas pracy w trudnych warunkach, np. we mgle lub po zmroku. Podstawą działania systemów jest nawigacja satelitarna. Użytkownik może wybrać system, który w największym stopniu odpowiada jego potrzebom.

 

SDF FLEET MANAGEMENT


Optymalizacja procesów roboczych. Wzrost wydajności. Dzięki rozwiązaniom SDF użytkownik jest stale podłączony do sieci. Umożliwia to wygodne zarządzanie istotnymi danymi. Moduł BTM (podstawowy moduł telematyczny, Basic Telematic Module) stanowi podstawowe rozwiązanie do transmisji danych ciągnika. Dane telemetryczne są przesyłane np. na smartfon przy użyciu połączenia Bluetooth. Wszystkie istotne dane można wyświetlić za pomocą aplikacji. W wersji Pro moduł CTM (telematyczny moduł komunikacyjny, Communication Telematic Module) przekazuje dane przez internet bezpośrednio do biura, korzystając ze zintegrowanej karty SIM.

 

DATA MANAGEMENT

 

Wydajne zarządzanie danymi ma coraz większe znaczenie dla optymalizacji procesów roboczych. SDF wykorzystuje standardowe formaty plików do niezawodnej wymiany danych, aby klienci byli cały czas zorientowani w sytuacji, a dane są przesyłane w sposób skoordynowany. Agrirouter to uniwersalna platforma wymiany danych, która umożliwia rolnikom i podwykonawcom wymianę danych między maszynami i aplikacjami rolniczymi wielu producentów. Platforma agrirouter upraszcza wymianę danych i tym samym procesy robocze, zmniejsza nakład koniecznej pracy biurowej i zwiększa rentowność.

 

ISOBUS

 

Elektronika sprawia, że maszyny rolnicze stają się bezpieczniejsze, dysponują większą mocą oraz pracują bardziej precyzyjnie i wydajnie. Operator może korzystać z aplikacji ISOBUS, aby sterować poszczególnymi sekcjami roboczymi maszyny na jednym monitorze – iMonitor3 stanowi centrum sterowania do wszystkich aplikacji, w tym ISOBUS. iMonitor3 z łatwością zarządza takimi zadaniami, jak podpisywanie sterowania funkcjami AUX-N, przetwarzanie map aplikacji środków ochrony roślin lub automatyczne sterowanie nawet do 200 sekcjami. Funkcje te nie wymagają dodatkowych opłat i subskrypcji.

 

Źródło: Deutz-Fahr