Części do Ursusa C-360? Po co, skoro jest niezawodny

Ursus C-360 był produkowany w latach 1976-1993, ale mimo to w wielu polskich gospodarstwach w dalszym ciągu stanowi podstawowe narzędzie rolne. Co konkretnie przełożyło się na jego spektakularny sukces i niesamowitą popularnością, którą cieszy się zresztą do dnia dzisiejszego? Przede wszystkim niezawodność, łatwość naprawy i duża ilość części zamiennych, gdyż dzięki długiej produkcji części do Ursusa C-360 były szeroko dostępne.

Poczciwa „sześćdziesiątka” na stałe wpisała się w naszą kulturę. Przez 17 lat powstało jej ponad 280 tys. sztuk – wiele z nich, dzięki swojej wyjątkowej niezawodności, dalej pomaga rolnikom w ich codziennej pracy. To właśnie ta niezwykła trwałość stanowi zdecydowanie największą zaletę Ursusa C-360. Wszystkie podzespoły cechują się solidnym, starannym wykonaniem, co jest raczej niespotykane w przypadku produktów z czasów głębokiego PRLu.

Części do Ursusa C-360? Przecież się nie psuje!

Usterki w przypadku tego ciągnika należą do rzadkości i tylko okazjonalnie pociągają ze sobą kolejne awarie. Ursus C-360 nie posiada bowiem na swoim pokładzie absolutnie żadnej elektroniki, a poziom skomplikowania części mechanicznych został zredukowany do absolutnego minimum – to sprawia, że konserwacja i naprawa maszyny jest bardzo prosta, a większość prac można wykonać samemu, o ile tylko posiada się podstawowe klucze. Ponadto długoletnia produkcja tego modelu doprowadziła do tego, że w przypadku usterki łatwo znaleźć odpowiednie części zamienne.

Zaletą jest również moc silnika, która wynosi 52 KM – obecnie nie wydaje się duża, ale w zupełności wystarcza do pracy, nawet w mniej przyjaznym terenie. Ursus C-360 posiada również kilka interesujących udogodnień m.in. ogrzewaną kabinę, amortyzowane siedzisko dla kierowcy oraz ulepszony układ hamulcowy (poprawia właściwości jezdne oraz manewrowanie w polu). Dużą zaletą jest również atrakcyjna cena, która zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji – Ursus C-360 to jeden z najtańszych ciągników średniej mocy: zarówno pod względem zakupu, jak i dalszego utrzymania.

Oczywiście maszyna ta nie jest pozbawiona wad. Do tych najbardziej uciążliwych należą hałas w kabinie oraz konieczność częstego jej opuszczania, żeby obsłużyć niektóre urządzenia i podzespoły. Niemniej w obliczu prostoty, łatwości utrzymania i bogatego rynku części do Ursusa C-360 wiele osób skłonne jest przymknąć oko na te małe niedogodności.

Ursusem w przyszłość

Przedstawiciele spółki Ursus z całą pewnością dostrzegają niesłabnącą popularność Ursusa C-360, gdyż na tegorocznych targach Agrotech zaprezentowali model ciągnika o tej samej nazwie, który nawiązuje do maszyny sprzed lat, ale zasilany jest 3-cylindrową jednostką napędową Perkinsa o mocy 58 KM, a kierunek jazdy zmienia się za pomocą dźwigni rewersu mechanicznego umieszczonej przy kierownicy. Jakie są inne części nowego Ursusa C-360? Napęd na koła przenoszony jest przekładnią Carraro z z 12 prędkościami do przodu i 12 wstecz, zaś pompa hydrauliczna ma wydajność 35 l/min i generuje ciśnienie o maksymalnej wartości 18 MPa. W opcjonalny wyposażeniu znajdziemy m.in. szersze ogumienie, obciążniki przednie 440 kg i tylne 220 kg, zaczep rolniczy, TUZ hakowy, TUZ przedni i klimatyzację.

Ursus C-360 to kultowy model ciągnika, który zapadł w pamięć każdemu jego użytkownikowi. Nic więc dziwnego, że cieszy się niegasnącą popularnością i zainteresowaniem rolników, szczególnie tych z niewielkich gospodarstw rolnych. Nowy Ursus C-360 ma być równie niezawodny jak jego poprzednik sprzed lat, ale jego producent mimo to udziela na niego jednej z najdłuższych gwarancji na rynku: 4 lata lub 4 tys. motogodzin.

źródło: Agropomoc.pl