Prezentując siewniki OMEGA i pojemnik Ferti-Box BEDNAR wchodzi w segment maszyn siewnych i maszyn do aplikacji nawozów. Takie posunięcie zasadniczo uzupełnia dotychczasową ofertę tego producenta. Starannie obserwujemy zapotrzebowania na rynku rolnym i wdrażamy jest podczas konstruowania nowych maszyn BEDNAR. Dzięki nowoczesnej linii produkcyjnej możemy wdrażać innowacyjne technologie w naszych maszynach. Łącząc pomysły rolników i możliwości techniczne powstają nowe produkty, które pomagają nam podnosić wydajność i jakość pracy. – komentuje zmiany w ofercie manager eksportu Jan Bednář.

Nowe kombinowane siewniki OMEGA

Największą prezentowaną nowością były siewniki Omega OO i Omega OO Ferti z nawożeniem dodatkowym. Siewniki BEDNAR OMEGA stanowią uniwersalne maszyny siewne z talerzowym przygotowaniem gleby, które pozwalają na wysiewanie różnego rodzaju nasion o dużej zmienności posiewu w systemach technologii tradycyjnej (orka), jak również systemach minimalizacji. Lekka koncepcja siewnika OMEGA OO zapewnia szybkie zastosowanie maszyny wiosną. Model OMEGA FERTI dodatkowo wyposażony jest w opcję nawożenia dodatkowego. System docisków hydraulicznych na dwóch stopach talerzowych zapewnia siew nawet w utrudnionych warunkach. Dzięki systemowi PSP (Precise Seed Placement) talerzowe stopy siewne układają nasiona na jednolitej głębokości na całej szerokości maszyny i doskonale kopiują teren w kierunku wzdłużnym i poprzecznym.

bednar omega oo ferti Czeskie nowości z Bednar FMT

ATLAS HO to nowy rozmiar podorywki

Kolejną nowością jest potężny, talerzowy pług podorywkowy z wyjątkowym ułożeniem narzędzi roboczych. BEDNAR ATLAS HO jest ciężkim, zwięzłym, krótkim pługiem podorywkowym (średnica tarczy 660 mm) o potężnej konstrukcji przeznaczony do podorywki na głębokość maks. 18 cm z dużą ilością resztek roślinnych, podorywki głębokiej i podorywki w glebach ciężkich i wysuszonych. X-precise, nowe ułożenie sekcji talerzowych w kształcie litery X z możliwością regulacji kąta roboczego przedniego rzędu talerzy (Cross Control) pozwala na dokładne naśladowanie ciągnika. Oś zintegrowana zapewnia stateczność nawet przy dużych prędkościach. Koncepcja maszyny oznacza zupełnie nowe rozwiązanie konstrukcyjne.

bednar atlas ho 2 Czeskie nowości z Bednar FMT

Pojemnik objętościowy FERTIBOX

BEDNAR FERTI-BOX to urządzenie przeznaczone w pierwszej kolejności do nawożenia bezpośredniego gleby. Ferti-Box łączony jest z ciągnikiem zaczepem 3-punktowym (kat. 3 i 4). Pojemnik wyposażono w ramę oddzielną, do której bezpośrednio podłączamy maszynę do uprawiania gleby (Terraland TO, Terraland DO, Fenix FO). Nawóz (nasiona) dostarczano z pojemnika pneumatycznie do końcówek siewnych maszyny, końcówki mogą zmieniać głębokość aplikacji według zapotrzebowania na wprowadzanie nawozu do gleby.

bednar fertibox Czeskie nowości z Bednar FMT

Maszyna kombinowana Terraland DO

Ostatnią nowością jest spulchniacz kombinowany do dwuetapowego uprawiania gleby. TERRALAND DO to potężna maszyna talerzowo-zębowa, która potrafi za jednym razem nacinać i uprawiać duże ilości resztek pożniwnych (talerze 660 mm) i jakościowo przemieszać je ze spulchnioną glebą na głębokość do 45 cm (dwa rzędy redlic z zębami z kątem nastawnym). Wśród akcesoriów znajdą Państwo Ridge-Till kit (talerze do redlin), które pozwala na przygotowanie redlin przed zimą celem zachowania wilgotności zimowej. W okresie letnim można zaś skorzystać z wału ciężkiego (Cutpack), który zamyka glebę i zapobiega jej wysuszeniu. Maszynę można wykorzystać także do nawożenia zapasowego do redlin (37,5 cm x 75 cm) lub szerokościowego za pomocą pojemnika Ferti-Box.

bednar terraland do Czeskie nowości z Bednar FMT

źródło: Bednar FMT