„Czwarty wymiar” nowych Claas LEXION serii 700

Firma CLAAS pierwszy kombajn zbożowy wprowadziła do produkcji w 1936 roku. Stając się od tego czasu liderem na rynku kombajnów zbożowych w Europie. Aktualną ofertę tworzą kombajny z serii LEXION, TUCANO oraz AVERO. Obecnie firma wprowadza na rynek najnowszą generację kombajnów LEXION.  W nowej serii kombajnów LEXION udoskonalono układ czyszczenia, oddzielania, rozdrabniacz słomy oraz elektronikę.

Nowy LEXION 700 spełnia również kolejny stopień emisji spalin. Z momentem spełnienia normy spalin Tier 4/ Stage 4, CLAAS zamienia przy kombajnie LEXION 700 silniki CAT na silniki Mercedes-Benz. W największych modelach 780 i 770 pracuje silnik najnowszej generacji Mercedes-Benz do 15,6 litra pojemności skokowej. Dla kombajnu LEXION 780 maksymalna liczba koni mechanicznych to 626 KM. Modele LEXION 750 i 740 napędzane są przez silnik 10,7 litrowy Mercedes-Benz. Wyjątkiem od tej reguły jest nowy silnik Perkins w modelu LEXION 760.

Modele LEXION 750 i 740 są teraz wyposażone w system chłodzenia DYNAMIC COOLING ze zmiennym napędem wentylatora. Dzięki temu system chłodzenia dostosowuje się do wymagań maszyny. Firma CLAAS powiększyła zbiorniki na ziarno osiągając w dwóch największych modelach LEXION 780 TERRA TRAC i 770 TERRA TRAC pojemność do maksymalnie 13 500 litrów. Z prędkością wyładunku 130 l/s zbiornik ziarna zostaje opróżniony w mniej niż dwie minuty.

W technologii oddzielania ziarna w kombajnie LEXION 700 pracuje pięć koszty oddzielających rotora, sześć przy modelu LEXION 780 i hydrauliczne pokrywy rotora dla pierwszych dwóch segmentów. Dla wyrównania pochylenia poprzecznego, CLAAS pracował z systemem czyszczenia 3D. W tym systemie sito górne reaguje automatycznie na pochylenie maszyny. Bez tego systemu, istnieje ryzyko ograniczania wydajności maszyny, podczas pracy w pofałdowanym terenie.

Czwarty wymiar – czyszczenie 4D

Dla nowych, mocniejszych modeli LEXION 700, CLAAS stworzył czyszczenie 4D. Czyszczenie 4D składa się z dwóch komponentów: kontroli zawieszonych pokryw rotora i automatyczną kontrolę obrotów wentylatora. Jeżeli maszyna wyposażona jest w czyszczenie 4D, otrzymuje ona dodatkową trzecią parę pokryw pod rotorami. Aktywna kontrola pokryw rotorów działa zależnie od pochylenia maszyny. Pochylone boczne połówki segmentów klap rotora są automatycznie otwierane i zamykane. Prędkość obrotów wentylatora jest regulowana automatycznie w stosunku do jazdy pod górę lub w dół. Nowe czyszczenie 4D oddziela ziarno, odciążając tym samym układ czyszczenia. Czyszczenie 4D działa automatycznie i nie wymaga dalszej kontroli operatora. Jest w pełni zintegrowany z CEMOS AUTOMATIC i przyczynia się w pełni do automatycznej optymalizacji maszyny. Oczywiście, w razie potrzeby, operator może ręcznie interweniować i wyłączyć system poprzez terminal CEBIS.

LEXION 750 teraz dostępny w wersji MONTANA

Dla zbiorów w bardzo górzystym terenie dla modeli LEXION 760 i LEXION 750 dostępny jest wersja MONTANA. Utrzymuje wydajność także wtedy, gdy nachylenia boczne przekraczają 17%.

Ulepszony rozrzut – powiększona średnica rotora bębna nożowego

Zmiany zostały wprowadzone przez firmę CLAAS również przy rozdrabniaczu. Średnica bębna nożowego w nowym kombajnie LEXION 700 wzrosła o 5 cm i pozwala na bardziej równomierne siekanie przyjmowanie i transport. Zapewnia większe przyspieszenie posiekanego materiału, a zatem szersze i bardziej równomierne rozrzucenie sieczki. Nawet podczas korzystania z rozrzutnika radialnego, nowe modele osiągają równomierny rozdział materiału. Do rozrzutnika radialnego dostępny jest napęd mechaniczny. Nowy rozrzutnik radialny nie tylko ma stabilniejsze obroty, ale również oferuje wyższy komfort obsługi i oszczędność paliwa.

Podstawa cierna oraz noże przeciwstawne rozdrabniacza mogą być teraz regulowane hydraulicznie, wygodnie poprzez terminal CEBIS z kabiny operatora. Przełączanie pomiędzy pozycją transportową, a siekaniem może być dokonywanie z kabiny.

Zbiory w trudnych warunkach – automatyczna kontrola przepływu materiału

Kombajny CLAAS znane są ze zbiorów w ekstremalnych warunkach. Aby zidentyfikować wcześniej krytyczne obciążenie, CLAAS opracował automatyczną kontrolę przepływu materiału w nowym kombajnie LEXION 700. W tym systemie silnika, napęd młocarni APS i oddzielania ziarna ROTO PLUS są ciągle monitorowane. Gdywystąpi  zbyt duże przeciążenie, wówczas może zostać zatrzymany przyrząd żniwny i wyładunek ziarna włącza się automatycznie, tak aby nie doszło to poważnej awarii.

Doświadczenie czyni mistrza – CEMOS AUTOMATIC

W 2012 CLAAS zaprezentował dla kombajnu LEXION 700 system CEMOS AUTOMATIC – pierwsza w pełni zautomatyzowana regulacja oddzielania resztek ziarna oraz czyszczenia. Jest on używany przy młóceniu pszenicy, jęczmienia i rzepaku. Ale CEMOS AUTOMATIC został automatycznie zoptymalizowany oraz zintegrowany z doświadczeniami zbioru na skalę światową. Tak więc, firma CLAAS rozszerza zakres pracy CEMOS z nowym kombajnem LEXION 700 do upraw kukurydzy i soi, a także pozwala na obsługę przez terminal CEBIS bezpośrednio z kabiny. Obsługa i menu jest identyczna dla wszystkich innych funkcji maszyny.

Dane techniczne kombajnów LEXION z serii 700:

LEXION

780

770

760

750

740

Młócenie / szerokość

APS /1.700 mm

APS /1.700 mm

APS /1.420 mm

APS /1.420 mm

APS /1.420 mm

Oddzielanie resztek ziarna

ROTO PLUS

ROTO PLUS

ROTO PLUS

ROTO PLUS

ROTO PLUS

Pojemność zbiornika ziarna

13.500 l lub 12.800 l

13.500 l lub 12.800 l

11.000 l

10.000 l

10.000 l lub 9000 l

Producent silnika

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Perkins

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Maksymalna moc silnika (ECE R 120)

460 kW / 626 KM

430 kW / 585 KM

370 kW/ 503 KM

320 kW/435 KM

300 kW/408 KM

 

 

 

źródło: Claas