DEUTZ-FAHR 9340 TTV Warrior przed muzeum w Nowym Jorku wita zwiedzających wystawę „Obszary wiejskie a przyszłość”

Od 20 lutego wysokowydajny ciągnik DEUTZ-FAHR 9340 TTV Warrior został wyeksponowany przed wejściem do Muzeum Guggenheima przy Piątej Alei w Nowym Jorku, a zakrzywiony kształt jego błotników wydaje się nawiązywać do krzywizn budynku zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta. Muzeum jest obecnie zamknięte z powodu pandemii COVID-19, ale treści związane z wystawą Countryside, The Future są dostępne na stronie Guggenheim.org/countryside.

Wystawa, zorganizowana przez Muzeum Guggenheima we współpracy z architektem Remem Koolhaasem i jego think tankiem AMO, jest ze wszech miar przedsięwzięciem unikatowym. Szybko staje się to oczywiste dla zwiedzających, gdy zobaczą kolosa witającego ich przed wejściem do nowojorskiego muzeum: prawie 15-tonowy, supernowoczesny ciągnik Deutz-Fahr, ustawiony obok modułu, w którym w okresie trwania wystawy co tydzień dojrzewa 45 kg pomidorów, umieszczonych pod zoptymalizowanym oświetleniem ledowym, którego kolor wydaje się różowy. Te dwie instalacje – imponujące i nieco onieśmielające – stają się oficjalnymi ambasadorami kampanii. Naprzeciwko Central Park, starannie pielęgnowanego i terra formowanego, aby pod każdym względem przypominał naturalny krajobraz.

Jeśli obecność ciągnika na Piątej Alei wydaje się absurdalna i nie na miejscu, to jest to oczekiwany efekt. W rzeczywistości Rem Koolhaas chce, aby mieszkańcy miast przestali lekceważyć pozostałe 98% pozamiejskiego obszaru lądowego. I dlatego zwiedzający otrzymują pierwszą próbkę wystawy w postacie ogromnego traktora Deutz-Fahr zaparkowanego na zewnątrz. – Z zadowoleniem przyjęliśmy pomysł, aby obwieścić początek wystawy w sposób brutalny i nietypowy: umieszczając w Nowym Jorku ogromny ciągnik – wyjaśnia Koolhaas.

Rem Koolhaas – architekt, pisarz, wizjoner i czynny prowokator – lubi iść pod prąd. Po ponad czterech dekadach poświęconych odkrywaniu miejskich kontekstów, dzisiaj, kiedy wszyscy myślą o przyszłości miasta, katapultuje nas na wieś. – Obecnie autentycznie radykalne przemiany zachodzą właśnie tam – sugeruje. Projekt immersyjny, z pewnością przeznaczony do bycia przedmiotem dyskusji i kontrowersji (zgodnie z zamierzeniami kuratorów), powstał z bardzo bliskiej relacji z uczelniami (Harvard, Pekin, Wageningen, Nairobi). Projekt, który za jednego z bohaterów obrał sobie ogromny traktor DEUTZ-FAHR „WARRIOR”, przywieziony na Upper East Side na Manhattanie przy wejściu do Muzeum Guggenheima – bardzo popularne i lubiane tło do zdjęć i selfie. Wspaniałe rolnictwo, wielkie maszyny, wielka energia i duże liczby: nowa wystawa holenderskiego architekta i teoretyka maluje świat rolnictwa poza swoim mitem, który patrzy w przyszłość bez nostalgii za przeszłością. Od wielu lat DEUTZ-FAHR, dzięki swojej technologii, toruje drogę dla tego typu przyszłości i każdego dnia towarzyszy rolnictwu w jego ewolucyjnej ścieżce, wspierając jego rozwój i potrzeby. Jesteśmy podekscytowani faktem, że stanowimy część kolejnego wielkiego (dosłownie) projektu, którego tematami są nowy typ rolnictwa i przemysłowy geniusz.

 

Źródło: Deutz-Fahr / SDF