Doosan DX140LCR-3 – większa moc i lepsza wydajność w ciasnych miejscach

 

Nowy model DX140LCR-3 to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na maszyny o niewielkim promieniu obrotu nadwozia, przeznaczone do prac w mieście, na drogach, kolei, mostach i w innych ciasnych miejscach. Koparka DX140LCR-3 została zaprojektowana pod kątem większej wydajności, komfortu, niezawodności, trwałości i niskich kosztów eksploatacyjnych. Dzięki temu może przekonać do siebie budowlańców, zakłady użyteczności publicznej, firmy wynajmujące sprzęt budowlany, firmy zajmujące się architekturą krajobrazu i wielu innych potencjalnych klientów nastawionych na większe zyski i doskonały zwrot z inwestycji.

Większa moc i wydajność

Koparkę DX140LCR-3 napędza czterocylindrowy turbodoładowany silnik Cummins QSB 4.5 spełniający wymogi Stage IIIB poprzez zastosowanie EGR (układu recyrkulacji spalin) i filtra cząstek stałych (DPF).

Przy 2200 obr./min silnik osiąga o 10% większą moc [81 kW (108 KM) (SAE J1995)] i o 15% większy moment obrotowy (49,8 kGm) niż w poprzednim model zgodnym ze Stage IIIA – DX140LCR. Przekłada się to na 10% wzrost stosunku wydajności (wyrażonej w m3/h) do zużycia paliwa (w l/h), w zależności od wybranego trybu pracy i rodzaju wykonywanej pracy.

Zwiększono o 8% siłę kopania na łyżce i na ramieniu oraz prędkość jazdy w zakresie niskim i wysokim do odpowiednio 3,2 i 5,3 km/h. Dzięki zastosowaniu cięższej do 400 kg przeciwwagi (3500 kg) zwiększył się także o 15% udźwig koparki.

Większy komfort operatora

Nowa kabina z atestami ROPS i OPG zapewnia więcej miejsca dla operatora i kilka wygodnych rozwiązań, takich jak bezpośrednie sterowanie za pomocą joysticków posiadających nowe przełączniki tarczowe do sterowania proporcjonalnego oraz zintegrowane przyciski zapewniające dokładne, proporcjonalne sterowanie przyłączonym osprzętem roboczym.

doosan dx140lcr 1 Doosan DX140LCR 3   większa moc i lepsza wydajność w ciasnych miejscach

Nowa, siedmiocalowa wysokiej jakości wizualna konsola sterowania posiada atrakcyjny wyświetlacz i zapewnia doskonałą funkcjonalność. Wszystkimi funkcjami można sterować z panelu operatora, który w standardzie oferuje nową funkcję umożliwiającą operatorowi na zapisanie i wybranie z kilku nastaw wartości przepływu i ciśnienia oleju hydraulicznego dla obsługi do 10 różnych typów przyłączonego osprzętu roboczego. Układ panelu operatora jest ergonomiczny, z najczęściej używanymi przełącznikami umieszczonymi w zasięgu ręki na konsoli z prawej strony. Inne standardowe funkcje to automatyczna klimatyzacja oraz podgrzewany fotel z zawieszeniem pneumatycznym i przesuwaniem w przód i w tył razem z prawą i lewą konsolą sterowania. Fotel posiada również regulację wysokości i położenia części lędźwiowej.

Trwałość i możliwość obsługi

Nowa koparka gąsienicowa DX140LCR-3 posiada mocniejsze podwozie ze wzmocnionymi elementami, takimi jak ogniwa i sprężyny gąsienicy oraz koła. Wysięgnik i ramię wzmocniono zwiększając w krytycznych miejscach grubość metalu i stosując wzmocnione tuleje.

Postaraliśmy się także, aby polepszyć dostęp do elementów wymagających konserwacji, tak więc silnik, pompa, filtry, chłodnica, zawory i akumulatory są łatwo dostępne w kilku przedziałach rozmieszczonych na maszynie.

Wentylator załącza się automatycznie, dzięki czemu silnik i układ hydrauliczny pracują w optymalnej temperaturze. Polepsza to wydajność chłodzenia i zmniejsza zużycie paliwa

Koparka DX140LCR-3 dostępna jest w standardzie z jednolitymi narzędziami przednimi, a opcje obejmują narzędzia przegubowe, lemiesz spychacza lub gumowe płyty gąsienicy o szerokości 500 mm, które idealnie nadają się do prac w mieście i na drogach, gdyż nie niszczą nawierzchni asfaltowych.

Podstawowe dane techniczne koparki gąsienicowej DX140LCR-3

Łyżki: 0,24 0,76 m3

Waga w stanie gotowości do pracy: 15100 – 15657 kg

Głębokość kopania (standard, przód): 5485 mm

Zasięg kopania (standard, przód): 8285 mm

Wysokość kopania (standard, przód): 9265 mm

Szerokość gąsienic (standard): 600 mm

Szerokość całkowita: 2590 mm

Wysokość całkowita (standard, przód): 2770 mm

Długość całkowita w pozycji do jazdy (standard, przód): 7360 mm

Minimalny promień obrotu nadwozia: 1995 mm

Siła uciągu: 12,5 t

Siła kopania na łyżce (ISO): 11,1 t

Siła kopania na ramieniu (ISO): 7,7 t

Udźwig na poziomie gruntu (z przodu): 2,36 t na 6,0 m

Prędkość jazdy: Zakres niski – 3,2 km/h; Zakres wysoki – 5,3 km/h

Silnik (SAE J1995): Cummins QSB 4.5 Stage IIIB (EGR), 81 kW (108 KM) przy 2.200 obr./min

 

źródło: Doosan