Fendt 9490 X – kombajn zbożowy dla dużych gospodarstw rolnych

 

 

Fendt 9490 X charakteryzuje sprawdzona konstrukcja zespołów omłotowego i czyszczenia połączona z najnowszymi innowacjami. Kombajn oferuje najnowocześniejszą technologię układu elektronicznego o nazwie CAN Bus. Dzięki niemu monitorowane są funkcje kombajnu mające wpływ na wydajność maszyny. Wszystkie konieczne ustawienia dokonywane są na konsoli Variotronic z wyświetlaczem 10,4 cala. Również nowa dźwignia wielofunkcyjna z umieszczonymi ergonomicznie przyciskami pozwala operatorowi sterowanie funkcjami pracy przyrządu żniwnego i rury wyspowej w zasięgu ręki.

fendt 9490x 3 Fendt 9490 X   kombajn zbożowy dla dużych gospodarstw rolnych

Nowy przyrząd żniwny PowerFlow o szerokości 10,74 m posiada nowy podajnik ślimakowy o średnicy 762 mm i jest największy z dostępnych na rynku, natomiast do napędu listwy tnącej zastosowano dwie przekładnie które umożliwiają wysoką prędkość cięcia i gwarantują maksymalną niezawodność.

Kombajn ten został wyposażony w nowy 7 cylindrowy silnik AGCO Sisu Power. Silnik o pojemności skokowej 9,8 litra dostarcza moc sięgającą 496 KM z PowerBoost. W połączeniu z technologią SCR silnik spełnia wymagania aktualnej normy spalin. Nie tylko znacząco zredukowano emisję cząsteczek stałych i dwutlenku węgla ale również zmniejszono zużycie paliwa.

fendt 9490x 1 Fendt 9490 X   kombajn zbożowy dla dużych gospodarstw rolnych

Układ elektroniczny CAN Bus, w który wyposażony jest kombajn Fendt 9490 X zapewnia szybki przesył informacji od czujników do komputera, co umożliwia wcześniejsze wykrycie potrzebnych informacji do zmiany parametrów i uzyskania najwyższej wydajności kombajnu. Układ ten umożliwia również całkowicie zautomatyzowane ustawienie głównych funkcji kombajnu zbożowego. Operator musi tylko wybrać typ uprawy na terminalu pokładowym. Wszystkie konieczne ustawienia takie jak ustawienie bębna młócącego lub klepiska odbywają się automatycznie. Możliwe jest 15 automatycznych ustawień dla różnych upraw zbóż.

Nowy terminal pokładowy Variotronic został wyposażony w duży, kolorowy ekran o przekątnej 10,4” Terminal ma 3 możliwości obsługi: dotykowo na ekranie, lub za pomocą klawiszy nawigacyjnych i pokrętła. Kombajn może być również wyposażony w następujące systemy: System Vario Guide który wykorzystuje najnowsze technologie do równoległego prowadzenia kombajnu podczas zbioru zboża, system VarioDoc który działa w tle terminalu Vario, zbiera liczne informacje o pracy kombajnu takie jak: ilość zebranej powierzchni, zużycie paliwa, czas pracy itp. Dane te są przekazywane do bazy za pośrednictwem karty SIM. Dzięki wykorzystania sygnału GPS i danych z mapowania plonów system Fendt VarioDoc daje możliwość tworzenia map plonów z bazy danych.

Kabina Fendt Skyline oferuje dużo przestrzeni i miejsca. Dzięki innowacyjnej konstrukcji kombajnu, pole widzenia na najważniejsze obszary robocze takie jak przyrząd żniwny, podajnik ślimakowy, czy rura wyładowcza jest optymalne. Bardzo dobra widoczność do tyłu jest także zapewniona dzięki elektrycznie regulowanym i podgrzewanym lusterkom lub dzięki standardowej kamerze cofania, z której obraz jest wyświetlany na ekranie Terminalu Vario. Dodatkowo kabina wyposażona między innymi automatyczną klimatyzację, czy fotel pneumatyczny. To wszytsko sprawia, że operator w czasie pracy czuje się wyjątkowo komfortowo również w czasie długiego dnia pracy.

fendt 9490x 2 Fendt 9490 X   kombajn zbożowy dla dużych gospodarstw rolnych

Sprawdzony system młócący z ciężkim specjalnie obciążonym bębnem młócącym o dużej bezwładności osiąga dużą przepustowość i wydajność. Bęben młócąc z zamontowany obciążnikami pod listwami młócącymi sprawia że bęben generuje dużą bezwładność a to zapewnia stałą wydajność w młóceniu. Trzeci bęben młocarni – Rotor Fedder rozdziela zbierany materiał na dwie części i równomiernie kieruje je w kierunku stożkowym komór ładunkowych dwóch rotorów. Łopatki w części przyjmującej materiał rozpoczynają proces oddzielania delikatnie uruchamiając ruch obrotowy materiału w rotorach. Dwa rotory o długości 4,25 m wyposażone są w palce ustawione spiralnie które równomiernie prowadzą materiał wykorzystując przy tym siłę odśrodkową. Uzyskuje się w ten sposób oddzielanie ziarna.

Kombajn Fendt 9490 X wyposażony jest w układ Constant FLow który jest łatwo aktywowany za pomocą dźwigni wielofunkcyjnej. Zadaniem tego systemu jest stałe dostarczanie materiału do młocarni. Układ Constant Flow optymalizuje wydajność w sytuacji gdy wydajność plonowania na polu jest zmienna. Dwa czujniki umieszczone w młocarni przez cały czas monitorują jej obciążenie. Układ kontrolny maksymalnego przepływu materiału ConstantFlow automatycznie steruje prędkością jazdy kombajnu w zależności od obciążenia bębna młócącego zapewniając w ten sposób wysoką i stałą przepustowość. Z ConstantFlow można uzyskać do 15% przepustowości więcej i jednocześnie zmniejszyć straty.

fendt 9490x 4 Fendt 9490 X   kombajn zbożowy dla dużych gospodarstw rolnych

Układ czyszczący Venturi zapewnia maksymalną wydajność czyszczenia, aby osiągnąć doskonałe próbki ziarna i zminimalizować straty. Układ umożliwia rozprowadzenie strumienia powietrza w równomierny sposób na całej szerokości sit. Aerodynamicznie utworzony otwór wlotowy Venturiego znajduje się w środku obudowy dmuchawy, zwiększa ilość tłoczonego powietrza.

Pojemność zbiornika ziarna została dostosowana do wysokiej wydajności kombajnu. Zbiornik ma pojemności 12 500 litrów w modelu Fendt 9490 X dzięki niemu zwiększone jest dłuższe nieprzerwane młócenie i tym samym więcej czasu na zbieranie materiału.

źródło: Fendt/Korbanek