Grimme SL165 – Nowy pryzmownik klasy średniej

W ofercie Grimme już od 15 lat znajdują się wydajne i solidne pryzmowniki o długości od 12 do 22 m z napędem elektro-hydraulicznym. W zależności od wymaganej wydajności oferowane są dwie klasy tych maszyn z taśmą o szerokości 65 cm lub 80 cm. Nowy SL 165 o długości 16,1 m to flagowy model klasy 65 cm.

Panel sterowniczy GBX 820 umożliwia operatorowi dokładną i łatwą obsługę wszystkich funkcji pryzmownika. Opcjonalnie jest dostępny pilot zdalnego sterownia. Dzięki opcjonalnemu systemowi sterowania ciągiem transportowym Flow Control operator może wygodnie włączyć i wyłączyć cały ciąg. Aby zwiększyć przepustowość, można na żądanie zwiększyć bezstopniowo prędkość taśm z 85 m/min na maksymalnie 120 m/min (do transportu zboża). Obustronny napęd łańcuchowy taśmy zapewnia równomierny wysuw (od 9,8 do 16,1 m) bez, nawet minimalnego, nakładania się krawędzi. Pas przesuwa się zawsze na wprost, co zapobiega zużyciu.

Koła napędzane obustronnie zapewniają równomierne wykonywanie ruchów roboczych, a tym samym równomierne zapełnianie. Duże koła 30” dobrze sobie radzą z małymi nierównościami podłoża. Kompaktowe podwozie pozwoliło na większy występ kół zmniejszając konieczność częstego przewożenia pryzmownika. Ruchy robocze są kontrolowane seryjnie na segmencie przednim taśmy i opcjonalnie dodatkowo na podwoziu. Pryzmownik jest wyposażony seryjnie w automatykę ruchów roboczych. Opcjonalnie dostępny jest SL Control – automatyka ruchów roboczych w połączeniu z wysuwaniem i podnoszeniem pryzmownika w zależności od wysokości nasypu.

Łatwe przestawienie pryzmownika z trybu jazdy na tryb roboczy zapewnia opcjonalny hydrauliczny układ kierowniczy. Dyszel cięgłowy można przesunąć w bok bez potrzeby demontażu. Balasty znajdują się po bokach zapobiegając piętrzeniu się ziemi pod taśmą. Dodatkowo przymocowane są sięgające podłoża listwy gumowe zapobiegające najechaniu na przedmioty.

Na żądanie oferowane są dwa wydajne reflektory LED. Ponadto jako medium napędowe jest dostępny certyfikowany fluid przystosowany do użytku z żywnością. Grimme z 10 różnymi pryzmownikami posiada najbardziej obszerną ofertę w tym segmencie.

Źródło: Grimme