HORSCH Focus – sposób na dobre plony w suszy

HORSCH Focus – sposób na dobre plony w suszy

Firma HORSCH na suche lata rekomenduje swój agregat uprawowo-siewny Focus do wysiewu metodą Strip Till. Łączy ona w sobie zalety metody siewu bezpośredniego z uprawą konwencjonalną. W metodzie Strip Till gleba uprawiana jest tylko w rzędach siewnych. W ten sposób zachowana zostaje struktura gleby w międzyrzędziach.

Ta metoda siewu jest stosunkowo nowa w Europie ale coraz bardziej popularna w Polsce. Według entuzjastów uprawy pasowej, jej głównym atutem jest to, że także w suchych latach zapewnia pozytywny rozwój roślinom i glebie. Przykładowo dzięki jej zastosowaniu pokrywa ze słomy w nieuprawianych międzyrzędziach chroni glebę przed erozją, a woda w glebie jest lepiej chroniona przed parowaniem.

Szczególną cechą agregatu uprawowo-siewnego Focus, którą podkreśla HORSCH jest to, że oprócz celowego spulchniania w rzędach równocześnie umieszcza nawóz w glebie. Zwłaszcza rzepak korzystnie wychodzi na dodatkowej dawce startowej. Dzięki temu korzeń palowy rzepaku rośnie głęboko w glebę, a system korzeniowy jest dobrze rozgałęziony. W spulchnionych pasach korzenie mogą się idealnie rozrastać, dzięki czemu docierają do zdeponowanego głębiej nawozu.

Focus jest wyposażony w zęby TerraGrip, które spulchniają glebę głęboko w rzędach siewnych i usuwają resztki pożniwne z ryzosfery (przykorzeniowa warstwa gleby). W efekcie tego wilgotna gleba zostaje wyprowadzona na powierzchnię, co zapewnia optymalny horyzont kiełkowania. Skutkiem tego jest równomierne ukorzenienie się materiału siewnego. Dzięki temu metoda Strip Till zapewnia równomierny i szybki rozwój w początkowym okresie wzrostu rośliny.

Rozwój młodych roślin po wysiewie Focusem, w porównaniu z innymi siewnikami i technikami siewu, jest bardziej równomierny i szybszy. HORSCH Focus pozwala na równomierny rozwój roślin i stabilne zbiory, zwłaszcza w latach dotkniętych suszą.

 

 

Źródło: HORSCH