HORSCH Leeb 12TD – polska premiera nowego opryskiwacza – VIDEO

4 listopada 2021 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym przez HORSCH Polska, podczas którego miała miejsce polska premiera największej tegorocznej nowości w palecie opryskiwaczy Horsch Leeb – modelu 12TD. Nową maszynę przedstawił specjalista ds. opryskiwaczy w firmie HORSCH Polska, Paweł Miś.

HORSCH oprócz wprowadzenia w tym roku wielu nowości w zakresie maszyn uprawowych i siewnych, wzmocnienia także swoją obecność na rynku techniki ochrony roślin, poprzez szybki rozwój populacji opryskiwaczy Horsch Leeb. Dowodem jest polska premiera nowego opryskiwacza Horsch Leeb 12TD o pojemności 12.000 litrów, wyposażonego w dwa zbiorniki cieczy, które rozwiązują problem optymalnego rozłożenia środka ciężkości maszyny. Koncepcja dwóch zbiorników zapewnia lepszą przyczepność w trudnym terenie i optymalne dociążenie tylnej osi ciągnika. oba zbiorniki opróżniane są jednocześnie dzięki czemu na zboczach ciecz nie przesuwa się do tyłu co ma pozytywny wpływ na środek ciężkości całego zestawu. Opryskiwacz może być wyposażony w zbiorniki plastikowe lub ze stali nierdzewnej do wyboru. Seryjnie opryskiwacz posiada funkcję czyszczenie wnętrza zbiorników w trybie ciągłym.

Horsch Leeb 12TD zbudowany jest na podwoziu typu tandem – oś amortyzowana hydraulicznie i oś amortyzowana skrętna, nadążna lub z aktywnym układem kierowniczym. Dla modelu Leeb 12TD dostępne są belki robocze 5- i 7-segmentowe o szerokościach od 24 do 45 m i od 6 do 42 sekcji wraz z systemem załączania pojedynczej dyszy – co 25 cm. Nawet gdy dysze są wyłączone, na dyszach zawsze znajduje się ciecz, co zapobiega tworzeniu się osadu i ułatwia czyszczenie. Aktywny system sterowania belką – hydraulicznie amortyzowane i tłumione zawieszenie równoległoboku, czujnik położenia kąta, żyroskop oraz czujniki ultradźwiękowe, które na bieżąco przesyłają dane do komputera, który kieruje cylindrami sterującymi belką zapewnia stabilną i bezpieczną pracę w każdych warunkach. Belka wyposażona jest także w dysze krawędziowe, dostępne z lewej i prawej strony w standardzie we wszystkich konfiguracjach dysz. Opcjonalnie istnieje możliwość zmniejszenia szerokości roboczej przez częściowe złożenie segmentów. Belka znana z opryskiwaczy PT wyposażona jest w aktywne prowadzenie BoomControl (Eco, Plus, ProPlus) – czujniki ultradźwiękowe stale mierzą odległość do powierzchni docelowej (od 30 cm) i prowadzą belkę na zadanej wysokości. Belka zapewnia szybkie składanie i rozkładanie w okolo 30 sekund przy pomocy jednego przycisku. Wydajność pompy wirowej wynosi 1.000 l/min. Szerokość śladu opryskiwacza wynosi od 2,00 do 2,25 m. Prześwit maszyny to 85 cm.

Ciekawym rozwiązaniem jest także system ATP Control, który reguluje ciśnienie w oponach opryskiwacza a co za tym idzie powierzchni przylegania. Rozwiązanie to zapobiega tworzeniu głębokich śladów i zagęszczeń gleby. Zwiększa się także bezpieczeństwo jazdy. Przystosowanie ciśnienia w oponach do ilości cieczy w zbiornikach oraz do jazdy po polu lub na drodze przebiega automatycznie.

Opryskiwacz dedykowany jest dla gospodarstw o wysokich wymaganiach z zakresu ochrony roślin, dla których ważna jest maksymalna wydajność przy dużych odległościach między polami lub które wymagają dużych ilości roztworu.

Opryskiwacz może być wyposażony we wszystkie systemy precyzyjnego wsparcia oprysku, które aktualnie HORSCH oferuje w swoich opryskiwaczach a możliwości konfiguracji maszyny są wręcz nieograniczone.

Zapraszamy na reportaż filmowy z premiery polowej opryskiwacza Leeb 12TD.

Zdjęcia: Szymon Śpiewak, opracowanie: M.K. / MDF