HORSCH udoskonalił serię siewników Pronto 3-6 DC

Na przełomie sierpnia i września, podczas dni prasowych w Niemczech, firma HORSCH zaprezentowała szeroką paletę nowości, m.in. udoskonalone siewniki serii Pronto DC. HORSCH Pronto 3-6 DC ma uniwersalne zastosowanie. Zabezpiecza nie tylko pewne wschody kultur po bardzo różnych pracach przygotowawczych, jak na przykład w przypadku siewu w mulcz, po orce lub po intensywnym mieszaniu, ale nadaje się również do siewu różnych nasion.

Oprócz klasycznych kultur rzepaku, pszenicy czy jęczmienia przy pomocy Pronto DC rolnicy sieją także międzyplony, trawy, orkisz i rośliny strączkowe, takie jak bobik czy soja. Zasada Pronto, którą można podzielić na trzy etapy (przygotowanie łoża siewnego, zagęszczanie i umieszczanie nasion), sprawia, że seria ta jest szczególnie udana. Dzięki specjalnym wałom oponowym Pronto DC zapewnia optymalne, głębokie zagęszczenie gleby. Specjalne opony opracowane przez HORSCHA gwarantują ich szczególnie długą żywotność. W przyszłości Pronto 6 DC będzie wyposażony w 18-calowe koło wału, co umożliwi mu w wielu krajach jazdę po drogach publicznych do 40 km/h.

Wraz z Pronto 3 do 6 DC firma HOSCH wprowadza nową, innowacyjną koncepcję obsługi. Interfejs użytkownika został zoptymalizowany pod kątem terminala dotykowego i odpowiada aktualnemu standardowi ISOBUS. Dzięki nowo zaprojektowanym funkcjom obsługa, regulacja i monitorowanie maszyny stały się dla rolnika znacznie prostsze. Powierzchnia terminalu może być indywidualnie dostosowana do różnych wymagań i życzeń klienta.

W nowej generacji zbiorników HORSCH zintegrował wentylator bezpośrednio ze zbiornikiem. Ma to tę zaletę, że jest on zainstalowany wyżej, dzięki czemu do systemu dozowania i rozprowadzania nasion nie dostaje się prawie żaden brud i kurz. W przypadku Pronto 6 DC już teraz można nabyć dodatkowy pojedynczy zbiornik o pojemności 4000 l, co zapewni zwiększony zasięg prac.

Modernizując Pronto, przepracowano również podwójny zbiornik PPF. Druga wieża dystrybucyjna znajduje się teraz za zbiornikiem, dzięki czemu zapewnia to klientowi lepszą dostępność i większą objętość. W ramach nowej koncepcji zbiornika udoskonalono także próbę wysiewu. Dzięki temu skrzynkę do próby wysiewu można łatwo wyjąć i włożyć w worek kalibracyjny. Co więcej, już teraz w systemach zbiorników ciśnieniowych standardowo znajduje się zasuwa odgradzająca, która zapewnia znacznie wygodniejszą wymianę wałka nawet wtedy, gdy zbiornik jest pełny. Pronto 3-6 DC jest opcjonalnie dostępny z wieżą rozdzielczą HORSCH RowControl. Pozwala to na wyłączenie poszczególnych rzędów, a tym samym uniknięcie nakładania się siewu i brakujących miejsc, co gwarantuje jeszcze dokładniejszy siew i oszczędność dodatkowych nasion i nawozu. Natomiast system reflektorów LED WorkLight Pro zamienia noc w dzień: oświetlenie zapewnia dobrą widoczność maszyny nawet w ciemności.

Horsch Pronto 6DC 2022 1 HORSCH udoskonalił serię siewników Pronto 3 6 DC

Dalsze warianty wyposażenia, takie jak HORSCH MiniDrill, który jako trzeci zbiornik prawie podwaja wydajność siewu rzepaku i łączy z nawożeniem, stanowią dopełnienie poszerzające możliwości Pronto DC. Istnieją dwa warianty dodatkowego zbiornika. Pierwszym z nich jest MiniDrill G&F, który służy jako trzeci zbiornik na nasiona. Ma on pojemność 400 l, co umożliwia napełnienie nawozem mineralnym dwóch dużych komór podwójnego zbiornika (pojemność 2000 l i 3000 l).

W ten sposób można skrócić przerwy w napełnianiu, a klient zyskuje cenny czas na siew. Drugim wariantem jest MiniDrill PPF, który służy do wysiewu mikrogranulatu, wsiewek lub granulatu na ślimaki. Posiada on własny wentylator, układ pneumatyczny z osobną wieżą rozdzielacza oraz płytkę rozpryskującą przed co drugą redlicą siewną. Łącząc redlice nawozowe PPF, redlice nasienne TurboDisc i płytkę rozpryskującą, MiniDrill PPF umożliwia oddzielne wysiewanie trzech komponentów na trzech różnych poziomach wysiewu.

Ze względu na duże prędkości robocze, łatwość uciągu oraz dokładne umieszczenie komponentów Pronto jest szczególnie wydajnym siewnikiem i pozwala na oszczędność czasu, paliwa oraz na optymalizację procesów roboczych

 

źródło: HORSCH