Innowacyjne szkolenia w Centrum Techniki Rolniczej w Minikowie

Dziesięcioletni okres obecności Polski w Unii Europejskiej spowodował ogromne zmiany w gospodarstwach rolnych i w technice rolniczej. Maszyny są nie tylko coraz większe, wydajniejsze i droższe, ale przede wszystkim coraz bardziej inteligentne, bo i tu na dobre wkroczyła elektronika, komputeryzacja oraz nawigacja satelitarna. Na niespotykaną dotąd skalę nastąpiła też modernizacja parku maszynowego, głównie dzięki funduszom unijnym i łatwiejszemu dostępowi do nowych technologii.

Niestety za tym postępem nie nadąża edukacja. Wprawdzie szkoły rolnicze realizują jakieś programy z mechanizacji, ale robią to z konieczności w dużej mierze teoretycznie, ponieważ nie dysponują nowoczesnym parkiem maszynowym do zajęć praktycznych. W przypadku rolników sytuacja jest jeszcze gorsza, bo są pozostawieni sami sobie. W Polsce, jak dotąd nie ma żadnego systemu dokształcania w tej dziedzinie, brakuje ośrodków szkolenia praktycznego na wzór centrów innowacji jakie są w niektórych krajach europejskich. W jakimś stopniu lukę tę wypełniają sami producenci i dealerzy organizując pokazy pracy maszyn na targach i wystawach rolniczych czy na prezentacjach firmowych. Wykazywane jednak podczas nich zalety i właściwości eksploatacyjne maszyn nie są do końca obiektywne, ponieważ często wynikają one z pobudek czysto handlowych bądź też marketingowych, a tym samym nie zapewniają one rzetelnej informacji o ich rzeczywistych zaletach. Ponadto rolnicy nie mają możliwości porównania podobnych produktów innych producentów. Aby zapewnić odpowiednio wysoki poziom efektywności wykorzystywanych maszyn i technologii niezbędne jest dostarczanie rolnikom rzetelnej i aktualnej wiedzy, w tym również możliwości nabywania umiejętności praktycznych, bowiem zasób wiadomości zdobytych przed laty w normalnym procesie kształcenia zawodowego jest z pewnością nieadekwatny do rzeczywistości i postępu jaki nastąpił.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, w ramach powołanego Centrum Techniki Rolniczej organizuje od lat szkolenia praktyczne z zakresu techniki rolniczej, adresowane do rolników i młodzieży szkół rolniczych. Partnerem tych szkoleń są firmy, które udostępniają nowoczesny sprzęt, specjalistów oraz współfinansują organizację tych szkoleń. Zajęcia mają charakter praktyczny. Rolnicy są tu podzieleni na grupy, które kolejno przechodzą przez stanowiska różnych producentów. Taki sposób prowadzenia szkoleń umożliwia rolnikom z jednej strony szczegółowe zapoznanie się z parametrami technicznymi maszyn, a z drugiej dają możliwość oceny i porównania produktów różnych firm, co ma istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ważne jest również i to, że każdy z uczestników szkolenia ma możliwość samodzielnego przetestowania maszyn.

Bardzo ważne jest to, że tutaj można wszystkiego dotknąć, a nawet przetestować pod okiem specjalistów. Jak już kupimy maszyny naszpikowane elektroniką, to będziemy umieli je obsługiwać. Bo dziś niektórzy dlatego wybierają proste modele, ze boją się komputerów i GPS-ów. –  powiedział Stanisław Sośnicki, uczestnik szkolenia.

Ten system szkolenia został bardzo dobrze przyjęty przez rolników jak i dyrektorów szkół rolniczych, czemu dali wyraz na konferencji poświęconej sytuacji w szkołach rolniczych i możliwości współpracy w zakresie praktycznego kształcenia młodzieży. Zainteresowanie szkoleniami jest bardzo wysokie i często przekracza możliwości organizacyjne i logistyczne organizatorów.

Do tej pory w Minikowie przeprowadzono 25 takich szkoleń, w których uczestniczyło ponad 1500 osób. Tematyka szkoleń obejmowała m.in. takie zagadnienia jak: systemy udojowe, dobór mocy ciągników do warunków gospodarstwa, wozy paszowe w systemie TMR, opryskiwacze w integrowanej ochronie, nowatorskie systemy uprawy roli, technologie zbioru kukurydzy, kombajnowy zbiór zbóż i rzepaku, itp.

Z dotychczasowych naszych doświadczeń wynika, że funkcjonowanie tego typu ośrodka, w którym na nowoczesnym sprzęcie mogą się szkolić rolnicy i uzupełniać wiedzę nauczyciele zawodu, doradcy i uczniowie wydaje się w obecnym czasie czymś koniecznym i absolutnie niezbędnym. Od innowacyjnego, coraz bardziej precyzyjnego rolnictwa nie ma bowiem odwrotu. Można więc śmiało powiedzieć, że Centrum Techniki Rolniczej jest taką platformą współpracy środowiska naukowego, doradztwa i praktyki rolniczej ze sferą gospodarki. To się wszystkim opłaca.

Jerzy Białczyk, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

foto: Jarosław Domiński, KPODR