Integracja monitoringu satelitarnego SatAgro z opryskiwaczem Agrifac Condor 5 – VIDEO

W październiku 2021 r. uczestniczyliśmy w pokazach zorganizowanych przez Agrifac i polską firmę SatAgro, zajmującą się monitoringiem satelitarnym pól. W trakcie spotkania zaprezentowano praktyczne wykorzystanie map zadaniowych w opryskiwaczu samojezdnym Agrifac Condor 5, który dzięki najnowszej technologii zarządzania dawkowaniem oprysku pozwala osiągnąć wysoką dokładność i realne oszczędności.

Filozofia prowadzenia upraw NEED Farming firmy Agrifac jest koncepcją zarządzania opartą na obserwacji, pomiarach i podejmowaniu działań zależnie od zmian na plonu, z perspektywy potrzeb pojedynczej rośliny. Technologia oprysku holenderskiego producenta to kolejny krok w rozwoju rolnictwa precyzyjnego.

Opryskiwacz Agrifac Condor może pracować w oparciu o mapy zadaniowe tworzone na podstawie danych o uprawie pozyskanych ze zdjęć satelitarnych, drona lub kamer. W zależności od dokładności map, opryskiwacz Agrifac może dokonać oprysku z dokładnością do 25 cm.

maxresdefault Integracja monitoringu satelitarnego SatAgro z opryskiwaczem Agrifac Condor 5   VIDEO

Pierwszym krokiem w rolnictwie precyzyjnym była regulacja dawką na szerokości całej belki roboczej opryskiwacza. Dziś technologia pozwala na dokładność podziału belki na sekcje o szerokości.25 cm czyli każda pojedyncza dysza może być osobną sekcją i pryskać osobną dawką. Dodatkowo stosowana jest także korekcja kąta oraz zakres ciśnień w celu wyrównania dawki przy różnej prędkości na belce na zakrętach, np. na uwrociach. Zastosowane dysze pulsacyjne otwierają się i zamykają z częstotliwością 100 razy na sekundę (dysze 100 Hz). Zastosowany system pulsacyjny został opracowany przez firmę Agrifac.

.

Na pokazie opryskiwacz pracował w oparciu o mapy zadaniowe przygotowane poprzez platformę internetową SatAgro, o rozdzielczości 3 x 3 m, co pozwala na podział belki na sekcje 3 metrowe – czyli na belce o szerokości 36 m otrzymujemy 12 niezależnych sekcji. Tak dokładne dawkowanie doskonale sprawdza się przy aplikacji RSM, regulatorów wzrostu, odżywkach dolistnych i herbicydach co przekłada się na realne oszczędności.

W trakcie dwu miesięcznego tour, specjaliści z Agrifac korzystali z platformy SatAgro i to co podkreślają – stworzenie mapy jest bardzo proste i zajmuje około 15 minut. Mówiąc krótko, korzystanie z platformy sprowadza się do sprawdzenia dostępności zdjęcia satelitarnego i na jego podstawie wygenerowania i pobrania mapy aplikacyjnej na pendrive i podłączenie go do opryskiwacza. Praktyczny aspekt wykorzystania opisanego procesu firma Agrifac wraz z SatAgro zaprezentowała również na pokazie, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć.

 

Tekst i film: Szymon Śpiewak, M.K. / MDF