Jaguar 940 i inne maszyny CLAAS na Zielonym Agro Show 2019

Na tegorocznej wystawie Zielone Agro Show nie zabrakło maszyn marki Claas, która posiada pełną gamę maszyn zilonkowych. Firma ROLTEX Sp. z o.o. – przedstawiciel marki Claas zaprezentowała m.in.: zestaw kosiarek CLAAS DISCO 3200 MOVE oraz 8500 TREND, przyczepę samozbierającą CLAAS CARGOS 8500, prasę CLAAS ROLLANT 540, prasę zmiennokomorową CLAAS VARIANT 460 RC oraz sieczkarnię samojezdną CLAAS Jaguar 940 z przystawką DIRECT DISC 520.

Pierwsza sieczkarnia samobieżna CLAAS powstała w roku 1973. Był to model przełomowy jak na ówczesne czasy i odpowiadał coraz bardziej wymagającemu rynkowi maszyn rolniczych. Przez to również koncepcja maszyn Jaguar była stale zmieniana i udoskonalana. I tak dochodzimy do prezentowanego modelu.

Jaguar 940 posiada rzędowy silnik Mercedes-Benz o mocy 516 KM. Jest on umiejscowiony poprzecznie, dzięki czemu napęd na podzespoły jest przekazywany bezpośrednio. Wpływa to na mniejsze straty mocy sieczkarni. Za podawanie materiału do cięcia odpowiadają 4 walce wciągające z siłownikami i sprężynami napinającymi. Dzięki hydraulicznemu napędowi można bezstopniowo regulować długość cięcia.

Ścięta masa trafia do bębna tnącego V-MAX. W zależności od wariantu może posiadać od 20 do 36 noży. Konstrukcja noży przypomina łopatki które wstępnie przyspieszają materiał. Dodatkowo ich ułożenie w kształcie litery V powoduje zcentralizowanie masy. Każdy nóż jest przykręcany za pomocą dwóch śrub. Ich ułożenie eliminuje potrzebę regulacji i dosuwania noży przy wymianie – zmniejsza to czas potrzebny na przeglądy eksploatacyjne. Ich ostrzenie odbywa się z kabiny i można je przeprowadzić w każdym momencie, ponieważ odbywa się przy bębnie obracającym się do przodu.

W zależności od potrzeb sieczkarnię można wyposażyć w różne typy zgniataczy – jest to szczególnie istotne podczas zbioru kukurydzy w tym również innowacyjny model MCC-Max za który firma CLAAS otrzymała srebrny medal podczas targów Agritechnica.

Za wydajny wyrzut materiału odpowiada przyspieszacz z łopatkami ułożonymi w kształcie litery V. Tunel wyrzutowy jest skręcany, a elementy ścieralne można szybko wymienić. Sieczkarnia jest dodatkowo wyposażona w system auto – fill – kamera zamocowana na tunelu wyrzutowym monitoruje przyczepę jadącą obok lub z tyłu i automatycznie ja zapełnia. Użytkownik dzięki temu jest odciążony.

Standardowym wyposażeniem jest dozownik do zakiszacza. Dzięki dużym osłonom bocznym oraz dobrym dostępem do bębna tnącego czynności eksploatacyjne zajmują niewiele czasu. Kabina zapewnia wysoki komfort operatora oraz dobrą widoczność dookoła sieczkarni. Do sterowania służy komputer CEBIS który jest znany z innych maszyn samojezdnych CLAAS. Jest to najnowszy model sieczkarni samojezdnej Jaguar serii 900, który jest w ofercie dopiero od tego roku.

Do zbioru służy przystawka DirectDisc serii 500. Umożliwia ona bezpośredni zbiór zielonki bez potrzeby wcześniejszego przejazdu kosiarki i zgrabiarki. Jej konstrukcja jest oparta o listwę tnącą MaxCut. W związku z dużą wydajnością cięcia maszyna jest wyposażona w solidną ramę oraz wytrzymałe przekładnie. Duży prześwit umożliwia zbiór nawet wysokich roślin. Czysty zbiór zapewnia system poziomowania Auto Contour znany z kombajnów zbożowych. Sieczkarnia jest własnością Pana Jana Lendziona który między innymi świadczy usługi zbioru kukurydzy na kiszonkę.

 

Pozostałe maszyny marki Claas, które zostaną zaprezentowane na Zielonym Agro Show 2019

 

Przyczepa samozbierająca CLAAS CARGOS 8500

Modele CARGOS są odpowiedzią firmy CLAAS na nowy nurt przyczep wielozadaniowych. Tego typu maszyny są wykorzystywane głównie w firmach usługowych, ale i w większych gospodarstwach. Umożliwiają zarówno wydajne zbieranie traw z pokosów, jak również odbiór zielonki od sieczkarni samojezdnej. Dzięki czemu maszyny są lepiej wykorzystane. Przyczepy Cargos oferowane są w pojemnościach od 30 do nawet 50 m3 din. Prezentowany model ma wielkość 41,5 m3.

Zestaw kosiarek CLAAS DISCO 3200 MOVE oraz 8500 TREND

CLAAS w swojej ofercie posiada kosiarki od 2 do 11 metrów szerokości roboczej. Za koszenie odpowiada skręcana listwa tnąca Max Cut. Dzięki swojej falistej konstrukcji w której dyski tnące są wysunięte do przodu zapewnia lepszą jakość cięcia w newralgicznych miejscach. Napęd jest przekazywany poprzez wzmocnione koła zębate o grubości 24 mm. Zapewnia to wysoką wytrzymałość. Dodatkowo każdy dysk tnący jest zabezpieczony przez moduły bezpieczeństwa Safety Link oparty o śrubę ścinaną. Kosiarka posiada skrobaki które zapewniają efekt samooczyszczania listwy tnącej.

Prasa CLAAS ROLLANT 540

CLAAS posiada w swojej ofercie prasy stałokomorowe Rollant. Dzięki swojej kompaktowej konstrukcji oraz niskiej masie poradzi sobie w najcięższych warunkach nie niszcząc darni. Podbieracz dzięki konstrukcji krzywkowej dobrze sobie radzi zarówno podczas zbioru długiego jak i krótkiego materiału. Ponadto nie niszczy darni, a zebrana pasza nie jest zanieczyszczona ziemią, co ma fundamentalny wpływ na wydajność krów.

Prasa zmiennokomorowa CLAAS VARIANT 460 RC

Modele Variant to zmiennokomorowe prasy pasowe. Średnice komory prasowania zawierają się w przedziale od 90 do 180 cm. Napęd jest przekazywany przez przekładnię 540 lub 1000 obr/min oraz wzmocnione łańcuchy które wyposażone są w automatyczne smarowanie. Wąski dyszel wpływa na dużą zwrotność prasy oraz lepszą widoczność na podbieracz. Dzięki podbieraczowi materiał możemy zebrać czysto i szybko. Oferowany jest on w szerokościach 210 lub opcjonalnie 235 cm. Konstrukcja krzywkowa zapewnia czyste podbieranie materiału oraz płynne dozowanie trawy do rotoru. Wyposażenie seryjnym są skrętne koła kopiujące.

 

Źródło: PIGMiUR