Jak wybrać odpowiednie dysze do spryskiwaczy?

Skuteczność i jakość wykonanego oprysku zależy od wielu czynników, w tym od sprawnego i dobrze dobranego sprzętu. Istotną rolę odgrywają dysze do opryskiwaczy polowych. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze rozpylaczy.

Sprawne i dobrze dobrane dysze do opryskiwaczy

Rozpylacze to obok pompy, filtra czy lancy najważniejsze elementy opryskiwacza. Ich zadaniem jest rozprowadzanie cieczy użytkowej. Prawidłowo dobrane i sprawne dysze decydują w dużej mierze o efektywności zabiegów ochrony roślin i nawożenia płynnymi substancjami.

Uszkodzone, zapchane lub zużyte dysze podają niewłaściwą ilość środka lub nieodpowiedniej wielkości krople. W efekcie preparat nie zadziała prawidłowo, ponieważ jest rozpylany nierównomiernie. Prowadzi to także do przedawkowania, co może powodować oparzenia roślin, nadmierne zużycie środków chemicznych oraz słabą skuteczność zwalczania agrofagów. Przekłada się to na straty finansowe oraz niższą jakość i wielkość plonów.

Ponadto odpowiednio dobrane rozpylacze pozwalają dostosować kąt oprysku czy ciśnienie, z jakim ciecz będzie rozprowadzana. Pozwala to na optymalne przeprowadzenie zabiegów. Skuteczność działania środków ochrony zależy bowiem od dopasowania dawki preparatu, zgodnie z wymaganiami i potrzebami poszczególnych gatunków roślin.

Czym kierować się przy wyborze rozpylaczy?

Wybierając końcówki do opryskiwacza polowego, warto kierować się potrzebami gospodarstwa. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kilku kompletów różnych dysz, które pozwolą na optymalny dobór ilości cieczy roboczej i wielkości kropli w zależności od danego zabiegu.

Dobór dyszy do opryskiwacza w głównej mierze zależy od:

  • rodzaju zwalczanych agrofagów
  • rodzaju preparatu i sposobu jego działania
  • dawki cieczy
  • warunków pogodowych, a zwłaszcza prędkości wiatru.

Najważniejsze przy doborze rozpylaczy jest uwzględnienie preparatów, które będą aplikowane. Herbicydy, insektycydy i fungicydy o działaniu kontaktowym wymagają dokładnego pokrycia roślin. W takim przypadku konieczne jest wykorzystanie dyszy o mniejszej wielkości kropli.

Rozpylacze grubokropliste przeznaczone są do preparatów aktywnych, które przemieszczają się w roślinie. W tej sytuacji dokładność pokrycia nie jest aż tak istotna. Ponadto dysze o dużej kropli sprawdzają się do nawożenia roślin i zabiegów wykonywanych doglebowo oraz w przypadku  penetracji w głąb łanu. Natomiast średniokropliste rozpylacze to dobry wybór do środków chwasto- i owadobójczych.

Rodzaje rozpylaczy do opryskiwaczy polowych

Dostępnych jest wiele rodzajów dysz do opryskiwaczy polowych. Istnieją różne podziały:

  • podstawowy – dysze ciśnieniowe, pneumatyczne i rotacyjne
  • ze względu na wielkość produkowanych kropli – zwykłe i antyznoszeniowe
  • z uwagi na sposób tworzenia kropli – zwykłe, uderzeniowe i eżektorowe
  • ze względu na liczbę strumieni – 1-strumieniowe i 2-strumieniowe.

Najczęściej stosowane są dysze zwykłe, antyznoszeniowe, eżektorowe oraz dwustrumieniowe.

Dysze zwykłe

Dysze zwykłe mają uniwersalne zastosowanie do zabiegów zwalczania chwastów, szkodników i chorób. Wytwarzają drobne krople, dające dobre pokrycie powierzchni, ale są podatne na znoszenie. Rozpylacze są zatem zalecane do użytkowania w odpowiednich warunkach pogodowych.

Dysze antyznoszeniowe

Rozpylacze antyznoszeniowe wytwarzają głównie krople średnie i grube i niewielką liczbę małych, czyli najbardziej podatnych na znoszenie. Nadają się do zabiegów chwastobójczych, desykacji roślin oraz stosowania regulatorów wzrostu, fungicydów, insektycydów i nawozów dolistnych.

Dysze eżektorowe

Rozpylacze eżektorowe produkują krople grube i bardzo grube, które są odporne na znoszenie. Uderzając o rośliny, rozbijają się, przez co zwiększają stopień pokrycia opryskiwanej powierzchni. Dzięki temu umożliwiają wykonanie zabiegu przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Dysze eżektorowe mają zastosowanie do herbicydów doglebowych, regulatorów wzrostu i nawozów płynnych, a także insektycydów oraz fungicydów o działaniu układowym.

Dysze dwustrumieniowe

Dysze dwustrumieniowe wytwarzają 2 wachlarze cieczy, przez co gwarantują podwójne pokrycie pola. Są przydatne do zabiegów fungicydowych, które wymagają dokładnego pokrycia roślin opryskiem drobnokroplistym i dużej dawki cieczy roboczej. Dostępne są w wersji: standardowej, eżektorowej czy antyznoszeniowej.

dysze do opryskiwaczy 2 Jak wybrać odpowiednie dysze do spryskiwaczy?

Jakie dysze do opryskiwacza kupić?

Przy wyborze dysz do opryskiwacza, należy kierować się nie tylko ich przeznaczeniem, ale także jakością i trwałością. Wytrzymałość rozpylaczy zależy od materiału, z którego są wykonane. Dostępne są dysze ze:

  • stali nierdzewnej
  • stali nierdzewnej hartowanej
  • polimeru
  • ceramiki
  • mosiądzu.

Najdłuższą żywotnością i odpornością na uszkodzenia cechują się dysze ze stali nierdzewnej. Ceramiczne są dość kruche, łatwo zachodzą kamieniem i ulegają uszkodzeniom podczas pracy czy czyszczenia. Dysze ze specjalnego wielkocząsteczkowego polimeru mają podwyższoną trwałość, ale trzeba je właściwie użytkować. Pozostawione w opryskiwaczu na pełnym słońcu, szybko ulegają zniszczeniu.

Jakość dysz zależy także od producenta. Rozpylacze renomowanych firm to gwarancja niezawodności i efektywności oprysku. MRJ Agrotim jest dystrybutorem szerokiej gamy dysz do opryskiwaczy włoskiego producenta Arag. Firma oferuje także bogaty wybór innych części doskonałej jakości. Dostępne są: pompy, lance, filtry, zawory kulowe czy elektrozawory do opryskiwaczy.

artykuł partnera