Tradycyjnie odbędzie się tam Wystawa ROLTECHNIKA oraz towarzyszący jej Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Sdamelczaka. To jedyne w swoim rodzaju spotkanie nowoczesnych technologii z urokiem dawnych, nierzadko legendarnych, maszyn.

Olbrzymiej mocy nowoczesne maszyny rolnicze będzie można zobaczyć podczas Wystawy ROLTECHNIKA. W tym roku wystawcy zaprezentują 15 marek ciągników oraz sprzęt rolniczy nowej generacji ułatwiający prowadzenie gospodarstwa. Wystawa jest znakomitą okazją, aby na żywo porównać ofertę różnych dostawców, a nawet „przymierzyć się” do konkretnych modeli.

wilkowice roltechnika 1 Jedno miejsce   dwie imprezy

Równolegle odbędzie się XII Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych. obfitujący w wydarzenia, które przyciągają do Wilkowic pasjonatów techniki zabytkowej nie tylko z Polski, ale także z Czech i Niemiec. To dla nich organizatorzy Festiwalu przygotowali wiele atrakcji, wśród których odpalanie bumbaja jest szczególnie interesującym widowiskiem. Model ciągnika z okresu międzywojennego odpala się najpierw podgrzewając gruszę leitlampą lub ogniem z butli gazowej przez ok.15 min. Kierowca wykonuje wtedy silny ruch kołem zamachowym, który przesuwa tłok i powoduje sprzężenie powietrza, a następnie wtrysk oleju napędowego i zapłon silnika. Kiedy do odpalania wykorzystuje się kierownicę trzeba ją natychmiast zręcznie wyjąć tak aby wypadając z wielką siłą nie zraniła kierowcy.

Pośród konkursów znajdzie się też Traktor Pulling, który także dotyczy starych ciągników. Są to zawody siłowe polegające na przeciąganiu liny przez dwie odrestaurowane maszyny.

Ponadto w czasie trwania tegorocznej ROLTECHNIKI i Festiwalu zwiedzający będą mogli uzyskać wsparcie merytoryczne od, obecnych w Wilkowicach, przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

źródło: MTP