Komora prasowania

Średnica beli jaką można uzyskać to 0,8m do 1,3m, 1,55m oraz 1,8m o szerokosci 1,17m. Prasy wyposażone są w 6 pasów z romboidalnym bieżnikiem, który sam oczyszcza się w trakcie pracy. Pasy są łączone złączem Matto o wytrzymałości do 4,2 ton. Zastosowano nową konstrukcję ramienia formującego bele, dzięki czemu zwiększona został gęstość beli o 15%.

Prasy w zależności od modelu są/mogą być wyposażone w napęd górnej rolki. Większość modeli wyposażona jest w układ centralnego smarowania łańcuchów, który dozuje olej ciągle w trakcie pracy maszyny. Dozowanie oleju można wyregulować na każdy łańcuch. Modele 854 i 864 mają możliwość zastosowania przekładni napędowej o mocy 113kW, co dodatkowo zwiększa gęstość bel. Jako opcję lub standard (8X4) prasy posiadają miękki rdzeń, o minimalny ciśnieniu zgniotu 55 lub 0 bar. Modele wyposażone w rotor (seria 804) posiadają nowe kompozytowe boczne osłony.

W prasach zmiennokomorowych oferowane są 3 rodzaje podbieraczy. HiFlow jest podbieraczem widłowym o szerokim wlocie do komory prasowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest zbiór słomy przy dużych prędkościach. Podbieracz RotoFlow posiada rotor z trójkątnymi zębami ułożonymi w kształcie litery V, dzięki czemu pokos jest równomiernie podawany do komory prasowania.

MaxiCut jest podbieraczem z rotorem oraz docinaczem. Możliwe jest jego zamówienie z 14 lub 25 nożami. Jako opcję można zamówić wybór ilości noży do pracy odpowiednio 0-7-7-14 lub 0-7-12-13-25. Zamienne stosowanie noży pozwala na regulowanie długości kiszonik jaką chcemy uzyskać

W zależności od modelu prasy wyposażone są w samonastawne lub standardowe koło kupiujące podbieracza oraz w rolkę lub tarczę zgniatającą pokos. Każdy z powyższych podbieraczy jest szerokości 2,0 lub 2,2m w zależności od modelu.

Mechanizm usuwający niedrożności

W prasach wyposażonych w rotor w standardzie znajduje się mechanizm usuwający niedrożności. W nowych prasach napęd wsteczny rotora, z poprzednich serii, został zastąpiony opuszczaną podłogą podbieracza. Pozwala on na szybsze usunięcie niedrożności, bez straty plonu. W momencie gdy podłoga jest opuszczona, zwiększony zostaje wlot do komory prasowania, umożliwiający usunięcie blokady.

System oplotu

Większość modeli posiada w standardzie oplot sznurkiem i siatką. System oplotu siatką jest przystosowany do siatki CoverEdge, zachodzącej na krawędzie beli. System oplotu sznurkiem posiada podwójne ramię sznurka. Pojemność materiałów do oplotu to 10 szpul sznurka i 2 lub opcjonalnie 3 rolki siatki.

Sterowanie

W zależności od modelu prasy są wyposażone w monitor ELC Plus, BaleTrak lub BaleTrak Plus. BaleTrak jest monitorem z wyświetlaczem, na którym pokazany jest kształt beli oraz pozostałe ustawienia prasy min. dotyczące oplotu, liczniki bel zebranych na danym polu, chowanie noży docinacza, średnica beli oraz opuszczanie i podnoszenie podłogi podbieracza. Monitor BaleTrak jest dedykowany do sterowania pras z podbieraczem HiFlow a BaleTrak Plus do praz z podbieraczami RotoFlow i MaxiCut.

 

Źródło: www.deere.pl