John Deere X9 = żniwa do potęgi X = wydajność 100 t/h (VIDEO)

Już podczas targów Agritechnica 2019 w Hanowerze premiera nowego kombajnu John Deere X9 wzbudziła ogromne zainteresowanie, jednak podczas wystawy producent nie ujawnił szczegółów technicznych flagowego żniwiarza. Dzisiaj wiemy już znacznie więcej.

Nowa seria kombajnów została stworzona do zbioru dużych ilości ziarna w każdych warunkach, również przy wysokiej wilgotności. Producent przekonuje, że nowy okręt żniwny może zebrać nawet 100 ton ziarna na godzinę przy utrzymaniu strat na poziomie 1%. W nowych kombajnach za utrzymanie wysokiej wydajności zbioru odpowiadają systemy elektroniczne, które na bieżąco korygują ustawienia maszyny, bez ingerencji operatora. Seria X9 składa się z dwóch modeli: X9 1000 i X9 1100.

Aby zapewnić tak imponującą wydajność kombajn może współpracować z przyrządem żniwnym z podajnikiem taśmowym o przegubowej konstrukcji, o szerokości roboczej sięgającej 15,2 m. Po za tym John Deere oferuje szeroki wybór hederów o różnych szerokościach i rozwiązaniach technicznych, np. elastyczne dno, które dopasowuje się do powierzchni pola.

Kombajn napędza sześciocylindrowy silnik John Deere PowerTech o pojemności 13,6 l. o mocy znamionowej 603 KM. Moc maksymalna to 690 KM. Kombajn wyposażono w zbiornik paliwa o pojemności 1250 l co pozwala na pracę przez 14 godzin bez tankowania.

Kombajn X9 podobnie jak sieczkarnie samojezdne serii 9000 wyposażono w nowy układ napędu pasów HarvestMotion, który jak zapewnia producent pozwala znacznie obniżyć zużycie paliwa.

Aby zwiększyć wydajność zbioru, zastosowany układ napędowy ProDrive wykorzystuje dwa silniki hydrauliczne. Wraz ze wzrostem prędkości i zmniejszonym zapotrzebowaniem na moment obrotowy automatycznie ograniczana jest wydajność drugiego silnika co powoduje zmniejszenie zużycia paliwa, np. podczas przejazdów między polami. Kombajny serii X9 oferowane będą na kołach jak i z napędem gąsienicowym.

Amerykański producent podkreśla, że dzięki zastosowaniu nowego napędu, rozwiązaniom w układzie czyszczącym i nowym nożom rozdrabniacza udało się zmniejszyć zapotrzebowanie na moc w czasie omłotu o ok. 120 KM. Pozwoliło to zwiększyć wydajność zbioru bez potrzeby zastosowania jednostki napędowej o mocy po wyżej 700 KM.

Nowy kombajn wyróżnia szeroki przenośnik pochyły, bęben przyspieszający i dwa wzdłużne rotory o długości 3,51 m i modułowej budowie z wydzielonymi strefami omłotu i separacji. Średnica rotora to 60.1 cm. Zakres prędkości rotora waha się od 300 do 1300 obr./min. Dla porównania, kosz sitowy o powierzchni 7 m2 jest większy o 36% od serii S. Także nowe wentylatory zapewniają przepustowość układu czyszczenia wyższą o 45% niż w kombajnach serii S.

Zbiornik ziarna w modelu X9 1100 posiada pojemność 16 200 l., w mniejszym modelu X9 1000 pojemność wynosi 14 800 l. Szczytowa prędkość rozładunku ziarna wynosi 186 l/s. Dostępne są rury wyładowcze o długościach: 7.9 ; 8.7 oraz 9.45 m.

Wygląd zewnętrzny X9 wpisuje się w nową stylistykę amerykańskiego producenta wprowadzoną w nowych generacjach ciągników 7 i 8R. W zupełnie nowej kabinie na operatora czeka wysoki komfort pracy i wygoda, którą zapewnia m.in. wentylowany i chłodzony fotel z opcją masażu.

Jak deklaruje producent, seria X9 ma być uzupełnieniem oferty i nie zastąpi legendarnej już serii S. Kombajny X9 zostały stworzone z myślą o największych gospodarstwach i firmach usługowych. Kombajn John Deere X9 był testowany w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji. Podczas tegorocznych żniw kombajn będzie oficjalnie prezentowany na polach Europy, w Polsce będzie dostępny 2021 roku.

 

 

Źródło: John Deere US