Na tegorocznej imprezie nie zabraknie ofert wszystkich czołowych producentów. AGRO SHOW to nie tylko maszyny i urządzenia, swą ofertę prezentują producenci nawozów, środków ochrony roślin, nasion, firmy z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. W sumie w Wystawie weźmie udział blisko 800 wystawców z 20 krajów. Każdego roku impreza przyciąga ponad 130 tysięcy zwiedzających, którzy prócz możliwości zapoznania się z ofertami wystawców będą mieli możliwość wzięcia udziału w licznych imprezach towarzyszących: pokazach maszyn podczas pracy, spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz innych instytucji rządowych związanych z rolnictwem, uczestniczenia w sesji seminaryjnej.

Dla Rolnika. Dla Natury.

Hasło jubileuszowej edycji Wystawy AGRO SHOW brzmi: Dla Rolnika. Dla Natury. Każdego roku celem Wystawy AGRO SHOW jest prezentowanie rolnikom najnowszych rozwiązań, maszyn, urządzeń, które ułatwią ich codzienną pracę. Z jednej strony są to rozwiązania bardzo nowoczesne i czerpiące z najnowszych osiągnięć techniki, z drugiej strony stworzone do pracy z naturą, z myślą o niej.

Rolnik jest człowiekiem najbardziej świadomym procesów i właściwości natury. Czerpie z niej bezpośrednie owoce swojej pracy, a jej produkty staja się źródłem materialnego dochodu. Na przestrzeni stuleci powstały wokół rolnictwa usługi i przedsiębiorstwa, których celem jest wsparcie rolnika, wzrost efektywności jego pracy, ułatwianie realizacji jego zadań.

Technika rolnicza jest nieustannie rozwijana przez producentów i tworzona tak by była bezpieczna dla środowiska. Są to rozwiązania, które wpływają na naturę i jednocześnie są pomocne rolnikom w ich codziennej pracy – dzięki nim staje się ona prostsza, bardziej efektywna i bezpieczniejsza.

Spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Tegoroczne spotkanie z Ministrem Rolnictw i Rozwoju Wsi panem Stanisławem Kalembą będzie miało miejsce pierwszego dnia Wystawy w piątek 20 września. Dla wszystkich uczestników AGRO SHOW to niepowtarzalna okazja by bezpośrednio wziąć udział w spotkaniu z ministrem. Przedsiębiorcy i rolnicy będą mieli możliwość bezpośredniej dyskusji z ministrem, będzie szansa na to by zadać pytanie dotyczące problemów pojawiających się w branży rolniczej.

Podsumowanie III edycji Konkursu na Najlepszy Serwis Maszyn Rolniczych  „Serwis na Medal”

Pierwszego dnia Wystawy (w piątek) o godz. 14.00 odbędzie się podsumowanie trzeciej edycji konkursu „Serwis na Medal”. Podczas uroczystej gali z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostaną wręczone nagrody serwisom, które zostały laureatami tegorocznej edycji konkursu.

Konkurs kierowany jest do wszystkich zakładów prowadzących działalność serwisową maszyn i urządzeń rolniczych. Spośród zgłoszonych firm, po dwóch etapach konkursu (analizie przesłanej dokumentacji, a następnie wizycie komisji konkursowej w zakładach) laureatami tegorocznej edycji zostały następujące firmy: KUNERT Spółka Jawna, ROL-BRAT, S. W. Zalewscy, Sp. J., P. H. U. ROLMAX. Wyróżnienia otrzymały firmy: Pracowniczy Ośrodek Maszynowy w Augustowie Sp. z o. o., P.H.U.P. „Agros-Wrońscy” sp. z o. o.

Finał i podsumowanie II edycji konkursu „Mechanik na Medal”

W 2013 roku po raz drugi został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs na Najlepszego Mechanika Serwisowego Maszyn Rolniczych Roku 2013 – „Mechanik na Medal”. Konkurs kierowany jest do osób zatrudnionych w zakładach serwisowych, którzy wykonują prace związane z naprawą maszyn rolniczych oraz do właścicieli zakładów naprawczych. W tym roku w konkursie wzięło udział blisko 150 mechaników. Konkurs składa się w dwóch etapów. Pierwszy to etap teoretyczny, który wyłonił pięciu finalistów, którzy w bezpośredniej rywalizacji zmierzą się z zadaniami praktycznymi. Finał konkursu odbędzie się 20 września w piątek o godz. 11.30 –  wszystkich zainteresowanych zachęcamy do dopingowania uczestników i oglądania ich zmagań „na żywo” podczas AGRO SHOW.

Finał i podsumowanie I edycji konkursu „Młody Mechanik na Medal”

Po raz pierwszy w tym roku Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przeprowadziła konkurs, który kierowany był do uczniów szkół rolniczych. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych, podnosić poziom wiedzy i umiejętności dotyczącej techniki rolniczej a w przyszłości zostać mechanikiem maszyn rolniczych. W konkursie wzięło udział ponad 220 uczniów ze szkół rolniczych z całego kraju. Po pierwszym etapie do finału zakwalifikowało się 10 uczniów którzy zmierzą się w bezpośredniej rywalizacji podczas pierwszego dania AGRO SHOW, w piątek o godz. 10.00. Wręczenie nagród będzie miało miejsce o godz. 14.00 podczas uroczystej gali z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do dopingowania uczniów podczas rywalizacji jak również do wzięcia udziału w ceremonii wręczania nagród.

Centrum Nowoczesnego Rolnictwa

Po raz pierwszy na AGRO SHOW zostanie wydzielona strefa gdzie będą prezentowane najnowsze i najnowocześniejsze rozwiązania dla rolnictwa. W jednym miejscu w centralnym punkcie Wystawy pod jednym namiotem część wystawców zaprezentuje się w ramach Centrum Nowoczesnego Rolnictwa. Ten typ prezentacji będzie obecny również w kolejnych edycjach Wystawy, a dla wystawców będzie to okazja do prezentacji i promocji swoich najnowszych osiągnięć i produktów. Centrum Nowoczesnego Rolnictwa znajdować się będzie przy pasie głównym w sektorze B obok Biura Wystawy.

Pokazy maszyn na XV wystawie Agro Show 2012

Poprzednie edycje wystawy Agro Show pozwoliły na trwałe ukształtowanie jej znaczenia w zakresie promocji i upowszechniania nowoczesnej inżynierii rolniczej. Wystawa ma już także uznaną pozycję w skali międzynarodowej. Agro Show nie tylko zajmowaną powierzchnią, ale przede wszystkim liczbą wystawców i liczbą prezentowanych maszyn dorównuje innym, o znacznie dłuższej tradycji wystawom maszyn rolniczych w Europie. O jej wysokiej randze w branży przemysłu maszyn rolniczych świadczą także odbywające się tu światowe premiery nowych ciągników i maszyn. Takie wydarzenia są planowane przez wystawców również w tym roku – w Bednarach zobaczymy ciągniki i maszyny, które swoją światowa premierę będą mieć podczas targów Agritechnica w Hanowerze.

Teren lotniska w Bednarach bardzo dobrze spełnia rolę terenu wystawowego. Pasy startowe dzielą teren na specjalistyczne sektory. Przestrzeń i naturalny charakter Agro Show ułatwia wystawcom prezentację maszyn i sprzyja nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów z rolnikami. W prezentacji maszyn pomagają pokazy. Na specjalnie przygotowanych poletkach pokazowych można zobaczyć w pracy lub osobiście sprawdzić działanie ciągników i maszyn. Jest to wyjątkowa okazja do porównania różnych rozwiązań technicznych i jakości pracy maszyn, czy nawet porównania różnych technologii. Natomiast w tzw. ringu będą prezentowane wybrane nowości wystawy, opryskiwacze, ładowarki teleskopowe i ładowacze czołowe oraz rozwiązania z zakresu rolnictwa precyzyjnego.

Pola pokazowe i ring

Organizatorzy Agro Show udostępniają wystawcom poletka pokazowe, na których odbywa się prezentacja pracy ciągników i maszyn w systemie „non-stop”. Takie rozwiązanie jest korzystne dla zwiedzających – mogą w dogodnej dla siebie chwili udać się na pokazy. W tym roku na ośmiu poletkach swoją ofertę będą prezentować firmy: Agromix, Unia, Agrisem International, John Deere, New Holland, Case, Claas i Kverneland.

W Ringu zaplanowano prezentację nowości, opryskiwaczy, ładowarek teleskopowych, ładowaczy czołowych.

W bloku „nowości” zostaną zaprezentowane ciągniki i maszyny nowe lub udoskonalone, wprowadzone na rynek w okresie od poprzedniej wystawy Agro Show. Wystawa jest coraz większa, a zwiedzający, przybywający do Bednar na jeden dzień, nie zawsze są w stanie dotrzeć do interesujących ich nowych rozwiązań. Pokaz „Nowości” przynajmniej częściowo pozwala się zorientować w aktualnych tendencjach rozwojowych w branży techniki rolniczej.

Pokaz opryskiwaczy polowych polega na przejeździe opryskiwacza przez specjalny tor. Oglądający mogą wizualnie, na swoje prywatne potrzeby porównać poprzeczną stabilizację i amortyzację belki polowej. Ta prezentacja często też jest połączona prezentacją nowych rozwiązań w opryskiwaczach. W tym roku będą prezentowane opryskiwacze przyczepiane i samojezdne m.in. firm Unia, Krukowiak, Amazone, Hardi, Berthoud, Lemken i Agrifac.

Pokaz ładowarek teleskopowych i ładowaczy czołowych to prawdziwy show, w którym liczy się zarówno technika zastosowana w tych maszynach, jak i wyjątkowe umiejętności operatorów. Ten pokaz zawsze wzbudza duże emocje u oglądających. Ładowarki teleskopowe, a także bardzo zwrotne mini-ładowarki, stanowią wyposażenie większych gospodarstw rolnych, natomiast w mniejszych gospodarstwach do wszelkich prac przeładunkowych w budynkach gospodarczych i magazynowych niezbędny jest ciągnik z ładowaczem czołowym. Wystawcy prezentujący na ringu ładowacze czołowe zwracają szczególną uwagę na łatwość odłączenia (i zamontowania) tego urządzenia od ciągnika.

Program pokazów AGRO SHOW 2013

Orientacyjny czas prezentacji poszczególnych grup maszyn

 

Prezentacje w RING-u

Piątek

Sobota i niedziela

Nowości

12.30

11.00

Opryskiwacze polowe

13.00

11.30

Ładowarki teleskopowe / ładowacze czołowe

13.30

12.00

Tractor of the Year – to już niemal tradycja na jesiennym Agro Show

Po raz kolejny w historii AGRO SHOW zostaną zaprezentowane ciągniki uniwersalne nominowane do konkursu „Tractor of the Year 2013”. Będzie to okazja, by rolnicy w specjalnie wydzielonym miejscu, mogli obejrzeć ciągniki startujące w tym prestiżowym konkursie, poznać ich parametry techniczne i dowiedzieć się dlaczego właśnie ten ciągnik został nominowany do nagrody.

Agro Show GRA

Po raz pierwszy w tym roku organizatorzy proponują nową atrakcyjną aktywność dla tych zwiedzających, którzy w nieco inny sposób chcą spędzić czas na Wystawie. Agro Show GRA to zabawa na zasadzie znanych przez wszystkich podchodów. Uczestnicy po wcześniejszej rejestracji muszą wykonać określone zadania: odnaleźć wskazane stoiska, wynotować informacje itp. Dla tych, którzy najszybciej wykonają wszystkie polecenia przewidziane są atrakcyjne nagrody, a dla wszystkich uczestników zabawy – nagrody pocieszenia. W zabawie będzie można wziąć udział w sobotę i niedzielę (21-22.09). Start o godz. 12.00.

Cykl wykładów i seminariów

Podczas tegorocznego AGRO SHOW tradycyjnie odbędzie się cykl spotkań, wykładów i seminariów. W sobotę wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w seminarium nt.: „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 jako źródło wsparcia finansowego ze środków UE”, które odbędzie się w hali seminaryjnej przy pasie startowym o godz. 12.30. Seminarium poprowadzą pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W sobotę 21 września o godz. 12.15 przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego zaprezentują wykład pt. .: „Biogazownie Rolnicze – szanse rozwoju w Polsce”, a o 13.00 rozpocznie się seminarium nt. „Rynek Środków Ochrony Roślin – stan obecny i perspektywy”, który prowadzony będzie przez przedstawicieli firmy Kleffmann. Oba wystąpienia będą miały miejsce w Sali seminaryjnej przy pasie startowym.

Odwiedź stoisko Izby

Wszystkich zainteresowanych działaniami Izby organizatorzy zapraszają na stoisko Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Będzie można zapoznać się tam z bieżącymi działaniami Izby, uzyskać materiały informacyjne nt. Izby. .

źródło: PIGMiUR