Wielu z nas zdarzyło się za mocno lub za słabo dokręcić śruby, co skutkowało uszkodzeniem śruby lub narzędzia, albo też odwrotnie – poluzowaniem połączenia śrubowego. Przed takimi sytuacjami chroni nas klucz dynamometryczny, który dzięki kontroli momentu obrotowego zapewnia dokładność dokręcenia śrub, a co za tym idzie – bezpieczeństwo. Jeśli poszukujemy do swojego warsztatu klucza, który dodatkowo zapewnia wytrzymałość i długotrwałą precyzyjność – bez wątpienia warto zwrócić uwagę na serię 7000 firmy Wera.

Przyjrzyjmy się dokładniej nowemu modelowi klucza dynamometrycznego nastawnego 7000A o zakresie 1-25 Nm, który pojawił się ostatnio na rynku.

wera klucz Klucze dynamometryczne nastawne Wera

Grzechotka

Mechanizm dynamometryczny przystosowany jest do pracy w prawo, natomiast praca w lewo umożliwia użycie klucza do odkręcania. Głowica klucza 7000A jest wyposażona w bardzo mocny dwukierunkowy (prawo/lewo) mechanizm grzechotkowy. Szybka zmiana kierunku pracy następuje przez proste przestawienie nakładki, dzięki czemu do obsługi narzędzia może być używana jedna ręka. Jest to szczególnie użyteczne podczas pracy w trudno dostępnych miejscach – np. podczas naprawy samochodu, maszyn i urządzeń rolniczych.

Specjalna mechanika wewnątrz klucza gwarantuje najwyższą precyzyjność oraz długą żywotność. Osiągnięcie żądanego momentu obrotowego podczas dokręcania sygnalizowane jest charakterystycznym „kliknięciem” informującym o tym, że element został dokręcony z żądanym momentem siły.

Funkcjonalność klucza zwiększa zabierak czworokątny 1/4″, który przygotowany jest do współpracy ze standardowymi kluczami nasadowymi. Gwarantuje to elastyczność pracy – tak pożądaną przez serwisantów i montażystów.

Skala

W kluczach dynamometrycznych istotna jest precyzyjna skala. W modelu tym jest bardzo czytelna – umieszczona w rączce sprawia, że w każdej chwili mamy podgląd na moment, jaki jest ustawiony. Podziałka w Nm oraz Ibf. ft. umożliwia precyzyjne ustawienie żądanej wartości momentu obrotowego (duża dokładność dzięki zgodności z normami ISO 6789/EN 26789). Wybraną i ustawioną wartość momentu możemy łatwo zablokować unikając tym samym przypadkowego przestawienia klucza. Zakres klucza wynosi od 1-25 Nm przy dokładności odczytu +/- 4% zgodnej z normami.

Uchwyt

W modelu zwraca uwagę poręczny i ergonomiczny uchwyt, który zapewnia bezpieczną i lekką pracę. Zastosowane miękkie elementy zapobiegają zsuwaniu się dłoni, a to gwarantuje dokładność oraz bezpieczeństwo.

Informacje uzupełniające:

  • model przeznaczony do ogólnych zastosowań montażowych i serwisowych np. w serwisach maszyn i urządzeń rolniczych

  • posiada 5-letnią gwarancję na wady fabryczne i materiałowe

  • dostarczany z fabrycznym certyfikatem kalibracji

źródło: www.profitechnik.pl