Kombajn John Deere W330 dla gospodarstw rodzinnych

John Deere zwiększył swoje portfolio o nowy kombajn W330. Ten pięcioklawiszowy kombajn o mocy 216 KM z systemem PTC (dodatkowy bęben młócący), to kompaktowa maszyna przeznaczona dla gospodarstw o powierzchni 50-150 ha.

Kombajn z zamontowanymi oponami o szerokości 750 mm nie przekracza całkowitej szerokości maszyny 3,3 m, promień skrętu wynosi tylko 6,5 m i doskonale sprawdza się na małych polach, wąskich drogach i ciasnych podwórzach.

Wyjątkowy w tej klasie kombajnów system PTC (dodatkowy bęben młócący) oraz aktywny powrót niedomłotów, gwarantują wysoką wydajność. Pomimo kompaktowych wymiarów, W330 ma wyróżniająca wydajność w segmencie maszyn pięcioklawiszowych. „PTC zwiększa wydajność maszyny o 20%, szczególnie w czasie zbioru w trudnych warunkach i wysokoplonujących upraw. Aktywny powrót niedomłotów nie obciąża dodatkowo bębna młócącego” – mówi Mateusz Janicki Specjalista Produktowy z John Deere Polska. „Te rozwiązania są oferowane tylko w kombajnach o dużych wydajnościach a teraz John Deere oferuje to rozwiązanie także w najmniejszych modelach, co jest unikalne w tej klasie kombajnów”.

Czystość ziarna – gotowe do ponownego zasiewu

W330 ma bardzo wydajny system separacji ziarna. Niezależna regulacja szczeliny klepisk pod bębnem głównym i PTC zapewnia doskonałą jakość ziarna i słomy. Operator może reagować na zmieniające się warunki i zmieniać ustawienia w czasie pracy, np. podczas zbioru bardzo suchych upraw, aby uniknąć uszkodzeń ziarna i słomy może zwiększyć szczelinę pod bębnem PTC. Pięć wytrząsaczy oraz PowerSeparator (opcja), aktywnie oddzielają pozostałe ziarna ze słomy, co wpływa na ograniczenie strat ziarna.

Dotykowy wyświetlacz

W kabinie zamontowano dotykowy wyświetlacz, wszystkie podstawowe informacje są widoczne dla operatora. Prawie na każdym wale zamontowany jest czujnik prędkości obrotów, jeżeli jakikolwiek element zacznie pracować z niższą prędkością, informacja ta automatycznie zostanie przedstawiona na wyświetlaczu. Dodatkowo na wyświetlaczu możemy monitorować poziom strat ziarna, prędkość jazdy i wiele innych parametrów.

Konserwacja maszyny

W zakresie konserwacji kombajn W330 także wyznacza nowy standard. Dna wytrząsaczy, które są wykonane ze stali nierdzewnej, można w łatwy sposób wymontować, aby wyjąć komplet sit wystarczy odkręcić cztery śruby. Wyjmowany ślimak zbiornika ziarna, pozwala w łatwy i szybki sposób dokładnie usunąć pozostałe ziarna, rozwiązanie to jest doceniane nie tylko przez producentów materiału siewnego. Maszyna posiada dużo wizjerów serwisowych, przez które można w łatwy sposób sprawdzić stan elementów roboczych i dokonać ewentualnej konserwacji. Kombajn W330 może być wyposażony w skrzynkę narzędziową z kompletem kluczy, światła serwisowe, po bokach kombajnu zamontowane są gniazdka 12V, aby w razie konieczności móc podłączyć dodatkowe oświetlenie. Przy projektowaniu tej maszyny bardzo wiele uwagi poświęcono na łatwy dostęp do elementów roboczych oraz na łatwość serwisowania.

Kooperacja z Sampo Rosenlew

Dotychczas firma John Deere była postrzegana jako producent dużych kombajnów. Musimy pamiętać, że połowa zbóż na świecie zbierana jest kombajnami z logo skaczącego jelenia. John Deere, aby zwiększyć swoją obecność w przedziale kombajnów dla gospodarstw rodzinnych w Polsce, Niemczech, czy Turcji, rozpoczął kooperację z fińskim producentem kombajnów firmą Sampo Rosenlew. W330 oraz W440 są produkowane w Pori (Finlandia). Przed wprowadzeniem ich na rynek polski przez dwa lata prowadzone były bardzo intensywne testy w różnych regionach naszego kraju.

źródło: John Deere