Kombajn TUCANO firmy Claas zwiększa wydajność dzięki nowym technologiom.

 

 

 

Modele TUCANO 470, 450, 440, 430 340, 330 i 320 otrzymały silniki Mercedes Benz najnowszej generacji o mocy zwiększonej aż do 326 KM (ECE R120). Za pomocą selektywnej redukcji katalitycznej (SCR: Selective Catalytic Reduction) spełniają one wymagania normy emisji spalin IIIb (Tier4i). Dla niezbędnego zwiększenia wydajności chłodzenia na nowo opracowano koncepcję układu chłodzenia TUCANO. W modelach TUCANO 470 – 340 poszerzony został wirujący kosz chłodnicy, co o 33% zwiększyło powierzchnię zasysania powietrza. Większy strumień powietrza podniósł wydajność układu chłodzenia o 15%.

 

TUCANO

470

450

440

430

340

330

320

Młocarnia / Szerokość

APS / 1.580 mm

APS / 1.580 mm

APS / 1.580 mm

APS / 1.320 mm

1.580 mm

1.320 mm

1.320 mm

Oddzielanie resztek ziarna

ROTO PLUS

6-klawiszy

6-klawiszy

5-klawiszy

6-klawiszy

5-klawiszy

5-klawiszy

Pojemność zbiornika ziarna

9.000 l

9.000 l

8.500 l

8.000 l

7.500 l

7.500 l

6.500 l

Maks. moc silnika (ECE R 120)

240 kW / 326 KM

225 kW / 306 KM

210 kW / 286 KM

195 kW / 265 KM

210 kW / 286 KM

175 kW / 238 KM

175 kW / 238

 

claas tucano 1big Kombajn TUCANO firmy Claas zwiększa wydajność dzięki nowym technologiom.

Komfort obsługi z LEXION

TUCANO przyzwyczaił do komfortu przede wszystkim w zakresie obsługi z fotela kierowcy. W prawej poręczy fotela zintegrowany został sprawdzony, wielofunkcyjny uchwyt CMOTION, zbudowany specjalnie z uwzględnieniem ergonomii prawej dłoni i koncepcją pracy trzema palcami. Cała seria otrzymała układ obsługi przez CEBIS znany z kombajnów LEXION – w wariancie uproszczonym – z włącznikiem szybkiego dostępu oraz obrotowym przełącznikiem CEBIS. Przez obrotowy przełącznik CEBIS wykonywane są w trybie pracy wszystkie podstawowe ustawienia maszyny. Dodatkowo, włącznik szybkiego dostępu pozwala na natychmiastową ingerencję w sterowanie kolejnymi funkcjami. Nawigacja w menu lub dokonywanie zmian wartości nastaw odbywa się przez pokrętło CEBIS względnie włącznik szybkiego dostępu.

TUCANO dokształcił się

Także w kwestii inteligencji TUCANO dorównał swojemu większemu bratu i podobnie jak LEXION, pracuje z TELEMATICS, kartografią plonowania, GPS PILOT oraz LASER PILOT zamontowanym po obu stronach przyrządu żniwnego.

Z pomocą TELMATICS można obserwować każdy kombajn TUCANO w każdym miejscu na świecie. Maszyny żniwne zostały powiązane przez internet w sieć z centralami serwisowymi sprzedawców i gospodarstwami rolnymi. W ten sposób użytkownik może wirtualnie zobaczyć swoją maszynę, zdalnie dokonać jej przeglądu, sprawdzić wydajność pracy oraz porównać jej ustawienia z innymi kombajnami. Poprzez eksport danych TELEMATICS do Earth użytkownik jest w stanie dostosować swoją maszynę do pracy na określonym polu. Oprócz śladów przejazdów, przebiegu rozładunków i okresów przestoju pokazywane są także plony. TELEMATICS może zatem służyć do optymalizacji maszyn, do ich analizy i wzajemnego porównania budując solidną podstawę trafnych decyzji gospodarczych. Wszystkie istotne dane pozwalają się wyeksportować z TELEMATICS do kartografii pól. Serwisant za zgodą użytkownika ma również tę korzyść, że może rozpoznawać problemy maszyny bez konieczności dojazdu do niej.

Jeśli dotychczas kartografia plonowania była zastrzeżona dla LEXION, to teraz możliwa jest również w TUCANO – za pomocą danych pochodzących z zarządzania zleceniami w CEBIS. Czujniki kombajnu mierzą wielkość plonu oraz wilgotność ziarna a CEBIS z pomocą satelitów GPS uzupełnia te informacje o współrzędne geograficzne. Wszystkie wartości pomiaru zapisywane są na przenośnych kartach pamięci i tą drogą przenoszone do oprogramowania AGROCOM MAP START, co umożliwia stworzenie dokładnych map plonowania.

Wraz z GPS PILOT, który teraz jest dostępny także dla TUCANO, można wyeliminować bezproduktywne dokaszanie wąskich pasm zboża. Wspomagany satelitarnie GPS PILOT automatycznie prowadzi TUCANO wzdłuż krawędzi cięcia z dokładnością do 2 cm. Proces ten jest pokazywany kierowcy przez terminal CEBIS MOBILE.

Nowy napęd siekacza

W nowych modelach TUCANO napęd siekacza słomy znajduje się tylko po lewej stronie maszyny i jest w pełni obsługiwany tylko z tej strony. Zaletą tego rozwiązania jest szybkie przejście z siekania słomy na odkładanie jej w pokosy. Jedna dźwignia wystarcza do przełożenia blachy prowadzącej i opuszczenia kołpaka rozdziału słomy.

Źródło:Claas