Kombajn ziemniaczany Grimme EVO 290 – ewolucja serii SE

 

Stosowane wówczas elewatory kołowe lub koła przenoszące oraz wcześniejsze rozdrobnienie łęcin nie były już konieczne. W 1997 roku weszła na rynek wersja dwurzędowa SE 150-60 z trzema separatorami, a w roku 2012 wersja SE 260 z dwoma separatorami. Po upływie czasu trwania patentu wszystkie firmy konkurencyjne wprowadziły tę zasadę działania w swoich produktach.

 

Kolejna ewolucja w technice zbioru EVO 290

Na koncepcję nowego 2-rzędowego kombajnu EVO 290 ze zbiornikiem miał wpływ rynkowy wymóg zwiększonej ochrony produktu i gleby, a także zwiększenie wydajności, na podbudowie techniki z SE 260. Po nazwie maszyny można rozpoznać, że chodzi tu o kolejną ewolucję sprawdzonej techniki w połączeniu w nowymi wymogami rynku. 3 zamiast 2 kół dla optymalnej ochrony podłoża oraz 9- tonowy zbiornik zamiast 6-tonowego to cechy, które od razu rzucają się w oczy. Przy tym również niewidoczna technika we wnętrzu maszyny cechuje się licznymi innowacjami i udoskonalonymi rozwiązaniami.

 

Jeszcze większa wydajność z VarioDrive i o 20 % większa powierzchnia odsiewania

Do użytku w różnych warunkach roboczych dostępny jest opcjonalnie płynny napęd taśm odsiewających VarioDrive, łączący w sobie zalety mechanicznego i hydraulicznego napędu.

Systemy wyłącznie mechaniczne cechuje wysoki stopień skuteczności i co za tym idzie efektywności energetycznej. Napędy hydrauliczne można za to ustawiać płynnie i niezależnie od prędkości obrotowej WOM-u, poza tym ich obsługa jest znacznie bardziej komfortowa. Dodatkowo bezstopniowy napęd umożliwia rewersję taśm odsiewających w przypadku zatorów, co oszczędza czas i koszty. W porównaniu z SE 260 zwiększono o 20 % powierzchnię drugiej taśmy odsiewającej.

 

9-tonowy zbiornik, największy w tej klasie

EVO 290 jest pierwszym ciągnionym kombajnem do ziemniaków ze zbiornikiem o ładowności 9 ton. W porównaniu z SE 260 udało się zwiększyć pojemność o 50 procent. Dzięki temu możliwe jest np. na długich polach zmniejszenie podwójnych przejazdów z pełnym zbiornikiem. Opcjonalnie dostępny jest też 5,5-tonowy zbiornik NonstopBunker, który dzięki przeciwbieżnemu przenośnikowi podłogowemu umożliwia stałe wykorzystanie całej pojemności zbiornika i pracę bez postojów. Zwiększenie wydajności nawet o 20% w porównaniu z kombajnami wyposażonymi w standardowe zbiorniki jest możliwe.

 

TriSys: trzy koła i wiele zalet

W EVO 290 w oko rzuca się od razu układ jezdny TriSys z trzema kołami. W porównaniu z SE 260 udało się zwiększyć powierzchnię przylegania o 65 %. Badanie powierzchni przylegania opon do podłoża przeprowadził szwajcarski zakład badawczo-naukowy w dziedzinie nauk rolniczych i agrotechniki FAT – Agroscope. Seryjnie wszystkie 3 koła są kierowane. Znaczną poprawę trakcji umożliwia opcjonalny aktywny napęd wszystkich kół. Opcjonalne ogumienie z lewej strony 750/60-30.5 i z prawej strony 1000/50 R25.

 

Pakiet komfortowy dla operatora

Systemy asystujące, jak system wizyjny Visual Protect, który pozwala na automatyczne włączenie kamery rejestrującej krytyczne zdarzenie np. tworzenie się zatoru na separatorze lub przestawienie funkcji np. separatora. Operator ma dzięki temu wszystko pod kontrolą i może szybko ingerować w wypadku ryzyka usterki. Speedtronic, w pełni zautomatyzowana regulacja prędkości obrotowej separatorów oraz taśmy stołu przebierczego, jest również dostępny. ISOBUS należy do wyposażenia seryjnego. Na powstanie serii EVO wpłynęło doświadczenie zebrane w produkcji ponad 65 tysięcy kombajnów ziemniaczanych.

 

Grimme EVO 290 będzie zaprezentowany po raz pierwszy na targach Agritechnica 2017, dostępny będzie na kampanię 2018.

 

 

Grimme