Kombajny buraczane VERVAET – teraz także dostępne w Polsce

Kampania cukrownicza to skomplikowany i złożony proces, składa się z wielu elementów. Jednym z najważniejszych ogniw tej skomplikowanej układanki są odpowiednie maszyny do zbioru buraków cukrowych. Aktualnie na polski rynek wkracza holenderski producent takich maszyn – firma Vervaet.

Vervaet to uznane na rynkach Europy Zachodniej kombajny do zbioru buraków cukrowych. Firmę założyli w roku 1957 pasjonaci techniki rolniczej Frans i Richard Vervaed. Początkowo wraz ze swoim ojcem zajmują się naprawą wszelkich maszyn i urządzeń wyposażonych w silnik. Zakład szybko się rozrasta. Na początku lat 60 – tych w miejscowości Biervliet położonej w holenderskiej prowincji Zelandia wybudowali pierwszy obiekt fabryczny. Bracia Vervaed opracowują a następnie budują pierwszy w historii jednorzędowy kombajn do zbioru buraków. Była to prawdziwa rewolucja jak na tamte czasy, ponieważ maszyna była wydajniejsza i bardziej efektywna w porównaniu z urządzeniami dostępnymi wtedy na rynku. Dodatkowo obsługiwał ją tylko jeden operator. W 1974 r. Vervaet opracował pierwszy samobieżny kombajn do zbioru buraków cukrowych.

Współcześnie Vervaet prowadzi produkcję w kilku halach o łącznej powierzchni 5,5 tys. m2. Poza kombajnami do buraków oferuje samobieżne beczkowozy Hydro Trike oraz rozrzutniki Universal Spreader. Holenderski producent jest potentatem sprzedaży kombajnów nie tylko na macierzystym rynku. Znane również w Wielkiej Brytanii oraz Belgii Francji, Szwecji i Dani. Firma w naszym kraju w pierwszej kolejności oferuje maszyny do zbioru buraków. Uważa, że potencjał dla ich produkcji przez polskich rolników jest ogromny. Nasi plantatorzy będą mogli nabyć wydajne maszyny charakteryzujące się prostą budową, optymalnym rozłożeniem masy i środka ciężkości, niewielkim promieniem zawracania oraz nowatorskim systemem kopania korzeni oraz ich oczyszczania.

Seria Q

Producent w swojej ofercie posiada dwa rodzaje modelowe kombajnów. Mniejsza to seria Q opracowana i wdrożona do produkcji w 2016 r. Nazwa nawiązuje do czterokołowego pojazdu typu „Quad”. Tylne koła w maszynie są zamontowane blisko siebie. Dzięki temu każde jeździ na polu własnym torem, co przekłada się na mniejsze szkody w glebie. Kolejna zaletą takiego mocowania kół to dobra zwrotność. Wewnętrzny promień skrętu wynosi tylko 2,4 m. Seria Q została opracowana w sposób modułowy. Dostępne są trzy różne przyrządy kopiące buraki, dwie jednostki podnoszące, dwie wielkości zbiornika, dwa silniki (DAF PACCAR MC 355 o mocy 485 KM i MC 390 o mocy 530 KM) i cztery różne moduły czyszczące. Powoduje to, że seria Q dostępna jest w 288 wersjach specyfikacji.

Seria Beet Eater

Flagową serię stanowią kombajny buraczane Beet Eater. Zalety tej maszyny to wysoka wydajność, doskonałe czyszczenie, niskie koszty konserwacji, zwrotność i minimalne naciski na podłoże. Występuje w dwóch wariantach 625 i 925 z sześcio lub dziewięcio – rzędowym narzędziem kopiącym. Posiadają one dwa warianty odpowiadające za ścinanie liści. Pierwszy określany jest, jako „Integralny”. Z pomocą daszków w kształcie litery V liście są kładzione w rzędach między burakami. Następnie zostają równomiernie rozłożone na całym obszarze. Ciągnik poruszający się wzdłuż maszyny nie jest opryskiwany pociętymi resztkami. Szybkość wałka bijakowego zwiększana jest automatycznie zgodnie z ustawioną wartością procentową regulowaną przez komputer. Drugi wariant defoliacji „Konwencjonalny” działa w oparciu o podajnik świdrowy i rozrzutnik liści. Świder przesuwa liście z prawej strony na szybko obracający się rozrzutnik. Duży dysk zapewnia zaś dokładne rozłożenie liści na polu na szerokość dochodzącą do sześciu metrów. Są one wyrzucane specjalnym wylotem umieszczonym po prawej stronie narzędzia kopiącego.

W Beet Eater za wyciąganie korzeni z gleby w każdym rzędzie odpowiadają dwa niezależne noże. Każdy wykonuje ruch okrężny w glebie, dzięki czemu jeden z nich wykonuje ruch podnośny ostrożnie wykopując buraki. Za podnoszenie korzeni i przesunięcie na system transportowy odpowiadają Koła Opla. W tym systemie zastosowano metalowe koła podnośnikowe, które ustawione są w kształcie litery V. Burak zostaje wyciągnięty wprost do góry z ziemi, co przekłada się na brak jego uszkodzeń. Beet Eater wyróżnia się także szeregowym turbinowym i gwiazdowym systemem czyszczenia oraz transportu korzeni do zbiornika. Pierwsze turbiny za podnośnikami wyrzucają 50% gleby, rozkładając ją równomiernie na przestrzeni roboczej. Pozostałe cztery kończą proces czyszczenia i otwierają bramę. Kombajny występują w wariantach od 3 do 8 turbin. Dostępne są trzy różne opcje czyszczące: typ turbiny (ilość ząbków) oraz dwa różne typy bramek – pionowa i pozioma.

Ambitne plany Vervaet w Polsce

Vervaet ma ambitne plany, co do polskiego rynku i zamierza rzucić wyzwanie firmom od lat u nas dominującym. Początkowo chcielibyśmy sprzedać w trzy lata około 5 maszyn. Byłaby to świetna podstawa do tego, aby następnie zająć 25% całego polskiego rynku. Taki wynik przyjęlibyśmy z ogromnym zadowoleniem – uważa Jonathan Hoekman. Varvaet rocznie produkuje 50 nowych kombajnów do buraków. Kolejnych 40 to maszyny remontowane i poddawane gruntownej modernizacji. Firma zatrudnia 175 pracowników a jej roczne obroty wynoszą 80 mln Euro. W Polsce oficjalnym i wyłącznym przedstawicielem Vervaet odpowiedzialnym za sprzedaż kombajnów jest firma Agro – Sieć Maszyny z Chełmna.

źródło: Agro-Sieć Maszyny