Maszyna została skonstruowana w systemie Reduced Tail Swing (RTS), czyli ze skróconym tyłem i nie tylko spełnia wymogi nałożone nowymi przepisami, lecz także ustanawia nowe standardy wydajności, zużycia paliwa, sterowalności i dużego komfortu pracy operatora, a także większej niezawodności, trwałości i niższych kosztów utrzymania.

W porównaniu z modelem E80 moc silnika wzrosła o 4%, a zużycie paliwa spadło o 7% do 9,76 m3/l, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku. Również znacznie wzrosła siła kopania na łyżce – do 6,6 T, o 7% więcej niż w poprzednim modelu.

Usprawnienia w układzie hydraulicznym w modelu E85 pomogły skrócić czas cyklu o 12%. Poza tym, zastosowano nowy system wykrywania obciążenia, który poprawia działanie hydrauliki i zapewnia równą i wydajną pracę. Siłę trakcji zwiększono o 3% do 6,6 T, a prędkość jazdy wzrosła w zakresie niskim do 2,7 km/h i w zakresie wysokim do 4,7 km/h.

bobcat e85 1 Koparka Bobcat E85   wydajna i oszczędna

Kabina: cicho i wygodnie

Nowa kabina z atestem ROPS zapewnia dużo niższy poziom hałasu wynoszący tylko 71 dBA. Ilość miejsca w kabinie jest prawie taka sama, jak w dużo większych maszynach z segmentu średniego i ciężkiego. Wejście i wyjście do kabiny są duże, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie.

Kabina wyposażona jest w nowy monitor LCD 5,7 cala umożlwiający operatorowi sterowanie przepływem pomocniczym hydrauliki i innymi funkcjami, takimi jak monitorowanie okresów serwisowania. Panel operatora dostarcza kompleksowych informacji o stanie maszyny. W standardowej wersji znajduje się także zabezpieczenie przed kradzieżą za pomocą hasła.

Koparkę E85 zaprojektowano pod kątem łatwego i precyzyjnego sterowania, z ergonomicznie umieszczoną prawą i lewą konsolą sterowania. Joysticki o działaniu proporcjonalnym posiadają wygodne uchwyty umożliwiające wykonywanie równych, dokładnych operacji. Przepływem hydraulicznym steruje program: umożliwia to kontrolowanie przepływu pomocniczego (Aux1/Aux2), obrotu i wychylenia wysięgnika. Dodatkowo model E85 posiada funkcje automatycznej redukcji biegu przy spychaniu oraz wyrównywania lemiesza.

W standardzie zastosowano wysokowydajny system ogrzewania i klimatyzacji, z regulowanymi nawiewnikami umieszczonymi przed i za fotelem operatora. Inne standardowe wyposażenie to elektryczna pompa do tankowania oraz ogrzewana szyba przednia.

Wnętrze kabiny zostało ergonomicznie zaprojektowane dla optymalizacji komfortu operatora. Zwiększono powierzchnię na stopy oraz zainstalowano dodatkowy uchwyt na kubek z napojem. Kabina zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Do przyjaznego środowiska pracy dla operatora przyczynia się także dobre oświetlenie, osłona przeciwsłoneczna oraz lusterko boczne.

Regulować można położenie i kąt fotela oraz położenie konsoli sterowania. Dodatkową wygodę zapewnia kieszeń z tyłu fotela oraz podparcie części lędźwiowej. Ogrzewany fotel dostępny jest w opcji.

Łatwość utrzymania

Koparka E85 to połączenie doskonałych osiągów oraz łatwego i prostego utrzymania i konserwacji. Wygodnie rozmieszczone punkty kontroli ułatwiają rutynową konserwacje, a przechylna kabina ułatwia poważniejsze prace serwisowe.

Wysokowydajna chłodnica umożliwia ciągłą pracę nawet w trudnych warunkach. Dostęp do chłodnicy silnika i chłodnicy oleju jest łatwy, co ułatwia czyszczenie. Różne części silnika dostępne są z boku, a filtry oleju i paliwa zamontowane są z boku korpusu silnika dla ułatwienia wymiany.

Wysokowydajny, dwustopniowy filtr powietrza o przepływie wymuszonym usuwa 99% zanieczyszczeń, zmniejszając ryzyko zanieczyszczenia silnika i wydłużając okresy pomiędzy czyszczeniem i wymianą wkładu. Zintegrowane orurowanie smarowania zaprojektowano pod katem łatwej konserwacji łożyska i siłownika obrotu. Skrzynka bezpiecznikowa umieszczona jest w schowku za fotelem operatora. Zapewniono również dość miejsca na wymianę lub regulację paska wentylatora.

Wstępne dane techniczne – nowa koparka Bobcat E85

Waga z kabiną i gąsienicami stalowymi: 8540 kg

Głębokość kopania: 4175 mm

Zasięg na poziomie gruntu: 6765 mm

Wysokość załadunku: 4645 mm

Szerokość gąsienic: 450 mm

Prędkość jazdy: zakres niski – 2,7 km/h; zakres wysoki – 4,7 km/h

Pomocniczy przepływ hydrauliki: 151 l/min

Nacisk na grunt (gąsienice gumowe): 0,39 kPa

Nacisk na grunt (gąsienice stalowe): 0,39 kPa

Silnik: Yanmar/4TNV98C-VDB8 (pojemność skokowa 3319 cm3, zgodny z wymaganiami Stage IIIB) 44,3 kW przy 2100 obr./min.

Wymiary całkowite: wysokość 2640 mm x szerokość 2300 mm x długość 6165 mm w pozycji do jazdy

źródło: Bobcat