Kramer – aktualne nowości i koncepcje na przyszłość

Na tegorocznych targach Agritechnica w Hanowerze marka Kramer zaprezentowała swoje nowości i koncepcje w dziedzinie ładowarek, które będą wprowadzane do produkcji w najbliższych latach.

 

Nowe teleskopy

Kramer skupił swą uwagę w ostatnich latach na rynku rolniczym wprowadzając do swojej oferty 10 modeli ładowarek kołowych i kołowo teleskpowych dedykowanych dla rolników. Na tegorocznych targach Agritechnica producent przestawił portfolio składające się z nowych modeli wprowadzonych do produkcji w bieżącym roku, oraz dwóch maszynach które pojawią się na liniach produkcyjnych pod koniec tego roku. Producent nie zignorował potrzeb rynku rolniczego, dlatego po niespełna dwóch latach od wejścia na polski rynek rolniczy został opracowany nowy kompaktowy model z centralnie zamontowanym teleskopem. Oczekiwaną nowością na polskim rynku jest ładowarka KL19 z ramieniem teleskopowym oznaczona symbolem 25.5 T. Ta klasa maszyny cieszy się dużą popularnością wśród polskich rolników, którzy zgłaszali potrzebę zainstalowania wysięgnika teleskopowe dodatkowo zwiększającego możliwości maszyn. Co ciekawe mimo zamontowania wysięgnika teleskopowego udźwig maszyny nie został zmniejszony dzięki zastosowaniu dodatkowej przeciwwagi. Masa maszyny wzrosła z 3,6 tony do 4,4 tony. W ofercie Kramera pojawi się również nowa ładowarka teleskopowa Kramer KT 276 jest to ładowarka teleskopowa o udźwigu 2,7 tony i wysokości podnoszenia 6 metrów. W Polsce nowe modele Kramera prezentowane na targach w Hanowerze będzie można zobaczyć na wystawie Polagra-Premiery w styczniu 2016 r.

 

Elektryczna rewolucja

Wkraczamy w nową erę w dziedzinie rozwiązań stosowanych do napędu maszyn rolniczych. Kramer podjął wyzwanie przetarcia szlaków na tej nowej ścieżce i zaprojektował swoją pierwszą ładowarkę z napędem elektryczny. Nowa elektryczna ładowarka powstała na bazie modelu KL19. Dzięki zastawaniu dwóch silników elektrycznych udało się uzyskać porównywalną z ładowarką silnikiem spalinowym wydajność. Ciekawostką jest brak takich elementów jak chłodnica oleju która w przypadku ładowarki elektrycznej stała się elementem zbędnym. Dzięki zastąpieniu spalinowego silnika oraz przeciw wag duża baterią która waży 1,5 tony maszyna może pracować na jednym ładowaniu ponad 5 godzin a czas ładowania w trybie szybkim to tylko 4 godziny. Z pewnością pierwszymi użytkownikami tego typu maszyn będą gospodarstwa i firmy, które chcą używać tego typy maszyn wewnątrz budynków w których pracują ludzie. Kramer zapowiada kontynuacje badań które mają doprowadzić do wydłużenia pracy na jednym cyklu ładowania. Producent zapowiada wprowadzenie tego modelu do produkcji seryjnej pod koniec 2016 roku.

 

Źródło: Korbanek

Foto: Michał Grzybowski (MDF)