Krone Big X świętuje 20-lecie istnienia

Dwadzieścia lat temu, 20 maja 2000 r., wyjechała z fabryki w Spelle pierwsza sieczkarnia Krone o nazwie Big X. Samobieżna maszyna, która rozpoczęła kilka pierwszych prób, była wersją o dużej prędkości 40 km / h, która została przekazana jako tytan o mocy 540 KM. Nowy Big X stał na czele programu maszyn Krone, który od 2000 roku obejmuje cały łańcuch zbioru pasz.

Sieczkarnia Big X była dostępna z podbieraczem do trawy EasyFlow i przystawką do kukurydzy EasyCollect. Maszyna, która została uruchomiona 20 lat temu, oferowała szereg funkcji, które od tego czasu były stosowane w maszynach konkurentów. Należą do nich prędkość transportu 40 km / h oraz w pełni hydrostatyczne i bezstopniowe napędy na wszystkie cztery koła. Dalsze cechy techniczne to silnik 397 kW / 540 KM, sześć walców wstępnego zgniatania, bęben tnący o średnicy 750 mm wyposażony w 32 ostrza w kształcie litery V.

Zaprojektowany, aby zapewnić maksymalną przepustowość, Big X został stworzony w oparciu o modułową koncepcję, która zapewnia szybki dostęp do wszystkich głównych zespołów. Nawiasem mówiąc, Big X faktycznie miał silnik 605 KM od samego początku, ale Krone nie chciał zastosować tak dużej mocy w sieczkarni, obawiając się, że w 2000 roku klienci postrzegaliby silnik o mocy ponad 600 KM jako zbyt duży dla takich maszyn.

Do tej pory Krone sprzedał około 5300 jednostek BiG X, oferując aktualnie osiem różnych wersji i dwie serie, od najmniejszego Big X 480 (490 KM) do flagowego Big X 1180 (1156 KM). W ciągu ostatnich 20 lat specjalista ds. pasz opracował wiele innowacyjnych i unikalnych funkcji zastosowanych w sieczkarniach samobieżnych Big X, które znacznie przyczyniły się do jego sukcesu. Do najbardziej wyjątkowych funkcji należą AutoScan, AutoStop, bęben na biogaz, ConstantPower, EasyLoad, kabina podnośnikowa, OptiMaxx CornConditioner o średnicy 305 mm, VariStream, VariQuick, VariLOC i XtraPower, które zostały zaprezentowane podczas ostatniej wystawy Agritechnica w 2019 roku.

 

 

Źródło: Krone