Krótka historia części do kombajnu

Maszyna ta bezsprzecznie kojarzy się z siłą. W okresie żniw regularnie możemy zobaczyć, jak ten kolos płynie przez porośnięte żniwami pola. Na swój sposób kombajny są też łączone z czasami komunizmu. To wtedy właśnie one i wszelkie inne maszyny rolnicze były niemalże gloryfikowane. Logiczny więc wydaje się się fakt, że pierwszy kombajn powstał na terenach Rosji.

Potrzeba powstania maszyny

Przez stulecia w procesie zbierania żniw nie zmieniało się szczególnie dużo. Kolejne pokolenia chłopów pańszczyźnianych pracowały za pomocą kos, sierpów i cepów. Wysiłek był olbrzymi, a tempo pracy musiało być zawrotne. Czasami jeden mocniejszy opad deszczu lub co gorsza gradu mógł zniszczyć cały zbiór. Dopiero w osiemnastym stuleciu niejaki Bobrin wynalazł żniwiarkę. Była to niezwykle prosta z obecnego punktu widzenia maszyna. Jej zadaniem było zbieranie kłosów. Jak podkreśla Agropomoc.pl, części do kombajnu nie były tak złożone jak dziś, w związku z tym tak zwany kombajn miał nie miał zbyt wiele wspólnego z dzisiejszą wersją tego urządzenia

Posiadał on bowiem cechy żniwiarki i młockarni. W połowie dziewiętnastego wieku dyplomowany agronom Andrej Własenko opracował bardziej wielofunkcyjną maszynę. Części do kombajnu Rosjanina pochodziły z okolicznych folwarków. Urządzenie było proste i naturalnie musiało być ciągnięte przez konia. Do pierwszej prezentacji maszyny doszło w roku 1868. Spotkała się ona z aprobatą ziemian i obawami kosiarzy. Ostatecznie urządzenie, które zbiera zboże kilkanaście razy szybciej niż człowiek, z łatwością może go wyeliminować.

Spory odnośnie wynalazku

Wielu ludzi przypisuje stworzenie tej maszyny Własence. Pojawiają się jednak głosy, że podobny pojazd powstał o wiele wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Znaleźć można zdjęcia, na których zobaczymy młockarnio-żniwiarkę ciągniętą przez olbrzymi zaprzęg konny. Do napędzania tego pierwotnego kombajnu było potrzebnych aż dwadzieścia zwierząt. Nad przebiegiem pracy musiało czuwać trzech ludzi. Części do kombajnu wyprodukowanego w Michigan były masywne, a samo urządzenie nie kwalifikowało się jako funkcjonalne. Podczas korzystania z niego trzeba było osobno oczyszczać ziarno. Dlatego właśnie z pełną swobodą można uznać, że wynalazcą maszyny był Własenka.

Rozwój maszyny i części do kombajnu

Na przełomie wieków pojawiły się maszyny koszące napędzane przez silnik parowy. Naturalnie został on z czasem zastąpiony przez spalinowy. Znacznie wzrosła też różnorodność zadań, którym realizowanych przez kombajny. W rolnictwie w dalszym ciągu popularnością cieszy się kombajn Anna. Służy on do zbierania roślin okopowych – przede wszystkim ziemniaków. Pomimo że zaczęto go produkować w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wciąż jest używany w niektórych regionach Polski. Części do kombajnu Anna są więc dalej powszechnie dostępne. Możemy też wyróżnić wiele innych maszyn noszących tę samą nazwę. Kombajny pracują na przodkach górniczych. Ich głównym zastosowaniem jest przyspieszone pozyskiwanie węgla. Na Alasce, w Szwecji oraz na innych mocno zalesionych terenach można też zobaczyć harvestery. Są to tak zwane kombajny leśne. Pomimo podobnej nazwy różnią się one od rolniczych zasadą działania.

Artykuł sponsorowany