Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK to znany i ceniony producent maszyn rolniczych, w szczególności opryskiwaczy, maszyn do cebuli, ziemniaków i warzyw oraz maszyn sadowniczych. Od dwudziestu pięciu lat KRUKOWIAK jest synonimem nowoczesności i wysokiej jakości produktów, dzięki czemu odniósł sukces nie tylko na rynku krajowym, ale także na wielu rynkach zagranicznych.

krukowiak 25 3 KRUKOWIAK    25 lat opryskiwaczy na rynku .
Urodzinowy tort – pierwsze cięcie przez właściciela

Rozwój firmy oraz nowoczesność i innowacyjność jej produktów były wielokrotnie nagradzane na imprezach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Nawiązanie współpracy z zachodnimi firmami produkującymi najwyższej jakości podzespoły zaowocowało tym, że KRUKOWIAK stał się prekursorem rolnictwa precyzyjnego w Polsce, już pod koniec lat dziewięćdziesiątych firma wprowadziła na rynek m. in. komputery sterujące opryskiwaczami oraz opryskiwacze z pomocniczym strumieniem powietrza. Początek XXI wieku był dla firmy okresem rozwoju i inwestycji, potencjał rozwoju zakładu w Redczu Krukowym osiągnął swój zenit , dlatego też Janusz Borkowski zakupił tereny po byłym Agromecie Pionier w Strzelcach Opolskich oraz były POM w Brześciu Kujawskim, gdzie dziś znajduje się siedziba firmy. Jednocześnie firma realizowała kolejne pionierskie projekty, jak stworzenie pierwszego polskiego opryskiwacza samobieżnego, tunelowego opryskiwacza do krzewów i wielu innych. Firma aktywnie zdobywała rynek polski oraz rynki zagraniczne, obecnie produkty firmy są dostępne w stałej sprzedaży w Niemczech, Austrii, Rosji, Belgii, Francji, Czechach i na Ukrainie. Oferta produktów była stale powiększana, oprócz opryskiwaczy firma rozpoczęła produkcję maszyn do ziemniaków, cebuli i warzyw.

Mimo kryzysu i zawirowań na rynkach światowych firma nie zwolniła tempa inwestycji. Aby zracjonalizować produkcję zapadła decyzja o budowie hali produkcyjnej w Brześciu Kujawskim. Ten nowoczesny obiekt powstał w ciągu kilkunastu miesięcy, inwestycja została zrealizowana w pełni z własnych środków i własnymi siłami firmy. Uruchomienie nowej hali pozwoliło zracjonalizować proces produkcji, która odbywa się teraz tylko i wyłącznie w Brześciu Kujawskim. W Redczu Krukowym, gdzie rozpoczęła się historia KRUKOWIAKA od kilku lat funkcjonuje Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego, w którym prezentowane są prywatne zbiory z kolekcji Janusza Borkowskiego i jego synów. W Muzeum, które można zwiedzać zupełnie za darmo, rodzina Borkowskich zgromadziła kilka tysięcy eksponatów związanych z historią wsi, w tym bogatą kolekcję starych maszyn rolniczych, starych ciągników, motocykli i samochodów oraz narzędzi wykorzystywanych na wsi w różnych okresach historycznych.

Skromne początki Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK nie zapowiadały, że firma w ciągu ćwierćwiecza stanie się jednym z największych producentów maszyn rolniczych w Polsce, a jej produkty będą dobrze znane w wielu krajach na kilku kontynentach. Cały okres funkcjonowania firmy stał pod znakiem innowacyjności i inwestycji, które realizowane są bez przerwy. Każdego roku firma wprowadza nowe maszyny i nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu skutecznie konkuruje z międzynarodowymi koncernami dotrzymując im pola na tym niełatwym rynku.

W ofercie KRUKOWIAKA główne miejsce zajmują opryskiwacze polowe o pojemnościach od 200 aż do 6 000 litrów, które mogą być wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, w tym komputery sterowane GPS, systemy automatycznej korekty skrętu oraz prowadzenia belki polowej. Ponadto KRUKOWIAK oferuje całe linie maszyn dla producentów ziemniaków i cebuli, w tym kopaczki i sortowniki oraz całą gamę maszyn do warzyw i maszyn sadowniczych. Rozbudowana sieć dealerów na terenie całego kraju w połączeniu z firmowym serwisem zapewnia klientom obsługę na wysokim poziomie.

Z tej okazji 12. października odbyła się w Restauracji Tawerna w Brześciu Kujawskim uroczystość obchodów jubileuszu 25-lecia firmy. Janusz Borkowski wraz z synami Sewerynem i Radosławem, zaprosili to wspólnego świętowania grono ludzi, którzy przez te ćwierć wieku przyczynili się do rozwoju firmy. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, pracowników jednostek naukowych, dealerów i dostawców KRUKOWIAKA a także przedstawicieli mediów. Zaproszeni także zostali najstarsi stażem i najbardziej zasłużeni pracownicy firmy. Właśnie oni otrzymali z rąk Wicewojewody Kujawsko-Pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego wysokie odznaczenia państwowe nadane przez Kancelarię Prezydenta RP – Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę. Oto lista wyróżnionych pracowników firmy: medalem Złotym za Długoletnią Służbę – Chojnacki Marcin Jerzy, Dankiewicz Zbigniew, Frontczak Ireneusz Stanisław, Kurant Andrzej, Malicki Roman, Patyk Jan, Szczypek Grzegorz, Ziółkowski Wojciech, Zrąbkowski Lech; medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – Adrian Wiesław, Biliński Bogdan, Pietrzak Marek, Szatkowski Piotr, Szatkowski Tomasz Karol, Walczak Danuta; medalem Brązowym za Długoletnią Służbę – Jóźwiak Roman, Kaczyński Adam, Klejbach Krzysztof, Kozicki Marek, Lizik Arkadiusz, Pasiński Jarosław, Wawrzyniak Robert, Wiśniewska Marzena.

krukowiak 25 2 2 KRUKOWIAK    25 lat opryskiwaczy na rynku .
wręczanie medali przez Wicewojewodę Kujawsko-Pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego

Jubileusz był także okazją do nagrodzenia firm, z którymi KRUKOWIAK współpracuje najdłużej. Wyróżnionym firmom przyznano tytuł Dealer XXV-lecia: Pol-Agra z Płońska, Agromy Malbork, Raitech – Raiffeisen Agro-Technika z Brzozy k. Bydgoszczy, Rol-Mix z Koszalina, Roltop Cedry Małe, Agros TJ Subkowy, Korbanek Sp. z o.o. z Tarnowa Podgórnego, Agrarsysteme Hubert Hornung Niemcy, Pana Pawła Danyluka – Ukraina, BDH Jacek Król z Bierutowa.

Oczywiście nie zabrakło życzeń i gratulacji składanych na ręce Janusza, Seweryna i Radosława Borkowskich. Po zakończeniu części oficjalnej Borkowscy sprawili gościom wielką niespodziankę – gwiazdą wieczoru, która miała zadbać o dobry nastrój gości był dobrze znany Kabaret SMILE, którego półtoragodzinny występ rozbawił wszystkich do łez. W tak wspaniałych nastrojach goście ruszyli do zabawy przy akompaniamencie zespołu Mister Dex.

krukowiak 25 2 1 KRUKOWIAK    25 lat opryskiwaczy na rynku .
Janusz Borkowski z synami przyjmują gratulacje

źródło: Krukowiak