Kverneland Ecomat – sposób na płytką orkę

Kverneland Ecomat – sposób na płytką orkę

W niektórych szczególnych warunkach glebowych zalecana jest płytka orka. Kverneland Ecomat oferuje wydajną i płytką orkę na głębokości od 6 do 18 cm i jest przystosowany do pracy na glebach lekkich, średnich i ciężkich.

Resztki pożniwne i chwasty są mieszane z mniejszą ilością ziemi, co zwiększa zawartość materii organicznej w górnych warstwach gleby. Pozwala to na zachowanie wilgoci w glebie. Dzięki temu uprawa gleby jest łatwiejsza, a ryzyko powstania skorupy na powierzchni gleby jest zredukowane. Przekłada się to na dobre warunki do wzrostu roślin.” (T. Ryberg, Profesor na Uniwersytecie Przyrodniczym w Uppsala, Szwecja).


Według firmy Kverneland w porównaniu do uproszczonych systemów uprawy Ecomat lepiej przykrywa resztki pożniwne. Zapewnia on również dobre wymieszanie resztek pożniwnych z glebą, co przekłada się na dobry kontakt nasion chwastów z glebą. Mniejsza koncentracja resztek pożniwnych na powierzchni gleby zmniejsza ryzyko chorób grzybowych w kolejnych uprawach. Poprawia się struktura gleby. Zużycie środków chemicznych jest mniejsze. Rośliny wzrastają szybciej. Dlatego Ecomat jest bezpieczniejszą i stabilniejszą metodą uprawy, która zapewnia lepsze rezultaty.


W porównaniu do uprawy konwencjonalnej, wykonywanej na głębokości 20-30 cm (dla dobrego przykrycia chwastów) Ecomat pozwala na pracę na głębokości 6-18 cm (po zamontowaniu pogłębiaczy Ecoshare). Im większa głębokość orki tym większe zapotrzebowanie mocy. Podczas wykonywania płytkiej orki z Ecomat możliwe jest wykorzystanie mniejszego ciągnika, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i mniejsze ubicie gleby. Struktura gleby nie jest niszczona. Woda podsiąka lepiej. Rośliny wzrastają szybciej.


Aby zapewnić najlepsze efekty podczas wykonywania płytkiej orki specjaliści z Kverneland odkładnie Ecomat zaprojektowali w specyficzny sposób. Dla przykładu odkładnie Ecomat są krótsze i niższe niż standardowe odkładnie montowane w pługach Kverneland. Cylindryczny kształt odkładnic pozwala na szybki obrót gleby o 180º. Resztki pożniwne są przemieszczane na dno bruzdy, gdzie są dobrze wymieszane z glebą, dzięki temu powierzchnia gleby jest pozbawiona resztek pożniwnych.


Ecomat dostępny jest w wersji od 5 do 8 korpusów, dzięki czemu możliwa jest praca na szerokości do 4 m. Konstrukcja Ecomat’u oraz technologia „heat treatment” według Kverneland gwarantują niskie zapotrzebowanie na udźwig i uciąg. Podczas pracy na ściernisku z prędkością 12 km/h możliwe jest osiągnięcie wydajności 3-4 ha/h.


Dodatkowo zastosowany Packomat pozwala na natychmiastowe zagęszczenie zaoranej gleby. Dzięki temu korzyści agronomiczne są połączone ze wzrostem wydajności: orka i zagęszczenie gleby w jednym przejeździe. Packomat poprawia także stabilizację pługa i zmniejsza zużycie płóz, dzięki czemu zmniejsza się zużycie paliwa.

 

Źródło: Kverneland