Kverneland ENDURO – kultywator do płytkiej i głębokiej uprawy

Nowy uniwersalny kultywator Kverneland Enduro i Enduro Pro to maszyna, którą można wykonać płytką lub głęboką uprawę gleby. Kultywator uprawia, wyrównuje i zagęszcza glebę w jednym przejeździe, co pozwala zmniejszyć koszty uprawy, pobudzić nasiona chwastów do wschodów i zachować wilgoć w glebie. 

 

Kverneland Enduro i Enduro Pro to 3-belkowy kultywator zawieszany o szerokościach roboczych od 3 do 5 m. Połączenie rozstawu zębów 270/285 mm i dużego prześwitu pod ramą, który wynosi 870 mm, zapewnia intensywne mieszanie gleby oraz płynny przepływ ziemi i resztek pożniwnych przez maszynę. Maksymalna głębokość pracy to 35 cm w modelu Enduro Pro i 30 cm w Enduro.


Kultywator Enduro i Enduro Pro jest wyposażony w zęby Triflex 700 z resorowym zabezpieczeniem Auto-Reset o nacisku 700 kg. Niewielka szerokość i specjalny kształt zęba Triflex 700 zmniejszają zapotrzebowanie na uciąg, jednocześnie zapewniając prawidłową penetrację w najbardziej zwięzłej glebie. Jest to ciekawa propozycja do głębokiego spulchniania i pracy na ciężkich glebach z dużą ilością kamieni. Szeroki wybór elementów roboczych montowanych za pomocą śrub dłut (heat-treated lub utwardzanych węglikiem) i dłut typu Knock-On zapewnia łatwe dostosowanie się do różnych głębokości pracy.


“Jedną z głównych zalet zębów Kverneland Triflex 700 jest ich wytrzymałość i trwałość. Wynika to z technologii pustego profilu, co pozwala zębowi Triflex 700 na odchylanie boczne do 7 cm. Ząb roboczy jest podzielony na dwie strefy. Pierwsza niższa strefa z kątem 33° podnosi i powoduje pęknięcia gleby podobnie jak głębosz. Ze względu na kąt i nacisk na glebę, ząb ma duże możliwości penetracji. W drugiej części zęba kąt jest podniesiony do 73°, aby zapewnić doskonałe mieszanie gleby z resztkami pożniwnym”, zwraca uwagę Guillaume Hulin, Kierownik Produkcji.


Model Enduro/Enduro Pro może być wyposażony w listwy równające lub talerze równające. Są one wyposażone w zabezpieczenie za pomocą sprężyny lub gumowych amortyzatorów i pozwalają na regulację głębokości roboczej, a także kąta pracy. W połączeniu z niwelatorami bocznymi uzyskuje się idealne wyrównanie gleby. W wersji Enduro Pro zastosowano podwójny równoległobok, na którym zawieszona jest sekcja równająca i wał zagęszczający. Rozwiązanie to pozwala uzyskać dobrze wyrównaną glebę i pozwala na zmianę głębokości roboczej w czasie pracy z kabiny ciągnika, co niezwykle ułatwia pracę operatora.


Kultywatory Enduro mogą być wyposażone w różnego rodzaju wały zagęszczające. Odpowiednio dobrany wał przyśpiesza rozkład resztek pożniwnych, dobrze wyrównuje i zagęszcza glebę. Pozwala to zachować więcej wilgoci w glebie i sprawia, że gleba jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

 

Źródło: Kverneland Group